Повідомлення поштою: у РТЦК роз'яснили, яким чином складаються списки для інформування військовослужбовців.
За словами Коротченка, зараз через "Укрпошту" отримують повістки і ті особи, що оновили дані, і ті, хто не з'являвся до ТЦК та СП.
Олег Коротченко, керівник адміністративного відділу районного територіального центру комплектування (РТЦК) у Києві, розкрив деталі процесу формування списків військовозобов'язаних та критерії, за якими визначається, кому надійде повістка поштою. Під час свого виступу в телемарафоні він прокоментував, наскільки ефективним виявився механізм оповіщення військовозобов'язаних через пошту у діяльності ТЦК та СП.
Коротченко зазначив, що списки формує не територіальний центр комплектування.
"Певні алгоритми щодо внесення певних військовозобов'язаних до списків оповіщення створюються за ініціативою Міністерства оборони. Тобто, конкретно вони обирають за допомогою засобів системи "Оберіг" хто буде підлягати оповіщенню. Таким чином це працює", - акцентував він.
Фахівці ТЦК займаються практичною стороною процесу - вони створюють сам документ.
"Наша роль полягає переважно у створенні цих повісток. Ми їх фіксуємо або підтверджуємо електронним підписом, а потім вони передаються адресату через визначений процес," - акцентував він.
Коротченко зазначив, що відповідно до попереднього аналізу, в даний момент через "Укрпошту" отримують повістки як ті особи, які оновили свої дані, включно з тими, хто скористався платформою Резерв+, так і ті, хто не з'являвся до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Під час відправлення повісток поштою основною метою для ТЦК є складання та затвердження повістки електронним підписом, а також контроль за прибуттям військовозобов'язаних.
Після прибуття кожен військовозобов'язаний проходить оцінку своєї придатності, що передбачає направлення на військово-лікарську комісію. У випадку наявності відстрочки або підстав для її отримання, за процедурою, визначеною постановою Кабінету Міністрів № 560, ініціюється альтернативний процес. Наступним етапом є аналіз професійно-ділових якостей військовозобов'язаних, що дозволяє визначити оптимальні варіанти їх використання у Збройних Силах України, за умови, що вони підлягають призову. На основі отриманих результатів формуються призивні групи, які можуть бути направлені на службу або укладати контракти зі ЗСУ. Таким чином, призов відбувається в різних формах, - зауважив начальник адміністративного відділу РТЦК у Києві.
Після того, як особа отримала повістку на пошті, вона повинна взяти свій військово-обліковий документ і звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем свого обліку.
"Згідно з 560-ю постановою Кабінету Міністрів, яка, до речі, зазнала нових змін, особи повинні з'явитися протягом 7 днів. Або ж у строки, вказані у самій повістці, де також зазначені конкретні терміни. Коли особа приходить до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), вона повинна слідувати вказівкам працівників цього центру. Постанова Кабміну № 560 регулює поважні причини для неявки за повісткою та порядок їх підтвердження. Існує визначений перелік причин, які необхідно документально підтвердити. У разі відсутності такого підтвердження можуть виникнути адміністративні наслідки", - підкреслив він.
За словами Коротченка, надсилання повісток військовозобов'язаним поштою показало певні проблемні моменти, які ще неунормовані.
"На сьогодні існує безліч проблемних питань. Насправді, це оповіщення відбувалося, можна сказати, в експериментальному режимі. Через велику кількість повідомлень механізм взаємодії почав виявляти деякі труднощі під час їх реалізації. Наприклад, після першої хвилі оповіщень вже стали виникати певні ускладнення. Зокрема, мова йде про оповіщення осіб, які мають право на відстрочку або бронювання," - зауважив військовий.
Він додав, що анонсовані механізми автоматичного бронювання і надання відстрочок до цього часу поки не запрацювали, як це мало би бути. Є певні складнощі, які в процесі викликають негативне відношення, зокрема, до ТЦК. На думку Коротченка, поки інструмент повісток поштою не приніс якісних змін для роботи ТЦК та СП.
"Якісно, поки що такого швидкого або всеосяжного стрибку, я наприклад не побачив. До ТЦК та СП здебільшого йдуть особи, що впевнені у своїх підставах на відстрочку або на бронювання. Або якісь проблемні питання, що в принципі можуть бути вирішені в сторону військовозобов'язаного. Якщо в особи немає підстав на відстрочку або немає бронювання, то нажаль...", - сказав він.
Він додав, що вся проблематика має бути проаналізована і подана до ініціатора (Міністерства оборони) впровадження такого механізму оповіщення військовозобов'язаних, щоб вирішити це питання системно.
"Основна проблема пошти полягає в її тривалості – це займає надто багато часу. Я вважаю, що необхідно знайти більш ефективні та вдосконалені рішення. Весь досвід, який ми отримали, слід систематизувати та внести певні зміни, які зараз актуальні та вкрай необхідні", – підкреслив керівник адміністративного відділу РТЦК у Києві.
Як повідомляв УНІАН, Кабмін зробив зміни до Правил надання послуг поштового зв'язку, зрівнявши строки зберігання повісток ТЦК і судових повісток. Відповідні зміни передбачені постановою № 1147 від 8 жовтня. Таким чином, повістки від ТЦК зберігатимуться на пошті лише три доби, а у військовозобов'язаного буде лише 72 години, щоб забрати рекомендований лист з повісткою. Якщо за цей час військовозобов'язаний не забере повістку, йому загрожуватиме штраф у 17 - 25,5 тисяч гривен. Кабмін уточнив, що поштар повинен вручати повістку особисто в руки адресату.
Внаслідок змін у законодавстві, повістка до армії може бути надіслана поштою, що означає, що кожен військовозобов'язаний громадянин України може отримати її у своїй поштовій скриньці.
На початку жовтня Міністерство оборони за підтримки Реєстру військовозобов'язаних підготувало 70 тисяч повісток, які були передані "Укрпошті" для їх доставки відповідним громадянам. Як зазначають Ukrainian Military Pages, в процесі формування повісток виявилися певні недоліки. Зокрема, повістки надсилаються також військовозобов'язаним, які мають бронювання або відстрочку, а також тим, хто вже за цим же реєстром був призваний на службу.