Рубеж, Орешнік, Кедр – що відомо про сучасну російську ракету, якою було здійснено обстріл Дніпра.

Чим саме Росія атакувала "Південмаш"?

В українських ЗМІ активно обговорювали інформацію про можливий ракетний удар Росії по Україні з використанням ракети "Рубеж" напередодні атаки. Після того, як удар було завдано, фахівці визнали, що використаною ракетою була саме "Рубеж", хоча Повітряні сили так і не надали офіційного підтвердження чи спростування цієї інформації.

Президент України Володимир Зеленський зазначив, що Росія використала нову ракету, яка за характеристиками є міжконтинентальною балістичною зброєю. А конкретнішими були спікери за океаном. Ввечері 21 листопада заступник прессекретаря Пентагону Сабріна Сінгх підтвердила, що для удару по Дніпру було застосовано саме РС-26 "Рубеж" чи то пак його модифікацію.

РС-26 "Рубеж" (що в перекладі з російської означає "рубіж") - це російський мобільний ракетний комплекс, створений для запуску твердопаливних балістичних ракет середньої дальності та міжконтинентальних ракет, призначених для ударів з суші. Ці ракети обладнані термоядерними боєголовками і використовують технології роздільного керованого маневрування, що дозволяє на фінальному етапі польоту розділятися на кілька частин, кожна з яких націлюється на певну ціль.

Над цією розробкою у РФ працювали з 2006 року. Ця розробка мала доволі високий ступінь секретності через те, що вона порушувала Договір про ліквідацію ракет середньої та малої дальності, який діяв на той час. У 2019 році США та Росія вийшли з цього договору. До слова, різниця між ракетами середньої дальності (тоді забороненими) і міжконтинентальними ракетами (не підпадали під дію договору) полягала в дальності польоту. Ракети з радіусом дії від 5500 км вважаються міжконтинентальними. До якої категорії належить РС-26 сказати важко. Ймовірно росіяни навмисне завищували показники озброєння, щоб номінально вивести його з-під дії ДРСМД.

Комплекс ґрунтувався на складниках до балістичної ракети "Тополь-М" або "Ярс-С". Перший її пуск був здійснений 27 вересня 2011 року, а на озброєння планували взяти в 2017-му.

"Ця ракета не є частиною арсеналу. У 2017 році планувалося її прийняття на озброєння, однак у 2018 році пріоритет отримала програма "Іскандер-К". Найцікавіше в тому, що, ймовірно, в Росії є лише обмежена кількість таких ракет, виготовлених виключно для тестування. За оцінками, їх може бути всього 8-10 одиниць, не більше," - зазначив в ефірі телеканалу Еспресо президент Української авіаційної асоціації пілотів та власників літаків "АОПА Україна" Геннадій Хазан.

Defense Express порівнює РС-26 "Рубеж" з "реінкарнацією" радянської ракети РСД-10 "Піонер", що була створена в 1970-х роках. У свою чергу, колишній голова СБУ Валентин Наливайченко у програмі "Еспресо" охарактеризував цю ракету як "модернізовану радянську застарілу технологію, яка, на жаль, має високу швидкість польоту".

Назву "Орешнік" для ракети, якою було завдано удару по Дніпру, озвучив Володимир Путін. У день атаки російський лідер повідомив, що 21 листопада Росія провела випробування балістичної ракети середньої дальності під назвою "Орешнік" (з російської - "Ліщина"). Кремлівський керівник зазначив, що це є відповіддю на українські удари ракетами ATACMS та системами Storm Shadow по цілям у Курській і Брянській областях.

То ж чому Путін вжив нову назву до вже відомої ракети?

До 2018 року Російська Федерація успішно розробила РС-26 "Рубеж", яка може вважатися сучасною версією РСД-10 "Піонер". Ця система має заявлену дальність пуску до 6000 кілометрів. За словами самих росіян, РС-26 "Рубеж" була створена на основі міжконтинентальної балістичної ракети "Ярс". Зазначена дальність у 6000 кілометрів була вказана для "легального" обходу обмежень, які стосуються ракет середньої дальності, як повідомляє Defense Express.

Іншими словами, російська сторона вже представила "Рубеж" як міжконтинентальну ракету, щоб замаскувати свої порушення міжнародних угод. У літній період цього року Кремль почав висловлювати загрози щодо відновлення виробництва ракет середньої та малої дальності, тож було необхідно представити "Рубеж" у новому світлі. Крім того, як зазначила речниця Пентагону, під час атаки на Дніпро йшлося саме про російську балістичну ракету середньої дальності, розроблену на основі РС-26.

Ймовірна зовнішність РС-26 "Рубеж". Фото: defence-ua.

У кінцевому підсумку, неймінг є важливою складовою стратегії розвитку російської оборонної промисловості. Одне й те ж озброєння часто має декілька різних назв, як, наприклад, ракета Х-101, відома також як "Изделие 504". Існують також випадки, коли певні назви зустрічаються лише в російських пропагандистських матеріалах, без жодних підтверджень їх реального існування, як, наприклад, протикорабельна ракета "Змеевик". Таким чином, можливо, Кремль намагається заплутати своїх противників, винаходячи нові терміни для озброєнь, які залишаються для них невідомими.

Подібні погляди поділяє і українська розвідка. Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони Кирило Буданов зазначив, що таємничий "Орешник" є практично аналогом "Рубіж" і того ж "Кедра", про який вже давно відомо.

Російський лідер відкрито оголосив, що була використана ракета під назвою "Орешнік". Саме так він її охарактеризував. "Орешнік" – це лише кодова назва для науково-дослідної роботи, а реальна система має іншу назву – "Кедр". Ця ракета є експериментальною. Ми точно знали, що до жовтня планували виготовити два дослідних зразки, можливо, їх було створено трохи більше. Однак це все ж таки є лише експериментальний зразок," - зазначив керівник ГУР.

Ракету "Рубеж" спочатку розробили та тестували з тротиловим еквівалентом, щоб пізніше оснастити її ядерним боєзарядом. Про це в ефірі телеканалу "Еспресо" повідомив військовий експерт та директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Валерій Рябих. Він підкреслив, що використання цієї ракети без ядерного боєзаряду не має жодного практичного сенсу.

"Що стосується міжконтинентальної балістичної ракети "Рубеж", існують дані, які свідчать, що вона здатна нести бойову частину загальною масою до 1200 кг. Використання її в традиційній комплектації не має жодного сенсу, оскільки вартість цієї ракети стартує від $50 млн, а вибух з еквівалентом 1,5 тонни тротилу не принесе настільки значного руйнування", - зазначив Валерій Рябих.

Інші фахівці поділяють цю точку зору. Виглядає безглуздо застосовувати надто дорогі ракети з бойовою частиною вагою 1200 кг, коли, наприклад, ракета Х-22 має лише трохи меншу бойову частину - 960 кг.

"Путін надув щоки, прагнучи продемонструвати світу свою могутність, мовляв, дивіться, чим я можу вразити. Він вирішив запустити міжконтинентальну ракету, що можна порівняти з використанням електронного мікроскопа для забивання цвяхів у бетонну стіну", - прокоментував ситуацію Геннадій Хазан.

Якщо б Путін планував здійснити тренування ядерного удару, йому не знадобилися б ні "рубежі", ні "орешники".

"Більшість російських далекобійних ракет здатні бути оснащеними ядерними боєголовками. Серед таких систем - "Искандер", "Кинжал", а також крилаті ракети типу Х-55 і Х-102, не рахуючи багатьох інших. Це викликає питання щодо доцільності застосування ракет середньої або навіть міжконтинентальної дальності для ударів по Україні, навіть у контексті ядерного нападу", - зазначає Defense Express.

Росія організувала показове тренування, яке продемонструвало її можливості в ядерному ударі. Хоча це шоу відбулося на території України, справжньою цільовою аудиторією були зовсім інші країни.

"Це сигнал не Україні. Це спроба підкріпити російський ядерний шантаж стосовно Європи і, викликати відповідну реакцію союзників у США, щоб лякати Третьою світовою війною. Тобто по суті - психологічна операція, тому що з військового погляду таке застосування (відстань і мала точність ураження) без ядерної бойової частини абсолютно недоречне", - переконаний дипломат, експосол України в США Валерій Чалий.

Defense Express наголошує, що наявність РФ ракет середньої дальності, що є потенційними носіями ядерної зброї - то послання європейським країнам.

"Бо для Європи середньої дальності достатньо для ураження будь-якої цілі. Дальність 3500 км для РФ гарантує ядерний удар по будь-якій точці ЄС зі своєї території. При цьому ракети середньої дальності дешевші за міжконтинентальні, а також масовіші, йдеться в матеріалі.

Проте, ймовірно, що адресати цих ядерних загроз вже здійснили свої оцінки. Зокрема, один із співрозмовників ВВС в американській адміністрації зазначив, що США серйозно сприймають всі загрози, що надходять до України, але беруть до уваги, що в Росії існує лише "обмежена кількість цих пробних ракет".

Також, якщо Росія вирішить використати ракети з ядерними зарядами, це може призвести до втрати підтримки з боку їхніх ключових партнерів — Китаю та Індії.

Фахівці називають ракету "Рубеж" дуже складною ціллю. Наявні засоби ППО не здатні збивати ракету на першому етапі польоту. Після того, як "Орешник" набирає висоту, головні блоки діляться на 6 бойових частин, а вже вони можуть стати ціллю, скажімо, для систем Patriot.

Але ефективнішим було б ураження цілісної ракети на висоті понад 100 км. Такі системи ППО існують, наприклад Aegis або THAAD і Україна точно проситиме їх для протидії ракетам середньої дальності.

Існує кілька можливих варіантів. Перший варіант полягає у застосуванні протиракетної оборони з ракетою СМ-3, що є частиною американської системи Aegis, розташованої на базах у Польщі та Румунії.

протиракетна станція Aegis Ashore на військовій базі в Румунії, Фото: gettyimages

Інша версія ситуації полягає в тому, що Київ, швидше за все, акцентуватиме увагу на можливості отримання системи THAAD. Ця американська система призначена для перехоплення балістичних ракет середньої дальності на завершальному етапі траєкторії, здатна діяти на відстані до 200 км і на висоті до 150 км. Вона має більш потужні характеристики, ніж система Patriot. Ще у березні Україна зверталася до США з проханням отримати таку батарею. Однак, це звернення не отримало позитивної відповіді", - зазначає в матеріалі на сайті Еспресо директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.

Шансів отримати такі засоби ППО небагато. У США таких батарей у США і три з них перебувають за межами американської території. Крім того, це доволі дорогий комплекс ($2-3 млрд за одну батарею), а одна ракета коштує близько $20 млн.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.