"Відкриваю нові горизонти": Залужний вперше поділився деталями спільного штабу з американськими партнерами.
Цю інформацію опублікувало РБК-Україна, посилаючись на запис Валерія Залужного в Facebook.
За словами Залужного, після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення, обсяги військової допомоги Україні від міжнародних партнерів значно зросли. Країна отримала широкий спектр зброї та технічних засобів, що, в свою чергу, викликало необхідність вирішення питань, пов'язаних із транспортуванням та обслуговуванням цього обладнання.
Створений штаб став таємною зброєю України та її союзників у процесі планування операцій і визначення потреб для їх реалізації в боротьбі проти Росії.
"Саме тому у квітні 2022 року ми створили центр з координації постачання військової допомоги Україні. Він базувався у штаб-квартирі Європейського командування США у Штутгарті, Німеччина. Через деякий час цей штаб продовжив роботу у Вісбадені", - написав Залужний.
Літо 2022 року стало періодом, коли партнери почали ставити під сумнів ефективність певних видів озброєнь та боєприпасів для українського фронту. У відповідь на ці занепокоєння було ухвалено рішення організувати оперативний штаб на основі логістичного центру. Цей штаб займався аналізом потреб у військовій техніці та озброєнні, керуючись стратегією проведення операцій.
"Завдяки сприянню Великої Британії, ця концепція стала реальністю. Вісбаден отримав нове життя. У цьому центрі організовували операції, проводили військові ігри, формували запити для Збройних сил України та передавали їх до Вашингтона і столицях Європи", - поділився Залужний.
Заснована платформа виявилася відмінним інструментом для співпраці між Україною та її партнерами в контексті планування майбутніх військових дій і визначення необхідних ресурсів для їх реалізації.
У минулому місяці New York Times повідомив, що Україна та США протягом близько трьох років підтримували маловідому співпрацю в галузі розвідки, стратегічного планування та технологій, про яку знали лише обмежене коло урядовців.
За даними видання, база США у Вісбадені надавала ЗСУ координати російських військ на російській території. Операція мала назву Task Force Dragon, а її завданням було компенсувати перевагу Росії в живій силі та озброєнні.
Американські та українські військові щоденно встановлювали основні цілі. Зокрема, розвідувальні підрозділи аналізували супутникові зображення, радіосигнали та перехоплені комунікації, щоб виявити російські позиції. Потім координати цих об'єктів передавалися Збройним Силам України.
Проте, як зазначає NYT, в процесі роботи в адміністрації Байдена "червоні лінії" неодноразово зміщувались. Незважаючи на те, що Сполучені Штати з моменту початку повномасштабного вторгнення стверджували, що не будуть брати безпосередню участь у конфлікті, в якийсь момент у Києві опинилися близько десяти американських військових радників.
Згодом ця команда збільшилася до тридцяти осіб. Більше того, цим консультантам, за чутками, надали можливість відвідати українські командні центри, розташовані ближче до зон бойових дій.
У 2022 році американські військово-морські сили надали Збройним силам України інформацію, що сприяла проведенню атак морськими дронами на російські військові кораблі. Крім того, ЦРУ отримало дозвіл на підтримку українських операцій у кримських водах.
У січні цього року в Вісбадені американські та українські військові розробили план кампанії, що передбачала використання ракет дальньої дії та українських безпілотників для удару по приблизно 100 військовим об'єктам Росії в Криму.
Видання писало, що контрнаступ ЗСУ у 2023 році мав надати імпульс Україні після тріумфів першого року. Однак після того, як у Вісбадені було проведено військові навчання та узгоджено стратегію, план зазнав краху. Причина - суперечки в українському військово-політичному командуванні.
За даними журналістів, Залужний, який на той час обіймав посаду головнокомандувача Збройних Сил України, затвердив стратегічний план, згідно з яким планувався наступ у напрямку південного міста Мелітополь. Виконання цього плану могло б призвести до розриву російських ланцюгів постачання.
А ось Олександр Сирський, який тоді був командувачем ОСУВ "Хортиця", запропонував завдати удару російським військам в окупованому східному Бахмуті. У цей момент президент України Володимир Зеленський підтримав Сирського, і розділив боєприпаси та сили між двома головними фронтами замість одного.
В результаті Бахмут повернути не вдалось, контрнаступ закінчився провалом, а Росія отримала перевагу на фронті, пише видання.