Подарунок для Путіна: перемовини в Саудівській Аравії - чи зробив Трамп кроки на зустріч Росії?
У вівторок, 18 лютого, делегації США та Росії провели тривалі переговори у Саудівській Аравії. На даний момент конкретних результатів не досягнуто. Сторони вирішили продовжити обговорення для досягнення згоди.
Bloomberg інформував про можливу особисту зустріч Трампа і Путіна в Саудівській Аравії до кінця наступного тижня. Проте ці повідомлення швидко спростували як Москва, так і Вашингтон. Чинний президент США відкрив "скриньку Пандори", провівши минулого тижня 90-хвилинну телефонну бесіду з президентом Росії, без будь-яких поступок або виконання попередніх умов з боку Москви. Це відбулося вперше з червня 2021 року, коли Байден і Путін зустрічалися на великому саміті в Женеві, після чого США скасували санкції на завершення "Північного потоку-2". Лише менш ніж за рік після цього Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, і тепер Вашингтон знову робить односторонні поступки Москві.
Більш того, переговори між США та Росією щодо майбутнього України та європейської системи безпеки проходять без участі самих України та Європи. Перед цим відбулася ще одна телефонна розмова між Вашингтоном і Москвою, але вже на рівні керівників міністерств закордонних справ. Варто також згадати скандальну промову віцепрезидента США Джей Ді Венса на Мюнхенській конференції з безпеки, яку, до речі, підтримав Трамп. У своїй промові він назвав головною загрозою для Європи не Росію чи Китай, а цензуру та переслідування ультраправих і проросійських партій в ЄС. Тим часом мільярдер та власник соціальної мережі Х Ілон Маск, який має значний вплив на Трампа, опублікував на своїй сторінці відео прибуття російської делегації на переговори в Ер-Ріяді з коментарем: "Ось так виглядає компетентне керівництво".
Багато експертів на Заході порівнюють нинішні події з розпадом Чехословаччини в 1938 році, коли країна була залишена на милість Гітлера. Відчайдушно намагаючись укласти угоду з Путіним, Трамп ризикує не лише не досягти бажаного миру, але й спровокувати ще більше конфліктів у Європі. Проте, здається, що в адміністрації Трампа все ще прагнуть досягти порозуміння з Кремлем. Якими ж були результати першого раунду переговорів між США та Росією в Саудівській Аравії? Дізнайтеся більше у статті ТСН.ua.
За словами Володимира Зеленського, Україна не мала жодної інформації про зустріч делегацій США та Росії, що відбулася у Саудівській Аравії 17-18 лютого. Ці переговори стали несподіванкою для Києва, оскільки українських представників, як і представників ЄС, не запросили. Президент України скасував свій запланований на 19 лютого візит до Саудівської Аравії, замість цього він вирушить до Ер-Ріяду 10 березня. Як повідомляє Bloomberg, спадковий принц Саудівської Аравії Мухаммед ібн Салман висловлював бажання, щоб Зеленський взяв участь у переговорах, однак американська та російська сторони виступили проти цього.
"США ми очікуємо в Києві. Можете обговорювати що завгодно, але не можна ухвалювати рішення без України - як завершити війну в Україні. До перемовин має бути залучена Європа в широкому сенсі. А це і Євросоюз, і Туреччина, і Британія - мають бути залучені до розмов і розробки потрібних безпекових гарантій разом з Америкою, які стосуються долі нашої частини світу", - сказав Володимир Зеленський 18 лютого, перебуваючи з візитом в Анкарі. Днем раніше, будучи в ОАЕ, український президент заявив, що Україна не визнає домовленості про Україну без України.
Однак, як повідомляє CNN, Трамп, прагнучи до політичного успіху та Нобелівської премії миру, намагається якомога швидше завершити війну Росії в Україні. Проте, правильніше буде сказати, що його мета полягає в оголошенні про режим припинення вогню та нав'язуванні Києву невигідних угод, а подальші наслідки його мало турбуватимуть. На камеру він заявить, що питання вирішено, а деталі виконання угод залишить на розгляд переговорних груп. Цю ситуацію активно використовує Кремль, який вже формує інформаційний фон щодо сепаратних домовленостей між Трампом і Путіним без участі України та Європи, адже, на думку Путіна, вони не повинні заважати "дорослим" у переговорах про "Ялту-2".
Безумовно, Трамп і члени його адміністрації відкрито висловлюють те, про що Байден і європейські лідери вже більше року обговорюють у таємниці: Україні не вдасться досягти перемоги у цій війні, якщо вона не поверне собі не лише міжнародно визнані кордони 1991 року, але навіть "лінію" від 23 лютого 2022 року. Це сталося внаслідок небажання Заходу надати Україні своєчасну та достатню військову підтримку, оскільки наші союзники бояться можливого застосування ядерної зброї Росією. Проте Трамп і його команда, піддаючись російським наративам, зробили (можливо, свідомо) хибні висновки щодо причин війни, погодившись на кілька поступок Путіну.
По-перше, Трамп вивів Путіна та російських військових злочинців з міжнародної ізоляції, провівши з ними 90-хвилинну телефонну розмову та ініціював особисту зустріч без жодних попередніх умов, таких як звільнення українських полонених або припинення ракетних і дронових атак на Україну.
По-друге, ще до старту будь-яких конкретних переговорів з російською стороною, Трамп відкинув можливість вступу України до НАТО.
Він не раз підкреслював, що саме обіцянка Байдена про членство України в НАТО стала каталізатором агресивних дій Росії. Більш того, після чотиригодинних переговорів між американською та російською делегаціями в Саудівській Аравії, речниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова зазначила, що Росії вже недостатньо простих запевнень про невступ України до НАТО - необхідно, щоб Альянс скасував своє рішення Бухарестського саміту 2008 року, на якому Україні та Грузії було обіцяно перспективу вступу.
По-третє, Трамп підхоплює російську пропаганду, акцентуючи на важливості проведення виборів в Україні, зокрема президентських, оскільки Путін уникає переговорів із Зеленським, вважаючи його нелегітимним.
"Ми маємо ситуацію, коли в Україні не було виборів і воєнний стан. І український лідер, мені неприємно це говорити, але його рейтинг впав до 4%. І коли вони хочуть місце за столом переговорів, хіба народ України не повинен сказати? Це йде не від Росії. Це те, що йде від мене, а також від багатьох інших країн", - заявив Трамп пізно ввечері у вівторок, 18 лютого.
Згідно з інформацією, отриманою від американських та союзницьких розвідок, NBC News повідомляє, що Путін не має наміру укладати справжню мирну угоду, оскільки вважає, що час працює на нього, і що він здобуває перемогу, плануючи врешті-решт підкорити всю Україну. Дональд Трамп та його оточення також ознайомлені з цими відомостями і навіть мають доступ до ще більшої інформації, тому їм не можуть бути незрозумілі наміри Кремля визнати "нелегітимною" українську владу, яка з’явилася після 2014 року. Отже, вимога провести вибори виглядає як спроба внести хаос і дестабілізувати ситуацію в Україні. Однак, які результати має Путін? Коли він брав участь у справжніх конкурентних виборах в Росії? Чому Трамп і його команда не ставлять ці ключові запитання?
Після завершення переговорів з представниками Росії в Саудівській Аравії, державний секретар США Марко Рубіо оголосив про досягнення угоди щодо чотирьох основних принципів:
Згідно з інформацією радника Трампа з питань національної безпеки Майка Волтца, нині відбувається активна дипломатична діяльність, що вимагає спілкування з усіма сторонами конфлікту, аби зібрати разом Росію та Україну. Дональд Трамп пішов ще далі, зазначивши, що Україні було надано три роки для укладення угоди. Проте жоден представник нинішньої американської адміністрації так і не зміг пояснити, яким чином вони планують переконати Путіна зупинити війну, вивести російські війська з української території та на якому етапі до переговорів зможе долучитися Європа і сама Україна. Водночас, з боку адміністрації Трампа лунають вимоги щодо територіальних компромісів з українського боку та прагнення почути російську сторону, з якою не було діалогу протягом трьох років.
Згідно з інформацією, наданою The Washington Post, Кремль планує вимагати скасування певних санкцій, які стосуються російських високопосадовців та олігархів, а також деяких аспектів енергетичної співпраці. Це може стати предметом обговорення в обмін на зупинку активних бойових дій та відмову від захоплення нових українських територій. Наразі ще зарано робити висновки, чи готова адміністрація Трампа розглянути можливість зняття санкцій з Росії. Серед вимог Кремля також є пункт про розмороження частини заблокованих $300 мільярдів російських активів Центробанку.
У середу, 19 лютого, у Парижі Еммануель Макрон організовує другий європейський саміт, присвячений кризовим питанням, що виникли внаслідок зближення Трампа з Росією, підтримки України та вироблення спільної реакції Європейського Союзу. Перший саміт, у якому взяли участь Франція, Німеччина, Італія, Іспанія, Польща та Великобританія, відбувся в понеділок, 17 лютого. Проте ця зустріч викликала обурення серед тих європейських країн, які не були запрошені. Тому на цей раз очікується участь Литви, Естонії, Латвії, Чехії, Греції, Фінляндії, Румунії, Швеції, Бельгії, Канади та Норвегії.
Прем'єр-міністр Франції Франсуа Байру зазначив, що вперше з 1945 року Європа може опинитися у війні, оскільки спостерігає за незвичним союзом між Путіним і Трампом, який ставить під загрозу позиції Європи на її власній території. Хоча президент Польщі Анджей Дуда, після зустрічі з Кітом Келлогом у Варшаві 18 лютого, запевнив, що Сполучені Штати не планують зменшувати свою військову присутність у Східній Європі, давно відомо, що це питання є одним з основних пунктів вимог Путіна до США у контексті ширшої угоди щодо архітектури безпеки в Європі. Крім того, про можливе скорочення американських військових сил у Європі також згадував міністр оборони США Піт Гегсет.
Напередодні американські ЗМІ повідомили, що адміністрація Трампа надіслала європейським столицям своєрідну анкету, щоб визначити, який внесок можуть зробити країни в подальшу підтримку України. Відомо, що Європейський Союз готує значний пакет на закупівлю озброєнь для України на суму близько $700 мільярдів, щоб забезпечити Київ від можливого зменшення військової підтримки з боку США. Однак невідомо, як швидко буде ухвалено це рішення. Крім того, замінити американську зброю, оскільки США є головним постачальником зброї для України, буде досить складно.
Цілком ймовірно, що Трамп може дати зелене світло на закупівлю американської зброї для України за рахунок європейських коштів. Але що станеться, якщо цього не відбудеться? Також Трамп висловлює підтримку ініціативі щодо створення європейської миротворчої місії в Україні. Про це, зокрема, обговорить прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер під час свого візиту до Вашингтона наступного тижня. Однак, як зазначив Макрон, Париж і Лондон не планують надсилати своїх військовослужбовців в Україну для участі в бойових операціях. Найбільшою мірою йдеться про відправку експертів, інструкторів або навіть військових, які будуть діяти поза зоною конфлікту, щоб підвищити впевненість українців і засвідчити солідарність.