Напад на дівчинку в Білій Церкві: юристка роз'яснила, чому за ґратами опиниться лише один із учасників інциденту.
За свої вчинки потрібно відповідати -- на цьому наполягають рідні постраждалої дівчини
Завдяки широкому розголосу, трагічна історія 12-річної школярки з Білої Церкви, яка стала жертвою знущань з боку групи місцевих підлітків, отримала можливість бути детально розслідуваною, а винні – покараними. Справу передали до Києва, а інтереси дівчинки почали безкоштовно захищати юристи відомої столичної юридичної компанії. У свою чергу, дівчинка повернулася до навчання і записала коротке відеозвернення, у якому подякувала українцям за їхню підтримку та спростувала чутки про можливе самогубство.
"Телеграф" проаналізував ситуацію, чому лише один з учасників нападу був підозрюваним, а також чи існує відповідальність для батьків дітей, які проявили жорстокість щодо дівчини.
Група підлітків з Білої Церкви, що розташована всього в 80 кілометрах від Києва, "засвітлася" у скандалі, влаштувавши жорстоке побиття своєї знайомої – школярки-переселенки. Хлопці та дівчата не лише били та штовхали її, а й вживали образливі висловлювання, погрожували, розпилювали перцевий спрей в обличчя та забрали її телефон, все це знімали на відео. Незважаючи на те, що інцидент стався ще 11 січня, інформація про нього стала відомою лише через кілька днів, коли відеозапис з'явився в інтернеті, а рідні постраждалої почали бити на сполох, остерігаючись, що справу можуть зам'яти.
Тоді в поліції повідомили про розслідування випадку побиття неповнолітньої особи, попередньо кваліфікованого за частиною 1 статті 125 Кримінального кодексу України, що стосується "легких тілесних ушкоджень". Як зазначив під час прес-конференції керівник слідчого управління ГУНП у Київській області Віктор Луговий, спочатку мати дівчини звернулася до правоохоронців з проханням провести бесіду з учасниками інциденту та притягнути до відповідальності їхніх батьків. "Відеозаписи інциденту почали поширюватися пізніше, тому 11 січня ми не мали чіткої картини всіх обставин події. Коли вони були встановлені, мати була повторно запрошена, і вона 15 січня подала нову заяву про притягнення до кримінальної відповідальності як дітей, так і їхніх батьків. Відповідно до статті 214 КПК, протягом доби, тобто 16 січня, до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено дані про подію, і розпочато досудове розслідування," - підкреслив правоохоронець, спростовуючи закиди громадськості щодо затримки у відкритті кримінального провадження.
У процесі розслідування ситуація набрала більш серйозного характеру, оскільки дії підлітків, на думку правоохоронців, можна розцінювати як катування, вчинене за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 127 Кримінального кодексу України). Крім того, одному з учасників, єдиному, хто досяг віку 16 років, пред'явлено звинувачення у вимаганні коштів (ч. 4 ст. 189 КК України). Якщо в першому випадку можливими санкціями були лише штраф, громадські чи виправні роботи, то у другому випадку статті передбачають реальне ув'язнення: від 5 до 10 років за катування та від 7 до 12 років за вимагання.
На даний момент у цій справі зафіксовано лише одного підозрюваного — старшого хлопця, якому суд визначив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права на заставу. Під час нещодавнього брифінгу Юрій Петрик, начальник управління освіти та науки Білоцерківської міської ради, зазначив, що цей підліток був "звичайним учнем" і раніше не потрапляв у поле зору правоохоронців або соціальних служб. У вільний час він відвідував військово-патріотичний клуб "Лицарська звитяга". "Там точно не навчали насиллю, злочинності, ненависті до України чи неповазі до людей. Але, очевидно, вплив натовпу відіграв свою роль, і він проявив себе в іншому світлі", — підкреслив посадовець.
У цьому випадку над дівчиною знущалися десятеро молодих мешканців Білої Церкви, серед яких наймолодшому лише 12 років. Однак, через їхній вік, притягнення до кримінальної відповідальності є неможливим. Проте існують альтернативні способи впливу на цих підлітків.
В Україні існує поняття "вік кримінальної відповідальності", що означає вікову межу, встановлену законодавством, з досягнення якої особа може бути притягнута до кримінальної відповідальності. На даний момент цей вік становить 16 років, - зазначила в інтерв'ю "Телеграфу" адвокатка Анна Калиничук з юридичної компанії "Міллер". - Однак закон також передбачає знижений вік кримінальної відповідальності, який коливається від 14 до 16 років. Цей механізм застосовується лише у випадках особливо тяжких злочинів, таких як вбивство, диверсії, державна зрада, тероризм та інші серйозні правопорушення. У випадку з дівчиною з Білої Церкви, на момент скоєння злочину серед компанії підлітків лише один мав 16 років, отже, тільки він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності.
Інші молоді люди наразі виступають свідками у цій справі. Їх уже допитали стосовно деталей правопорушення та вислухали їхню точку зору. Поліція не має змоги перевести їх у статус підозрюваних відповідно до чинного законодавства, однак стверджувати, що вони є абсолютно невинними, було б помилково. Розслідування триває, і попереду ще судовий процес. Правоохоронні органи, такі як поліція та прокуратура, можуть ініціювати застосування до підлітків виховних заходів і подати відповідне клопотання до суду під час розгляду справи. Це можуть бути як попередження, так і направлення до спеціалізованих навчально-виховних закладів. Такі заходи впроваджуються з метою покарання неповнолітніх за їхні вчинки без застосування тюремного ув'язнення, а також для запобігання можливим злочинам у майбутньому, - пояснила юристка.
У справі залишається невизначеною "наркотична" складова (родичі дівчини повідомили, що одна з учасниць інциденту пропонувала їй спробувати "травку", а після того, як вона розповіла про це знайомим, підбурила інших організувати "судилище" - Авт.). Правоохоронні органи заявили, що наразі перевіряють цю інформацію, але поки що у них немає конкретних даних щодо підштовхування потерпілої до вживання наркотиків.
Адвокатка зазначила, що разом із своїм колегою Євгеном Скуратівським займаються вивченням матеріалів, ретельно аналізують усі деталі справи та підтримують комунікацію з представниками правоохоронних органів. Слід зазначити, що справу, яка раніше розглядалася Білоцерківським районним управлінням поліції, передали до слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Київській області.
- Наша мета полягає в тому, щоб всі, хто має відношення до цієї справи, були притягнені до відповідальності за свої вчинки, - підкреслила Анна Калиничук. - І це стосується не лише підлітків, адже, коли ми спостерігаємо на відео явну агресію з боку молодих дівчат, виникає питання і до дорослих, які їх виховують, чому так сталося. В Україні кримінальна відповідальність несе особистий характер, тобто, якщо ти завдав шкоди іншій людині, ти будеш відповідати за це сам. Проте існує також відповідальність батьків за неналежне виховання дітей і за правопорушення, які вони вчиняють, що можуть мати кримінальний характер. Це може призвести до складання протоколу про адміністративне правопорушення та накладення штрафу.
Також може йти мова про цивільноправову відповідальність, й в цій частині за неповнолітніх її також несуть батьки. Тобто, за те, що підлітки, наприклад, зіпсували одяг дівчині, за те, що вони задали їй моральної шкоди, судом може призначатися компенсація. Наразі ми ведемо роботу над тим, щоб визначити ступінь цієї шкоди, яка матиме грошовий еквівалент. Але родина дівчини відразу наголосила, що їхньою ціллю не є отримання компенсації. Для них першочергове значення має покарання тих, хто вдався до протиправних дій, а також запобіганням повторенню ситуації стосовно інших дітей. Щоб підлітки, яким прийде до голови ідея когось побити, чи щось таке, знали - за це є відповідальність. А батьки уважніше ставилися до своїх дітей, цікавились, чим вони займаються, яке коло спілкування мають тощо. Адже насправді історія дівчини з Білої Церкви - це просто ілюстрація аналогічних випадків, що не є поодинокими. Вона зачепила суспільство, бо мала відеопідтвердження, й нормальні люди, які його побачили, не лишились байдужими, - говорить Анна Калиничук.
Днями у мережі стали ширитися фейкові фото і повідомлення про те, що постраждала дівчина нібито вкоротила собі віку. Цю інформацію спростувала її тітка Наталія Яковлева-Демеденко, яка опублікувала відеозвернення племінниці. "Я жива й не збираюсь із собою нічого робити. Дуже дякую вам за підтримку й теплі слова", -- наголосила дівчина.
Як інформував "Телеграф", резонансну справу "взяли під контроль" у Верховній Раді України. Про це заявив перший заступник голови Комітету з правоохоронної діяльності, народний депутат від фракції "Голос" Андрій Осадчук. Він зазначив, що простого застосування санкцій Кримінального кодексу до неповнолітніх правопорушників не принесе бажаного результату. Важливу роль у цьому процесі відіграє виховання, яке діти отримували в сім'ях та навчальних закладах.