Яка інформація відома про бронетранспортери Patria, які Латвія надала Україні?
Patria 6×6 (Patria XA-300) - це шестиколісний бронетранспортер, розроблений фінською оборонно-промисловою компанією Patria.
Бронетранспортер спочатку створений для перевезення військових підрозділів, але його можливості дозволяють налаштовувати його для виконання різних завдань. Основна конструкція може бути модифікована з урахуванням специфічних вимог, включаючи встановлення систем для водних переходів, лебідок, посиленої броні та різних видів озброєння.
Patria 6x6 дебютувала на виставці Eurosatory у червні 2018 року. У 2019 році, на заході DSEi, було презентовано варіант з мінометною системою Patria Nemo, а в 2021 році – важкий бронетранспортер, оснащений 25-мм дистанційно керованою системою озброєння, також на виставці DSEi.
Виробничий процес здійснюється як на території Фінляндії, так і за її межами.
Компанія Patria успішно отримала замовлення на більше ніж 800 бронетранспортерів Patria 6×6, з яких понад 200 вже були доставлені. Основна частина постачань виконується за допомогою місцевих виробничих потужностей держав-учасниць проєкту, і кожна нова країна, що приєднується, підвищує безпеку поставок для всієї системи співпраці, - зазначає портал "Мілітарний".
У травні 2024 року в латвійській Валмієрі був відкритий новий завод бронетехніки, що, власне, й випускає БТР Patria 6х6. Планові темпи підприємства - випуск 30-ти колісних бронемашин на рік - видання Defense Express назвало "досить високими".
Бронетранспортер Patria 6×6, изображение: Patria
Саме після візиту українського посла в Латвії Анатолія Куцевола на завод у Валмієрі, у лютому 2025 року стало відомо, що для України вже розпочато збір першої партії бронетранспортерів Patria 6х6. Перші відомості про передачу цих БТРів Силам оборони з’явилися ще 11 вересня 2024 року, коли латвійська прем'єр-міністр Евіка Сіліня оголосила про це під час свого візиту до Києва.
На той час інформація щодо кількості бронетранспортерів Patria 6х6 для України та терміни їх поставок не були оголошені. Згодом міністр оборони Латвії Андріс Спрудс повідомив, що уряд його держави має намір передати Україні 42 таких колісних бойових машин як частину військової допомоги.
Першу партію нових бронетранспортерів Patria 6×6 було доставлено в Україну 15 липня 2025 року під час чергової поїздки Евіки Сіліні. Вона зазначила, що друга партія "патрій" вже перебуває в стадії підготовки до відправки. Кількість переданих бронетранспортерів поки що не розголошується.
Варто зазначити, що існує ймовірність, що бронетранспортери Patria 6x6 можуть бути вироблені в Україні. Принаймні, у 2023 році фінські ЗМІ повідомляли про те, що компанія Patria вивчає опцію налагодження виробництва цих машин на українських потужностях, а уряд України також виявляв зацікавленість у цій ініціативі.
Загалом, компанія Patria славиться своєю глибокою локалізацією, як зазначає Defense Express. У виданні наводять приклад Латвії, де було засновано нове підприємство для виробництва бронетранспортерів. Створення цього підприємства з нуля, враховуючи відсутність досвіду латвійського оборонного комплексу у виготовленні бронетехніки, зайняло три роки, як підрахували автори Defense Express. У той же час, у Німеччині та Великій Британії під час виробництва Patria 6х6 обрали стратегію співпраці з місцевими оборонними фірмами.
Перший бронетранспортер Patria 6х6, створений у Латвії для національних збройних сил, зображений на фото: Міністерство оборони Латвії.
Конструкція машини передбачає, що водій та командир займають передні місця, за водієм розташований моторний відсік, а за ним — кормове відділення, призначене для розміщення десанту та спеціального обладнання.
"Щодо самих параметрів Patria 6х6, то мова йде про амфібійний БТР з максимальною вагою до 24 тонн, з яких до 8,5 тонни бойове навантаження. Базовий захист протикульовий STANAG level 2 з можливістю посилення до level 4 (захист від калібрів 7,62 - 14,5 мм та підриву 6 - 10 кг фугасу відповідно). Підвіска незалежна із пружинами і гідравлічними амортизаторами, перша та друга вісь поворотна. Двигун 400-сильний дизель. У десантному відділені можуть розміститись 10 осіб, екіпаж - 2 особи", - описують БТР у матеріалі Defense Express.
Очікуваний термін служби транспортного засобу складає понад 30 років. Підвіска - незалежна із пружинами і гідравлічними амортизаторами. Поворотними є перша та друга осі. Машина може подолати брід, глибиною до 1,5 метра, вертикальну стінка, висотою до 60 см, а також траншею, шириною до 1,2 м.
Бронетранспортер оснащений модульною архітектурою, що дозволяє адаптувати його під різні типи озброєння, виходячи з вимог замовника. Це може бути як 12,7-мм кулемет, так і гранатомет, а також бойові модулі з автоматичними гарматами калібру 20/30 мм або більш потужне озброєння, наприклад, 120-мм мінометна система Patria Nemo, - повідомляє портал "Мілітарний".
Завдяки модульній архітектурі, на основі бронетранспортера можна розробити різноманітні системи, такі як зенітний ракетний комплекс, засоби зв'язку, автомобілі для медичної евакуації та багато інших.
"Інтерфейс, що легко сприймається, нагадує вантажівку, відрізняється чудовою видимістю та простором всередині, що забезпечує легкість навчання та використання," - зазначає виробник у описі свого продукту.
Оглядачі зазначають, що за своїми характеристиками Patria 6х6 не є унікальною розробкою. Але важливою перевагою бронетранспортера є його ціна - від 1 до 1,2 млн євро за одиницю. Це приблизно стільки ж, скільки доводиться платити за бронеавтомобілі з колісною формулою 4х4 на кшталт французького Serval чи австралійського Bushmaster PMV.
Важка версія БТР Patria 6×6 з бойовим модулем Protector RS4, фото: Patria
БТР Patria 6×6 шведських збройних сил, жовтень 2023 року, зображення: FMV
На початку 2020 року Фінляндія, Естонія та Латвія уклали угоду щодо спільної ініціативи з розробки та закупівлі броньованої техніки під назвою Common Armored Vehicle Systems (CAVS, "Спільна бронетанкова система"). Ця програма також передбачає можливість приєднання інших держав. Завдяки цій ініціативі країни здійснюють виробництво та закупівлю бронетранспортерів Patria 6×6.
На літо 2025 року до програми CAVS приєдналися також Швеція, Німеччина та Данія. Компанія Patria вже оголосила про отримання замовлень на понад тисячу бронетранспортерів з колісною формулою 6x6.
У цілому йдеться про масову, європейську та порівняно доступну колісну бойову техніку, виробництво якої планується локалізувати. Patria 6x6 вже перебуває на озброєнні у Фінляндії, Швеції та Латвії, і зараз завершується велика угода з Німеччиною, яка планує замінити Fuchs на цю модель. Крім того, компанія має намір вийти на ринок Великої Британії з амбітними планами. Додатково, у контексті інтересу країн ЄС до машини Patria AMV на шасі 8x8, можна згадати Польщу, Хорватію та Словенію, які також виявляють зацікавленість, - зазначає Defense Express.
Концепція полягає в постачанні уніфікованого бронетранспортера формату 6x6 для різних країн. Активне залучення місцевих виробничих потужностей учасників програми допоможе забезпечити стабільність постачання та обслуговування. Масові замовлення та спільні закупівлі сприятимуть стандартизації, серійному виробництву та доступній ціні на бронетранспортери. Проте, наразі "патріям" необхідно провести випробування в бойових умовах, щоб оцінити їх реальні можливості.