Путін ініціював нову інформаційну кампанію проти України: аналітики ISW розкрили причини заяв про вибори та пропозиції Кремля Сполученим Штатам.
Російський диктатор Володимир Путін раптом змінив риторику щодо легітимності президента України Володимира Зеленського, натомість заговорив про його "токсичність". Такими заявами він намагаєтся вбити клин між головнокомандувачем та армією, а також народом нашої держави: це ознаменувало початок нової інформоперації Кремля.
Крім того, Путін намагається "привабити" президента США Дональда Трампа, пропонуючи російські ресурси, щоб уникнути зобов'язань щодо реальних поступок у переговорах про завершення масштабної агресії Росії проти України. Дослідження останніх висловлювань Путіна та їхнього контексту провели в Інституті дослідження війни.
Аналітики стверджують, що Кремль розпочав нову інформаційну операцію, спрямовану на дестабілізацію українського суспільства та армії України зсередини. Про це свідчать останні заяви російського диктатора, який вперше за довгий час визнав Зеленського легітимним президентом, з яким Путін зрештою вестиме переговори.
Так, під час спілкування з кремлівським пропагандистом Павлом Зарубіним 24 лютого Путін вперше визнав, що "вибори в Україні не проводяться під приводом воєнного стану".
Проте, замість того, щоб обговорювати "нелегітимність" Зеленського, Путін вирішив просувати новий наратив: стверджуючи, що нинішній президент України є "токсичним" для суспільства та збройних сил країни. Він також запевняє, що Зеленський програє майбутні вибори будь-якому кандидату, будь то політик чи військовий, хто вирішить балотуватися.
"Висловлювання Путіна, ймовірно, націлені на українську та російську аудиторії. Його заява про те, що Зеленський є непопулярним і несе загрозу Україні, свідчить про намір посіяти розбрат між легітимною владою України та її військовими та населенням", - зазначили аналітики, коментуючи зміни в риториці диктатора.
Раніше Путін неодноразово висловлювався про "нелегітимність" Зеленського, і ці заяви стали особливо актуальними після того, як у весняний період 2024 року в Україні через введений воєнний стан не відбулися президентські вибори. Це стало зручним приводом для Кремля уникати переговорів з Україною, представляючи її президента як нібито нелегітимного.
Сьогодні, після того як президент США висловив думку, що Путіну і Зеленському врешті-решт доведеться розпочати переговори, російський лідер змушений коригувати свою риторику, щоб донести до росіян, чому він веде діалог з "нелегітимним" українським президентом.
"За словами експертів з ІSW, Путін і його колеги з Кремля, найімовірніше, намагатимуться скористатися будь-якими українськими військовими поразками або розбіжностями в думках серед українських посадовців, щоб зміцнити свою інформаційну кампанію та викликати розбрат в Україні."
При цьому російський диктатор не відмовився від мрій встановити в Україні прокремлівську владу. Щоправда, вимоги щодо "зміни режиму" у Києві, що лунали у його виконанні з літа 2021 року, російський диктатор "переупакував" у нові формулювання.
У зазначеному інтерв'ю, пропагандисту, який близький до Кремля, Путін висловив думку, що Росія "не заперечує" проти збереження української незалежності. Проте він підкреслив, що має на меті, аби Україна "стала дружньою сусідньою країною" та щоб її територія "не використовувалася як база для агресії проти Росії" у майбутньому.
Заклики Путіна "перетворити" Україну на "дружню" країну свідчать про те, що він продовжує прагнути до усунення легітимно обраного українського уряду та встановлення прозахідного режиму. Раніше Кремль висловлював свої наміри через слабо завуальовані терміни на кшталт "денацифікації", а тепер Путін, здається, використовує нові формулювання для просування тих же цілей, зазначили в ІSW.
Водночас, аналітики звернули увагу на пропозицію Путіна до США щодо спільного видобутку російьких рідкісноземельних металів. При цьому він наголосив, що у Росії, мовляв, є "на порядок" більше рідкісноземельних металів, аніж має Україна, і що РФ може співпрацювати як з урядом США, так і з американськими компаніями у капітальних інвестиційних проектах.
Російський лідер пропонує Сполученим Штатам, зокрема, доступ до українських природних ресурсів, розташованих на територіях, що перебувають під контролем Росії.
У своїх зусиллях переконати Сполучені Штати інвестувати в російські рідкоземельні ресурси, Путін врахував запаси корисних копалин як на території Росії, так і в анексованих районах України. Він також висловив готовність обговорити угоди зі США щодо постачання російського алюмінію. 24 лютого Путін провів нараду з високопрофільними представниками Кремля, акцентуючи увагу на необхідності подальшого розвитку внутрішньої індустрії рідкоземельних мінералів у Росії, що він визначив як одне з ключових завдань, - зазначили в ІSW.
У Кремлі підкреслюють, що співпраця між США та Росією у сфері видобутку рідкісноземельних металів стане можливою лише після "нормалізації двосторонніх відносин і досягнення миру в Україні". Цю інформацію 25 лютого озвучив прессекретар президента Путіна Дмитро Пєсков. Таким чином, ця економічна "морквина" має на меті спонукати нову адміністрацію президента США, а також Дональда Трампа, піти на компроміси з Росією під час переговорів щодо завершення конфлікту в Україні, аби забезпечити максимально вигідні умови для агресора в майбутній мирній угоді.
Аналітики ISW вказали на те, що російські чиновники використали нещодавні переговори між США і Росією в Саудівській Аравії для того, щоб ініціювати спробу переконати Сполучені Штати погодитися на економічні вигоди, які не пов'язані з конфліктом в Україні, в обмін на поступки з боку України та Заходу, пов'язані з війною. ISW продовжує підкреслювати, що якщо Сполучені Штати приймуть ці запропоновані Росією економічні ініціативи без вимоги про якісь поступки з боку Росії щодо України, це позбавить їх важелів впливу, необхідних для досягнення заявленої мети Трампа — створення стабільного і тривалого миру, який принесе вигоду як США, так і Україні.
Також у інтерв'ю Зарубіну Путін заявив, що "не бачить нічого поганого" у вимогах Європи щодо "права голосу на переговорах" про завершення російсько-української війни. При цьому диктатор тут же додав, що "напевно, тут ніхто нічого не може вимагати, особливо від Росії", але вони можуть "спробувати висунути вимоги комусь іншому". Так, вважають в ІSW, він сигналізував про небажання Росії йти на компроміси в майбутніх переговорах.
Путін також підкреслив, що Москва цінує позицію своїх "друзів" у БРІКС, заявивши, що "інші держави мають право та можливість долучатися" до обговорення питань війни та мирних ініціатив. Він особливо виділив Китай та Бразилію, які активно просували вигідний для Росії "мирний план".
Путін акцентував увагу на нещодавній бесіді з президентом Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпіном та висловив своє захоплення зусиллями Китаю щодо мирних ініціатив в Україні. Обидві країни, Китай і Бразилія, які є членами БРІКС, запропонували мирні рішення для врегулювання конфлікту в Україні, що, в свою чергу, вигідно для Росії. Як зазначили в ІSW, Путін демонструє ці держави як потенційних учасників майбутніх переговорів.
Нагадаємо, раніше в ІSW пояснили ефект від українських ударів по тилу окупантів і оцінили ситуацію на фронті.
Аналітики Інституту вивчення війни повідомили, що загарбники зменшили темпи наступу в Покровському напрямку, оскільки планують зосередитися на новій меті, запланованій на весну 2025 року.