Путін збирає портрети колишніх тиранів, а Україні виділять 20 мільярдів доларів з його прибутків.
Новообраний президент США Дональд Трамп, президенти України та Франції - Володимир Зеленський та Емманюель Макрон - зустрілися в Парижі, напередодні відкриття відреставрованого після пожежі Нотр-Дам-де-Парі. За словами, українського президента, розмова була загалом позитивною для нас. Подробиці не розголошувалися. Пізніше відбулася також розмова за участю Трампа, Макрона та прем'єра Британії Кіра Стармера. Дональд Трамп в Парижі був одягнутий в канонічні українські кольори: синя маринарка та жовта краватка. Символічно. Взагалі, то є добре, що український дискурс Трампу почали формувати Макрон зі Стармером, а не Ілон Маск з Такером Карлсоном.
Трамп знову підкреслив свою позицію на підтримку миру, заперечуючи війну. Розпочався новий етап мирних переговорів, який можна назвати "нотр-дамським процесом". Згодом він також зазначив, що не залишить Україну без підтримки. Аналітики намагаються детально аналізувати його слова, намагаючись вичавити з них раціональність, хоча, можливо, їхні зусилля марні. Дональд Трамп виглядає як політик, що має наївний підхід до складних питань.
Не випадково він з'явився в епізодичній ролі в різдвяному фільмі "Сам удома". Усе, що він висловлює словами, не має жодного сенсу, оскільки, по-перше, він не пам'ятає, про що говорив у тій чи іншій ситуації, а по-друге, між його висловлюваннями та діями немає жодної логіки. "Думає одне, говорить інше, а робить – зовсім по-іншому", – кажуть у таких випадках в Наддніпрянщині. Загалом, риторика новообраного президента США зводиться до простого: "У мене є потужний план вирішення проблем, але я не збираюся його розкривати, адже після публікації він перестане бути ефективним". І в цьому є певна логіка.
У вівторок у Флориді Дональд Трамп провів понад три години, обговорюючи ситуацію в Україні з угорським прем'єром Віктором Орбаном, який, схоже, став "посередником" у переговорах про мир, або, можливо, просто кур'єром між Вашингтоном і Москвою. А вже в середу Орбан зателефонував Путіну. Хоча зміст їхньої розмови залишається невідомим, чесно кажучи, це не викликає великого інтересу. Риторику Путіна ми знаємо і без участі Орбана. Так само можемо проігнорувати висловлювання кремлівського діяча Дмитра Медвєдєва, який щось говорив після свого візиту до Китаю.
Президент Франції Еммануель Макрон та польський прем'єр Дональд Туск провели переговори щодо спільної миротворчої ініціативи в Україні. Військовий аналітик Елі Тененбаум, який бере участь у реалізації цього проекту, зазначив, що місія може включати до 5 бригад, що в сумі становить приблизно 50 тисяч військовослужбовців.
В той же час адміністрація чинного президента США оголосила про надання Україні фінансової допомоги в розмірі майже мільярда доларів – точніше, $988 мільйонів. Джо Байден, ніби святитель, вирішив зробити цей жест наприкінці свого терміну. Варто зазначити, що понад половини цієї суми буде витрачено на закупівлю артилерійських ракет HIMARS. Цікаво, що їхня дальність (вперше) не була вказана, і це може бути на краще! Також Сполучені Штати анонсували виділення Україні $20 мільярдів в рамках ініціативи G-7, спрямованої на відновлення фінансування за рахунок доходів від заморожених російських активів.
Дамаск здався повстанцям. 50-літня сирійська диктатура, яка вважалася непохитною й нездоланною, впала за три дні. Багато, хто хотів падіння Асада, зокрема й Україна, Ізраїль, Туреччина. Так само багато хто хотів ганьби Росії, для якої болюча поразка в Персії в перспективі може стати новою Цусімою. Але об'єктивно світ не зацікавлений в тому, аби на зміну Асаду прийшли до влади радикальні ісламісти. Головні вигодонабувачі сирійської революції поки що - Ердоган та Ізраїль.
Хоча б з точки зору перспективи будівництва вже спроєктованого газогону з Катару до Європи. Через територію Сирії і з хабом у турецькому Середземномор'ї. Однак, Анкарі буде не легко контролювати Сирію, хто б там до влади не прийшов. Ізраїль же отримав шанс покінчити з Хезболлою остаточно. З сирійським флотом Ізраїль вже покінчив, буквально за один день. Крім того, Ізраїль (за згоди США) знищив практично всі російські склади озброєння в Сирії.
The Washington Post написала, що Україна допомагала сирійській опозиції незадовго до наступу. І скерувала на Близький Схід 20 досвідчених операторів БПЛА та 150 FPV-дронів. Співробітник Вашингтонського інституту Аарон Зелін помітив, що лідер сирійської опозиції, радикальний ісламіст Джулані, який і скинув Асада, надихається в своїй діяльності прикладом президента Зеленського: від риторики до однострою в кольорах хакі. В сучасному світі іноді вибудовуються дуже цікаві паралелі і аналогії. Словом, можемо записати на свій рахунок ще одну революцію. У такий неординарний спосіб завойовуємо суб'єктність.
Світ у шоковому стані вивчає жахливі кадри з відомої сирійської в'язниці Седная, де противники сім'ї Асадів проводили десятиліття. Повідомляється, що тут відбувалося до 40 страт щотижня, а тіла жертв режиму розчиняли в кислоті. Це справжнє пекло на Землі, сповнене жорстоких знущань, катувань і вбивств. Виникнення сучасних сирійських спецслужб та репресивної системи пов'язане з участю колишніх офіцерів СС Алоїза Бруннера та Вальтера Рауффа, які змогли уникнути покарання після закінчення Другої світової війни. Зло не зникає безслідно.
Після свого падіння Асад разом із сім'єю опинився, як і можна було очікувати, в Москві. Путін – справжній маніяк. Він має схильність збирати диктаторів, яких скинули народи. Хоча б добре, що не мертвих. Неясно, куди може втекти сам Путін у випадку небезпеки – можливо, до Пхеньяну.
Служба безпеки України атакували морськими дронами Sea Baby Керченську бухту. Були вражені гвинтокрили, літаки та патрульні катери ворога "Раптор", успішно атакована баржа, яка перевозила боєприпаси та обладнання для ремонту Керченського мосту. Сили оборони знищили ракетним ударом чергову систему ППО СС-400 в окупованому Криму. Докази успішної атаки надала британська розвідка. У вівторок була успішно атакована нафтобаза "Транснєфті" у Брянську. В результаті спецоперації ГУР знешкоджено конструктора Міноборони РФ, який розробляв новітні дрони та займався модернізацією крилатих ракет Х-59 і Х-69. Тепер не розробляє і не модернізовує.
Україна отримуватиме партію гаубиць Caezar від Данії та Франції не в 2026 році, як планувалося раніше, а вже наступного року. Державний департамент США дав зелене світло на пакет послуг для обслуговування винищувачів F-16 для України на суму $266 мільйонів. Про розширення допомоги Україні оголосили Великобританія, Франція, Німеччина, Польща, Італія та Іспанія.
В Україну з візитом прибув лідер німецької опозиції та кандидат на пост канцлера від ХДС-ХСС Фрідріх Мерц. Саме він обіцяє надати Україні "Тауруси". Це вже стало новою європейською практикою: перш ніж очолити уряд у своїй країні, політики повинні пройти своєрідні "екзамени" та отримати схвалення в Києві.
США провели перше успішне тестове перехоплення балістичної ракети середньої дальності поблизу острова Гуантанамо. Британія успішно збила тестовий безпілотник за допомогою лазерної зброї. Як бачимо, наша війна спонукала країни Заходу до пошуків нових військових і наукових технологій.
У Києві відбулася ювілейна 20-та церемонія "Книга року BBC". Я пам'ятаю часи, коли українська література ледве помічалася на околицях столичних книгарень. Сьогодні ж у книгарні "Сенс" на Хрещатику, де проходила ця подія, можна знайти близько 50 тисяч найменувань та вражаючі стелажі, заповнені українськими книгами. Заклад переповнений людьми, переважно молоддю, яка активно читає, насолоджується кавою та спілкується. Це нове покоління, яке виросло в незалежній Україні.
"Книгою року" визнали "Мої жінки. My women" авторства Юлії Ілюхи. Це видання присвячене українським жінкам і їхній ролі під час війни. Книга розповідає про те, як наші матері, дружини, кохані, сестри, доньки та подруги підтримують і тримають Україну на своїх ніжних плечах. З гідністю, сміливістю та гордістю... Тримаймося разом!