Відновлення військової підтримки з боку США: які наслідки чекають на Україну?
У березні 2025 року американський уряд тимчасово припинив всі військові поставки до України, навіть ті, що були схвалені ще за Байдена. Це стосувалося і зброї в дорозі, і тих запасів, які готували до відправки.
Проте, після переговорів у Саудівській Аравії, Вашингтон знову почав підтримувати українську армію.
Крім того, після підписання угоди на видобуток корисних копалин, аналітики очікують на зростання обсягу підтримки з боку Сполучених Штатів.
Що потрібно знати про відновлення військової підтримки США для України та які будуть вимоги щодо фінансування – дізнайтеся у статті ТСН.ua.
Адміністрація Дональда Трампа повідомила Конгрес про намір схвалити прямий комерційний експорт оборонної продукції до України (DCS) на суму близько 50 мільйонів доларів. Це перший дозвіл від Трампа такого роду за понад 100 днів після його повернення до Білого дому, пише Kyiv Post.
Конгрес раніше схвалив продаж зброї через DCS на суму 1 мільярд доларів. Попередня адміністрація США за президента Джо Байдена дозволила використати частину цієї суми для передачі вкрай необхідної зброї, такої як повністю автоматичні кулемети калібру "50", для України.
Аналітик з безпеки дослідницької групи Tochnyi Колбі Бадхвар підкреслив, що всі DCS функціонують непомітно і не отримують публічного оголошення, на відміну від продажу військового обладнання.
Він також підкреслив, що, незважаючи на всі заяви Трампа, Сполучені Штати продовжують надавати Україні військову допомогу.
Згідно з інформацією, опублікованою в Kyiv Post, до Конгресу надійшло повідомлення про ліцензію на продаж озброєння на суму 50 мільйонів доларів. Це стало можливим завдяки Закону про контроль за експортом зброї, який надає президентам США повноваження контролювати як імпорт, так і експорт товарів та послуг, що мають оборонне призначення. Офіційне повідомлення було направлено до Конгресу Управлінням законодавчих справ Державного департаменту.
США планують поставити Україні оборонну продукцію, технічну документацію та послуги. Kyiv Post зазначає, що таке рішення ухвалили через кілька тижнів після заяви Зеленського про намір купити американські системи ППО та зброю на 30-50 мільярдів доларів для гарантій безпеки.
Варто зауважити, що укладена угода між Україною та США щодо видобутку корисних копалин передбачає, що військова допомога США є частиною інвестиційного фонду відбудови України, який наповнюватиметься коштами обох країн у пропорції 50 на 50.
З боку Сполучених Штатів це можуть бути фінансові вливання або новий пакет військової підтримки.
Це вказує на те, що озброєння, надане США, не буде безкоштовним: за нього доведеться розраховуватися або фінансовими коштами, або ліцензіями на видобуток корисних копалин.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що країна має можливість отримати 30 мільярдів доларів військової підтримки вже в 2025 році, оскільки частину фінансування буде перенесено з 2026 року.
За його словами, заплановано два пакети по 15 мільярдів доларів на 2025 і 2026 роки. Зараз йде мова про об'єднання цих коштів у один транш, щоб отримати зброю раніше. Україна згодна поступово повертати свою частину інвестицій.
Зеленський вважає, що угода щодо корисних копалин створює можливості для залучення американських інвестицій в Україну. Кошти залишатимуться в державі, а їх виведення можливе лише за узгодженням обох сторін.
Фонд передбачає безмитний експорт українських мінералів до США, але головна мета -- не продаж сировини, а розвиток переробки в Україні.
Своєю чергою прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час години запитань до уряду зазначив, що кожен новий пакет військової допомоги США є важливим внеском у безпеку України і стимулює подальше постачання зброї та розвідувальних даних.
Він підкреслив, що співпраця між обома державами триває, і Україна отримує затверджені пакети допомоги, які активно застосовуються на фронті.
Західні союзники України ведуть переговори про передачу додаткових систем протиповітряної оборони Patriot і прагнуть досягти відповідної угоди до саміту НАТО, який відбудеться наприкінці червня, передає Reuters.
США та Греція можуть виступити в ролі можливих постачальників.
Однак згодом агентство Reuters заперечило відомості про участь Греції у майбутніх поставках систем протиповітряної оборони для України.
Раніше видання The New York Times інформувало, що до літа 2025 року Україна може отримати ще одну систему протиповітряної оборони Patriot, яка раніше використовувалася в Ізраїлі. Крім того, є можливість перенесення ще одного комплексу з Німеччини.
Видання повідомляє, що закупівля ще двох систем протиповітряної оборони надасть можливість Києву збільшити кількість батарей до десяти, з яких більшість буде розміщена для захисту столиці.
The New York Times підкреслює, що в даний момент Сполучені Штати не надають коментарів щодо того, коли саме було ухвалене рішення про передачу Україні системи Patriot — за часів правління Байдена чи вже під час президентства Трампа.
Видання зазначає, що навіть якщо системи передають союзники, остаточний дозвіл мають дати США, оскільки Patriot -- це стратегічне озброєння.
Президент Володимир Зеленський раніше висловлював готовність України придбати не менше десяти систем Patriot. Він підкреслив, що ці комплекси грають важливу роль у перехопленні російських балістичних ракет, кількість яких останнім часом значно зросла.
Також глава держави раніше зазначав, що тема Patriot обговорювалася під час його неформальної розмови з президентом США на полях похорону Папи Франциска у Ватикані.
Державний департамент США схвалив новий пакет підтримки для українських F-16, що містить:
На веб-ресурсі Управління військового співробітництва Міністерства оборони США вказується, що основними постачальниками послуг стануть компанії:
В уряді підкреслили, що ця підтримка сприяє захисту національних інтересів Сполучених Штатів і посилює безпеку України, яка є ключовим союзником у Європі.
Президент Володимир Зеленський 2 травня оголосив про найближче надходження в Україну нових винищувачів F-16.
На даний момент інформація про кількість літаків, які очікуються, та їхні дати прибуття до України залишається невизначеною.
Раніше Зеленський оголосив про значну угоду щодо артилерії з Чехією.