Сигнал для Трампа та Путіна: Польща та Франція планують укласти міжнародний оборонний угоду.

Акт підписання угоди співпадає з річницею завершення Другої світової війни.

Договір буде підписано президентом Франції Емманюелем Макроном і прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском 9 травня - наступного дня, після 80-річчя закінчення Другої світової війни.

Хоча угода була розроблена протягом багатьох років, її важливість зросла після висловлювань президента США Дональда Трампа про налагодження відносин із Росією та загроз, пов’язаних із можливим скасуванням американських гарантій, які десятиліттями слугували основою безпеки в Європі.

"Цей крок також посилає сигнал Вашингтону, нашому ключовому партнеру протягом багатьох років", - зазначив Александр Олех, експерт з безпеки з польського аналітичного центру Defence24. "Це ясний меседж: Польща не покладається лише на США, у неї можуть бути й інші потужні ядерні партнери."

Оборонна угода послідувала за заявами Туска про готовність Польщі розглянути можливість потрапити під ядерну парасольку Франції. Він також торкнувся ідеї про створення Польщею власного ядерного арсеналу для стримування Росії.

Протягом багатьох років Франція підкреслювала, що її "життєво важливі інтереси", які визначають можливість використання ядерної зброї, мають "європейський контекст". Проте Париж ніколи не наводив чітких визначень того, що саме це означає, прагнучи зберегти гнучкість для президента і залишити противника в невіданні — це і є основа ядерного стримування.

Французький урядовець повідомив, що під час переговорів у Нансі 9 травня, ймовірно, Макрон і Туск не зможуть досягти конкретних угод стосовно ядерного стримування.

Угода охоплюватиме широке коло тем і стане аналогічною тим, що вже пов'язують Францію з її сусідами - Німеччиною, Італією та Іспанією. Також у Франції є більш вузькі угоди, такі як Ланкастерський договір з Великою Британією.

Туск висловився на початку цього тижня, зазначивши, що новий угода спричинить "значне прискорення" економічного та військового укріплення безпеки в Європі.

З економічної точки зору Франція розраховує зіграти більш помітну роль в енергетичному переході Польщі від вугілля, яке досі забезпечує більшу частину її електроенергії.

Французький урядовець підкреслив, що ця угода ілюструє, як Париж сприймає Варшаву як все більш значущого союзника на фоні триваючого конфлікту в Україні.

Макрон веде активну дипломатичну роботу, намагаючись вплинути на Трампа в рамках мирних переговорів з Москвою і Києвом, а також запобігти введенню нових американських тарифів на європейський імпорт.

Обидві ініціативи ілюструють переконання Макрона в тому, що Європа повинна стати більш незалежною та конкурентоспроможною, аби успішно реагувати на геополітичні виклики. Крім того, він активно співпрацює з прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером, обговорюючи питання підтримки України у випадку, якщо Трамп вирішить укласти мир, не надавши гарантій безпеки з боку США.

Допомога від Німеччини

Наступної середи новий канцлер Німеччини Фрідріх Мерц відвідає Макрона в Парижі, а потім Туска у Варшаві. Мерц також висловив інтерес до французької ядерної парасольки і зазначив, що Європа більше не може розраховувати на захист з боку США.

Франція та Польща оновлюють двосторонній договір, підписаний у 1991 році, який став важливим кроком після відновлення незалежності Польщі від комуністичного правління і за кілька років до її вступу до НАТО та Європейського Союзу.

"Мета - поглибити і надати реальної форми ключовим аспектам франко-польських відносин, включно з оцінкою загроз, спільними оборонними проєктами і розширенням діалогу зі стратегічних питань, включно з ядерним стримуванням", - сказав французький чиновник.

Хоча ядерна доктрина Франції не зміниться, всередині її рамок можуть бути знайдені способи враховувати потреби союзників по ЄС, таких як Польща.

Взаємини між державами почали погіршуватися в 2016 році, коли націоналістична партія "Право і справедливість" скасувала угоду з Airbus на придбання вертольотів Caracal вартістю 3,5 мільярда доларів, укладену урядом Дональда Туска.

Польща займає перше місце серед країн НАТО за військовими витратами, які становлять 4,7% від ВВП у 2023 році. Більшість контрактів укладені з американськими та південнокорейськими виробниками.

У контексті нового угоди Франція має можливість наростити поставки військової техніки до Польщі. "Макрон підкреслює важливість придбання європейських технологій, проте всім зрозуміло, що його основна мета - реалізувати французьке озброєння Польщі та іншим союзникам по ЄС", - зауважив екс-чиновник польського оборонного відомства.

Airbus активно бере участь у тендерах на постачання гелікоптерів, транспортних та дозаправних літаків для розширення польського військово-повітряного флоту, до якого вже наступного року мають приєднатися винищувачі F-35. Крім того, Польща планує значну закупівлю підводних човнів, де Франція є одним із основних конкурентів.

Однак Туск підтвердив, що американська компанія Westinghouse реалізує проект першої атомної електростанції в Польщі, попри активні зусилля французької компанії EDF щодо лобіювання своїх інтересів.

"Прямо кажучи, до недавнього часу Франція не проявляла значного інтересу до Польщі як до партнера. Проте, у світлі змін у політиці США, французи вбачають можливість укріпити свою позицію," - підкреслив Олександр Олех з Defence24.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.