Які вигоди здобуде Україна від угоди з США щодо мінералів, та на якому етапі перебувають переговори між країнами?

Що заявив Трамп про переваги України в результаті угоди.

На фоні новин про те, що Україна та США наближаються до фінального підписання угоди щодо корисних копалин, журналісти вчора ввечері активно цікавились думкою Дональда Трампа, президента США. Зокрема, він прокоментував, які переваги отримає Україна в рамках цієї угоди.

"350 мільярдів доларів (сума, яку за твердженням Трампа, США вже виділили Україні, - ред.) та масу військової техніки, право продовжувати боротися. Україна, українські солдати - дуже хоробрі, але без США та їхніх грошей та техніки ця війна закінчилася б дуже швидко", - заявив Трамп та нагадав, що свого часу саме він ухвалив рішення про постачання Україні "Джавелінів".

При цьому, за його словами, угода з Україною нібито може бути "угодою на трильйон доларів". Трамп стверджує, що Вашингтон і Київ "майже домовилися про угоду щодо рідкісноземельних елементів і багатьох інших речей".

Трамп також підтвердив, що візит президента Володимира Зеленського до Вашингтона може відбутися 28 лютого, під час якого й може бути укладена "дуже велика угода" про доступ США до українських корисних копалин.

"Звісно, я згоден, якщо він захоче, і він хотів би підписати це разом зі мною. І я розумію, що це велика справа, дуже велика справа", - сказав президент США.

Відповідаючи на запитання про те, як довго Україна отримає підтримку в обладнанні та боєприпасах, Трамп зазначив, що "це може зайняти певний період".

"Можливо, ми не зможемо укласти угоду з Росією найближчим часом. Нам необхідно знайти спільну мову з Росією, оскільки без цього ситуація лише ускладниться. ... Проте тепер ми обов'язково повернемо наші кошти в тих чи інших формах", - зазначив Трамп.

На початку лютого президент США висловив бажання укласти угоду з Києвом, що дозволить Сполученим Штатам отримати доступ до українських рідкісноземельних металів. Трамп зазначив, що це стане своєрідним "компенсаційним" кроком за допомогу, яку Америка надала Україні, оцінюючи її спочатку в "500 мільярдів доларів", а згодом зменшивши цю суму до 350 мільярдів.

Своєю чергою президент України Володимир Зеленський висловив готовність обговорити інвестиції з союзниками, але наголосив на необхідності взаємовигідного партнерства та гарантій безпеки для України. Київ відкинув перший варіант проєкту угоди про ресурси.

Трамп висловив різку критику на адресу Зеленського, який підкреслив, що сума допомоги від США не становила 500 або 350 мільярдів доларів, а була приблизно 100 мільярдів. Крім того, він зазначив, що Київ не розглядатиме цю суму як "борг", оскільки уклав угоду з попередньою адміністрацією президента Джо Байдена, яка передбачала, що це була безповоротна допомога.

Що стосується розмов про корисні копалини, то Зеленський обговорював це питання з Трампом у вересні 2024 року в Нью-Йорку. Окрім того, одним із елементів плану президента для досягнення перемоги є залучення інвестицій у цю галузь. Зеленський зазначив, що Україна володіє критично важливими ресурсами, вартість яких оцінюється у трильйони доларів.

12 лютого 2025 року міністр фінансів США Скот Бессент прибув до Києва з проектом угоди про партнерство. Проте президент Зеленський відмовився підписувати цей документ, підкресливши, що його умови не відповідають українським інтересам. Згідно з інформацією в ЗМІ, Вашингтон прагнув отримати контроль над 50% запасів корисних копалин в Україні. У Білому домі відреагували на відмову Зеленського, назвавши її "недалекоглядною".

Дискусії між сторонами тривали. 19 лютого до Києва прибув спецпредставник Трампа Кіт Келлог, з яким українська сторона також проводила переговори з цього питання та надала США нові пропозиції щодо угоди.

Після інтенсивних переговорів сторони досягли попередньої домовленості. Вчора видання Financial Times написало, що сторони погодили умови угоди про копалини й Вашингтон відмовився від найжорстокіших вимог. За словами українських урядовців, вони домовилися про набагато вигідніші умови.

FT повідомляє, що Сполучені Штати відмовилися від вимог щодо права на 500 мільярдів доларів можливих доходів. Згідно з угодою, ознайомленою журналістами, датованою 24 лютого, планується створення фонду, до якого Україна буде перераховувати 50% доходів від "майбутньої монетизації" своїх ресурсів, зокрема нафти та газу. Цей фонд спрямовуватиме інвестиції в проєкти на території України.

Однак до цього переліку не включатимуться мінеральні ресурси, доходи від яких вже надходять до державного бюджету. Крім того, він не охоплюватиме діяльність компаній "Нафтогаз" та "Укрнафта", які є найбільшими виробниками газу та нафти в Україні.

Однак в угоді немає жодної згадки про гарантії безпеки з боку США, на яких Київ спочатку наполягав в обмін на згоду на угоду, пише FT. Вона також залишає такі питання, як розмір частки США в фонді та умови угод про "спільну власність" на розгляд наступних угод.

Згідно з інформацією від медіа, у найближчі тижні президент Зеленський може завітати до Білого дому для укладення угоди з Трампом. Ця зустріч, ймовірно, відбудеться 28 лютого.

Однак, ряд західних ЗМІ зазначає, що обговорення деталей угоди триває, і остаточні умови можуть зазнати змін до моменту підписання.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.