Зупинка вогню – Україна запускає новий етап переговорів з Російською Федерацією.
Новий секретар Ради національної безпеки та оборони (РНБО) Рустем Умєров висунув ініціативу провести цього тижня новий етап мирних переговорів з Росією. Фокус досліджував, чого можна очікувати від наступної зустрічі української та російської делегацій.
Після більше ніж півтора місяця паузи, за ініціативою українського уряду, відновлюються мирні перемовини в Україні. Президент Володимир Зеленський повідомив, що секретар РНБО Рустем Умєров запропонував російській стороні зустріч у цьому тижні. Він підкреслив важливість активізації переговорного процесу, зазначивши: "Необхідно вжити всіх можливих заходів для досягнення припинення вогню. Російська сторона повинна вийти з тіні та прийняти рішення. Справа стосується обміну полоненими, повернення дітей та зупинки вбивств. Також необхідна зустріч між лідерами, щоб забезпечити справжній і тривалий мир. Україна готова до такої зустрічі".
Зазначимо, що на попередніх зустрічах, які відбулися 16 травня та 2 червня, делегації з України та РФ домовилися про обміни військовополоненими, а також представили один одному меморандуми щодо умов припинення вогню. Путін тоді зазначив, що пропозиції двох країн прямо протилежні, "але переговори для того й організовуються та проводяться, щоб шукати шляхи зближення". Водночас президент Зеленський в одному з нещодавніх інтерв'ю акцентував, що Росія розуміє тільки мову сили, а відтак -- переозброєння України є тим фактором, який змусить Кремль повернутися до столу переговорів.
Речник президента Росії Дмитро Пєсков у неділю, 20 липня, прокоментував нову ініціативу Києва щодо переговорів, зазначивши, що Кремль має намір "перевести українське питання у мирне русло". Проте він підкреслив, що цілі Москви залишаються стабільними: "Президент Путін неодноразово підкреслював своє прагнення якнайшвидше знайти мирне вирішення українського конфлікту. Це тривалий і складний процес, який вимагає зусиль... Найголовніше для нас - досягти поставлених цілей. Наші цілі зрозумілі, очевидні і залишаються незмінними".
Як відомо, на початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року, Путін визначив головними цілями Росії "денацифікацію" та "демілітаризацію" України. Наразі ж у Кремлі підкреслюють важливість усунення так званих "першопричин" конфлікту, серед яких фігурує заборона на вступ України до НАТО та інші аспекти.
Російські ЗМІ, обговорюючи тему мирних переговорів, зазначають, що третій раунд може відбутися вже в найближчі дні в Стамбулі.
Головним спостерігачем переговорів між Україною та Росією є Дональд Трамп, вважає провідний спеціаліст Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус. У бесіді з Фокусом експерт зазначив: "Перші два раунди переговорів були під пильною увагою президента США, оскільки він має переконання, що якщо надати Україні занадто велику підтримку, то це може спричинити відмову від мирної угоди на користь спроби військової перемоги над Росією. Україні не варто демонструвати Трампу такі настрої, оскільки це може призвести до зупинки американської допомоги. Саме з цієї причини Україна ініціює нові переговори в Стамбулі".
На думку експерта, Україна навряд чи має великі сподівання від третього раунду переговорів, за винятком питань обміну полоненими. "Обмін полоненими – це, без сумніву, дуже важливий результат, якщо не найзначніший. Оскільки зупинити війну через ці зустрічі навряд чи вдасться, повернення наших співвітчизників є надзвичайно важливим аспектом. Не можна сказати, що обміни неможливі без цих переговорів, але саме після них процес проходить швидше і вшир. Мені здається, що Україна йде на ці кроки комунікації з Москвою саме для того, щоб повернути людей, і в принципі немає питань до нашої влади, адже основною цінністю залишаються люди. Важливо повернути не лише живих, але й тіла загиблих", – акцентує увагу Іван Ус.
Києву, вважає експерт, потрібно продовжувати демонструвати Трампу, що Україна готова рухатися у напрямку укладання мирної угоди, "але для того, щоб ця угода зрештою побачила світ, потрібно давати нам ще більше зброї".
Ключовою проблемою мирно-дипломатичного треку, наголошує експерт, є те, що Трамп ніяк не хоче визнавати відмінність свого світосприйняття від реальності. "Йому (президенту США -- Фокус) необхідно вже переходити до стадії того, що Росія -- це агресор, який прагне знищити Україну. І для того, щоб Сполучені Штати не зазнали поразки на глобально політичній арені від Китаю, який нещодавньою заявою Ван І розписався в тому, що виступає на боці Росії у її війні з Україною, Вашингтон має значно активізуватися у підтримці Києва. США мають чітко зрозуміти, що якщо Пекін не хоче поразки Москви, а Америка хоче перемогти КНР, то їм потрібно перемогти Росію. Ось така формула. Тому нам залишається лише чекати, коли Трамп прийме відповідне рішення. Насправді дуже довго він йде до цього рішення, але сам факт того, що йде -- це вже добре", -- підсумовує Іван Ус.
Політолог Олег Постернак у бесіді з Фокусом підкреслює: "Хоча мирний переговорний процес насправді нагадує гру в перегони за задоволенням президента Трампа, цей напрямок має велике значення. Варто враховувати критерії, які не ми встановили: стиль керівництва Білого дому, його уявлення про світ тощо. Україні необхідно продовжувати переговори, щоб вирвати ініціативу з рук Росії, яка намагається створити враження своєї більшої зацікавленості в мирному процесі. В реальності ж РФ зриває американсько-українську ініціативу щодо припинення вогню з березня. Тому для України надзвичайно важливо бути пріоритетними, зваженими і швидкими в обробці та актуалізації цієї теми. Ми демонструємо, що не лише не проти перемовин, а й маємо велике бажання до них залучитися".
Експерт прогнозує, що третій раунд перемовин, як і попередні два, стосуватиметься гуманітарних питань, зокрема, обміну військовополонених та повернення тіл. "Цілком можливо вдасться порушити тему обміну заручників і повернення українських дітей, бо росіяни не дуже, м'яко кажучи, горять бажанням обговорювати це. Що ж стосується питання припинення вогню, то тут Росія, припускаю, може піти на деякі маневри, наприклад пропонуючи встановити такий режим хоча б на морі. Це для Кремля, можливо, навіть більш вигідно ніж для України, враховуючи його бажання повернутися на бази базування свого Чорноморського флоту. Загалом, я вважаю, що третій перемовний раунд стане техніко-адміністративним, де обговорюватимуть питання сірої зони, забирання тіл з поля бою, взаємодії спецслужб на різних рівнях і т.п.", -- підкреслює Олег Постернак.
Що стосується політичних аспектів, зокрема обговорення проєктів "мирних меморандумів" чи зустрічей на найвищому, президентському рівні, експерт вважає, що малоймовірно, що в цьому напрямку відбудуться які-небудь зміни. Він підкреслює, що для України в контексті переговорного процесу з Росією важливим фактором є збереження підтримки Дональда Трампа. Якщо це вимагає самоорганізації для нових переговорів, то це слід робити, зауважує Олег Постернак. Разом із цим, політолог переконаний, що справжні кроки до миру можливі лише тоді, коли "в розумінні Путіна зрозуміють ціну війни", а саме те, що вигідніше припинити конфлікт, ніж продовжувати його. Наразі жодних ознак такого усвідомлення з боку російського лідера, за словами Олега Постернака, не спостерігається навіть за найуважнішого аналізу, і він продовжує слідувати своїм "божевільним ідеям" щодо захоплення України.