Поминальний хліб використовували для годівлі свиней: у соціальних мережах обурення викликали цвинтарні зборщики.
Після Великодня та поминальних днів в соцмережах набуло резонансу відео, на якому пасажир потяга, який прямував з Києва на Закарпаття, зафільмував те, як жінки з молодиками завантажували у вагон мішки з солодощами та пасками. За словами автора відео, все це зайняло одразу декілька полиць у вагоні, а зібрано було на столичних кладовищах. Такий висновок автор зробив, побачивши в одному з мішків цукерки різних марок і вочевидь зібраних з різних місць.
Після публікації поста в соціальних мережах, тисячі українців висловили свої думки в коментарях, як і до багатьох подібних дописів.
Одні висловили неабияке обурення через те, що десятки кілограмів солодощів збирачі забрали навряд чи для того, щоб пом'янути померлих, а дехто взагалі розповів, що знає випадки, коли поминальний хліб забирають годувати свиней, а цукерки використовують замість цукра для виготовлення самогону та інших домашніх алкогольних напоїв.
Декілька інших коментаторів висловили думку, що зазвичай забирають тих, у кого є великі родини, і, мовляв, краще, щоб їжу споживали люди, а не мурахи.
Ужгородці, до яких прямував зафіксований на відео потяг, в коментарі для ТСН.ua зазначили, що ніколи не спостерігали за тим, як ці збирачі реалізують солодощі прямо з рук.
"Є така думка, що ці жінки та чоловіки їдуть на кладовища збирати солодощі для себе, тому що це зазвичай дуже багатодітні сім'ї. Їм навіть дорога окуповується, тому що можуть мати якісь пільги як багатодітні родини", -- розповіла нам мешканка Ужгорода Катерина.
У той же час, експерт у галузі релігієзнавства, доктор філософських наук Олександр Бродецький в інтерв'ю для ТСН.ua висловив такі думки: "Релігія та релігійність охоплюють набагато більше, ніж просто церковні правила і догми. Люди, які залишають солодощі на могилах, прагнуть емоційного зв'язку з тим, у що вони вірять".
Вона продовжує: "Якщо люди відвідують могили своїх покійних родичів і вірять у те, що їхні душі існують десь у раю чи в потойбічному світі, у них виникає бажання якоїсь комунікації. Це нагадує ті моменти, коли покійні були ще живі. Для багатьох людей важливо зібратися разом, насолодитися спільною їжею та поспілкуватися. З моєї точки зору, це лише відлуння звичайних людських традицій і звичок. Це свого роду форма взаємодії. Однак, цікаво, як на це реагує церква."
За словами експерта, православна, католицька церкви вважають, що в цьому (залишенні їжі на кладовищі -- Ред.) якоїсь обов'язкової потреби немає.
З точки зору церкви, всі аспекти духовного життя мають велике значення. Найважливіше — пам’ятати про померлих у своїх думках і серці, молитися за них та звертатися до священика. Це не означає, що всі духовні особи вважають поганим залишати писанки чи паски на могилах. Однак, якщо це переходить у надмірність, наприклад, у вигляді пияцтва чи безладних банкетів, церква може це рішуче осуджувати, — зазначає Олександр Бродецький.
Коментуючи відео, на якому група осіб завантажує мішки з солодощами, зібраними на могилах, Олександр Бродецький висловлює свою думку: "Як релігієзнавець та просто людина, я можу стверджувати, що це викликає глибоке обурення. Це цинічно. Люди вкладають у ці речі (солодощі, залишені на могилах – Ред.) свої емоції та почуття".