Румунські урядовці заявили, що кібератака на президентські вибори була здійснена російськими хакерами.
Попри це, повторний підрахунок голосів не виявив жодних порушень, і другий тур виборів з кандидатом, що підтримує Путіна, відбудеться.
Румунські урядові структури оприлюднили результати розслідування, що було ініційоване після першого туру президентських виборів, на якому несподівано здобув перемогу Келін Джорджеску – прихильник путіна та противник НАТО. У розсекречених матеріалах викладено деталі злагодженої кампанії, організованої Росією з метою підтримки Джорджеску.
"Румунія стала мішенню для агресивних російських гібридних дій, включаючи кібератаки, витоки інформації та диверсії", - йдеться у заяві Ради національної безпеки.
Діючий президент Румунії Клаус Йоганніс відгукнувся на прохання журналістів і активістів, вирішивши оприлюднити документи, надані румунською службою розвідки (SRI).
В одному із документів SRI йдеться, що напередодні першого туру президентських виборів "злочинні кіберплатформи російського походження" отримали інформацію для входу до виборчої мережі країни.
Було виявлено понад 85 000 кібератак, скоєних з метою отримати "доступ до даних з ІТ-систем, змінити їх цілісність та інформацію, яку надають широкому загалу, а також зробити інфраструктуру недоступною".
Спосіб і масштаб кібероперації дозволили SRI зробити висновок, що "зловмисники мають значні ресурси": вони діяли через комп'ютерні системи більш ніж 33 країн і використовували передові методи анонімізації.
Джорджеску, колишній представник ультраправої націоналістичної партії "Альянс за об'єднання румунів", висловлював свою критику на адресу НАТО та підтримки України, стверджуючи, що Володимир Путін має любов до своєї країни.
Нещодавно він оголосив, що, якщо здобуде перемогу, то призупинить експорт українського зерна через Румунію та припинить надання військової підтримки Україні.
На виборах він отримав 22,9% голосів. Проте, всього за тиждень до голосування його рейтинг за результатами опитувань був менше 10%, і він посідав 6-у позицію.
Друге місце посіла ліберальна кандидатка Єлена Ласконі, їй трохи поступився чинний прем'єр міністр Марчел Чолаку, який лідирував у опитуваннях. При цьому соціал-демократична партія Чолаку отримала більшість на парламентських виборах, що минулої неділі.
Враховуючи наведені обставини, Конституційний суд прийняв рішення здійснити повторний підрахунок голосів у першому турі президентських виборів. Однак, під час перевірки не було виявлено значних порушень, і суд затвердив офіційні результати.
У розсекречених матеріалах детально викладено, яким чином Джорджеску зміг отримати підтримку від скоординованої масової кампанії в соціальних мережах. SRI охарактеризувала цю операцію, пов'язану з іноземними учасниками, як "дуже добре сплановану маркетингову кампанію". Це ставить під сумнів заяви кандидата про те, що він не отримував жодної допомоги з-за кордону.
Передвиборна кампанія Джорджеску стартувала на платформі TikTok всього за два тижні до виборів, які відбудуться 24 листопада. Цей крок миттєво залучив близько 25 000 акаунтів, з яких близько 800 були зареєстровані ще з 2016 року, проте до листопада їхня активність була мінімальною.
Згідно з оцінкою SRI, цю компанію могли контролювати державні органи. Для координації своїх дій у TikTok використовувалася група в Telegram, де ділилися порадами щодо обману системи перевірки контенту TikTok, щоб платформа не змогла виявити ботів.
Тим часом, основний ідеолог Кремля Олександр Дугін 2 грудня поділився в Твіттері думкою, що "Молдова незабаром приєднається до Румунії, а Румунія стане частиною Росії".
Другий етап президентських виборів у Румунії запланований на 8 грудня.