На вулицях Києва можна було спостерігати масивний потік пульпи висотою 14 метрів: 64 роки тому сталася Куренівська трагедія. Фото.

Щороку 13 березня у Києві вшановують пам'ять загиблих під час Куренівської катастрофи - трагедії, що стала наслідком неефективної тоталітарної системи. Подія сталась сталась у 1961 році.

Архівні фотографії були представлені в групі "Клуб корінного киянина" у Facebook. Згідно з офіційними джерелами, загинуло 145 осіб, в той час як неофіційні оцінки свідчать про можливі втрати до 1500 людей.

"13 березня 1961 року о 8:30 (за іншими джерелами – о 9:20) величезний потік пульпи, що сягав 14 метрів у висоту, ринув Куренівкою з обох боків: по вулиці Олени Теліги та повз Кирилівську церкву. Це можна було назвати справжнім цунамі з бруду," - зазначено у повідомленні.

Швидка течія досягла Куренівки, затопивши територію приблизно 30 гектарів. У зоні вулиці Кирилівської висота водяного валу зменшилася вдвічі. Поступово рідка суміш почала висихати, перетворюючись на тверду структуру, схожу на камінь. У такому стані висота цієї маси в окремих місцях досягла трьох метрів.

За деякими джерелами, Куренівська катастрофа призвела до руйнування 22 приватних одноповерхових будинків, 5 двоповерхових, а також 12 одноповерхових будівель державного фонду і двох гуртожитків. Водночас, згідно з офіційним звітом, що мав статус "Для службового користування", наслідки аварії охопили 68 житлових і 13 адміністративних будівель. У результаті інциденту 298 квартир стали непридатними для проживання, серед яких були 163 приватних будинки, в яких мешкали 353 родини, що налічували 1228 осіб.

Згідно з даними Інституту національної пам'яті України, радянська адміністрація не звернула уваги на небезпеку зруйнування дамби, хоча інформація про цей ризик була відома, принаймні, за кілька місяців до катастрофи. Тих, хто попереджав про можливу трагедію, називали "панікерами" і погрожували їм арештом. Після того, як Куренівка у Києві була затоплена пульпою, міжміський зв'язок був тимчасово припинений на кілька днів.

Перший раз вшанування пам'яті жертв катастрофи було проведено співробітниками КП "Київпастранс" у 1991 році біля Подільського трамвайного депо. Через три роки на цьому місці встановили пам'ятний знак, на якому вигравірувані прізвища всіх, хто загинув у цій трагедії.

Як повідомляло видання OBOZ.UA, у 1976 році, коли Осокорки в Києві ще залишалися слабо заселеними болотами, 2 червня тут майже трапилася авіакатастрофа. Літак Як-40, що виконував внутрішній рейс, через несправність двигуна змушений був виконати екстрену посадку.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.