Яка інформація відома про атаку України на російський флот у Каспійському морі?
Ранком 6 листопада місто Каспійськ у Дагестані, яке слугує ключовою базою для каспійської флотилії Військово-Морського Флоту Росії, стало об'єктом атаки. За інформацією місцевих властей, вдалося перехопити ворожий безпілотник, тоді як Україна стверджує, що були вражені російські військові кораблі. Які деталі відомі про цей напад на флот у Каспійському морі?
"Сьогодні вранці над Каспійськом безпілотник був знищений силами протиповітряної оборони," - заявив близько 8-ї години голова Дагестану Сергій Мєліков.
Він попросив усіх залишатися спокійними, покладатися виключно на "достовірні джерела" інформації і утримуватися від публікації фотографій та відео, які можуть "допомогти противнику".
Цей заклик, вочевидь, не спрацював, фото і відеозаписи нальоту БПЛА майже відразу з'явилися в соцмережах. На них видно, як щонайменше один великий безпілотник, за обрисами схожий на легкомоторний літак А-22 ("Летюча лисиця"), врізається в порт Каспійська.
Джерела ВВС в головному управлінні розвідки міноборони України підтвердили, що за цією атакою стоїть Київ і вона була успішною. За їхніми даними, уражені "щонайменше два об'єкти".
"Зокрема йдеться про ймовірно ракетні кораблі "Татарстан" та "Дагестан", також ймовірних пошкоджень зазнали малі ракетні кораблі проєкту 21631", - сказало джерело у розвідці.
У Головному управлінні розвідки характеризують цю спецоперацію як "інноваційну", адже вперше українські сили змогли завдати удару по російській флотилії, яка розташована в Каспійському морі, що знаходиться на відстані 1500 кілометрів від кордону України.
На уражених об'єктах, за даними розвідки, базуються частини берегових військ РФ, включно з морською піхотою.
"За інформацією ГУР, флотилія, що здійснила атаку, проводила ракетні обстріли по території України, в той час як 177-й полк морської піхоти активно брав участь у бойових діях в Херсонській та Запорізькій областях."
Міністерство оборони Росії не дало офіційного підтвердження інформації про напад на Каспійську флотилію. Тим не менш, ряд російських військових телеграм-каналів, провівши аналіз відео, вказали на помітно слабку протиповітряну оборону в даній місцевості.
Наприклад, у тг-каналі "Военный осведомитель" повідомляється, що потужний і повільний український безпілотний літальний апарат міг бути знищений за допомогою стандартного озброєння сучасних ракетних катерів, які знаходилися у водах під час інциденту.
"Нам здається, що ми спостерігаємо не проблеми з технікою, а повне небажання ухвалювати якесь рішення та брати на себе відповідальність за щось", - резюмує провоєнний канал.
Коментує військовий експерт ВВС Павло Аксьонов:
Якщо інформація про те, що удар безпілотників по Дагестану припав на військово-морську базу в Каспійську, підтвердиться, це буде перший український наліт на російську Каспійську флотилію.
Виходячи з відеоматеріалів, до мети приземлився принаймні один дрон. За інформацією з соціальних мереж, ще один був знищений в небі.
Від найближчих українських територій до Каспійська розташовано близько тисячі кілометрів. Це досить значна відстань, проте українські військові вже використовували дрони для виконання завдань на таких великих дистанціях.
Цей удар вкладається в тактику, яку застосовують ЗСУ, -- вони змінюють цілі, атакуючи не просто об'єкти, розташовані в різних місцях Росії, а й різні за характером.
Здійснювати атаки на віддалені, але повільні безпілотники стає все складніше. Представник Збройних сил України, коментуючи для ВВС Україна нещодавні удари по російським спиртовим заводам, зазначив, що ці об'єкти мали найнижчий рівень захисту від систем протиповітряної оборони та радіоелектронної боротьби. У той же час, інші цілі, навпаки, стали менш уразливими.
Отже, не слід відкидати можливість, що напад на Каспійськ міг бути тестуванням надійності оборонних механізмів порту.
Інформації про пожежу після вибуху в Каспійську не отримано, але цей інцидент може призвести до інших наслідків. Швидше за все, російському військовому керівництву доведеться вжити заходів для зміцнення системи протиповітряної оборони на військовій базі.
Каспійська флотилія має тісні зв'язки з Чорноморським флотом Росії, і з початку війни кілька її суден були переведені до складу ЧФ. Окрім цього, в флотилії є кораблі, які здатні нести крилаті ракети "Калібр". Серед них можна виділити сторожовий корабель проєкту 11661К "Гепард", а також ракетні кораблі проєктів 21631 "Буян-М" і 22800 "Каракурт".