План стримування Росії може включати завдання ударів по її об'єктах у випадку порушення мирних угод: в АР повідомили про обговорення цієї теми в Європі.

Вищі військові чинники Європи ведуть переговори про формування міжнародних сил безпеки для України та оцінюють можливі гарантії безпеки, які їх держави готові запропонувати. Початковим етапом стане 30-денне припинення вогню, після чого ініціатива може включати розгортання іноземних миротворців на території України, а також удари по російських цілях у випадку, якщо мирні домовленості будуть порушені.

За інформацією агентства Associated Press, у Парижі відбулася закрита зустріч начальників військових з 34 країн, серед яких деякі, такі як Японія, Південна Корея, Австралія і Нова Зеландія, брали участь через відеозв'язок. Основною темою обговорення стала майбутня військова підтримка України. Франція та Велика Британія виступають за створення міжнародної коаліції, яка має забезпечити стримування Росії у разі, якщо між Москвою та Києвом буде досягнуто угоди про мир. Учасники зустрічі розглянули, які держави готові приєднатися до цієї коаліції на підтримку України, а також обмірковували можливі дії у разі порушення перемир'я, включаючи варіанти завдання ударів по російським військовим об'єктам.

Сполучені Штати, які є найпотужнішим військовим учасником НАТО, не отримали запрошення на переговори в Парижі. Європейські держави прагнули продемонструвати свою здатність самостійно виконувати важливу роль у забезпеченні захисту України після встановлення мирного угоди.

Президент Франції, Еммануель Макрон, висловив необхідність створення детального плану безпекових гарантій для України, підкресливши, що настав час "перейти від теорії до практики". Він вважає, що цей проєкт має реалізовуватись у співпраці з НАТО та його ресурсами. Інформацію про це повідомили в офісі Макрона, проте конкретні деталі ініціативи поки що залишаються невідомими.

Генерал-лейтенант Роберт Главаш, головнокомандувач армії Словенії, під час нещодавньої зустрічі висловив готовність своєї країни приєднатися до коаліції. Водночас він підкреслив, що важливо чітко окреслити, як можуть діяти міжнародні сили в Україні після встановлення миру, які місії вони можуть виконувати, які країни бажають долучитися до цього процесу, а також чи матимуть ці сили відповідний мандат від ООН або інших міжнародних організацій.

Виникає запитання: "Що буде далі? Хто зважиться туди вирушити?" Як відомо, в Європі є багато держав, особливо невеликих, які не можуть похвалитися великою армією, - зазначив він.

Представники західних країн і України повідомили, що остаточний план стосовно військових дій наразі відсутній. Для України важливими аспектами залишаються реакція коаліції на можливі порушення Росією запланованого перемир'я, а також швидкість і форма відповіді на можливий масштабний наступ з боку Росії.

"Дипломати ведуть переговори, військові також беруть участь у дискусіях, але наразі конкретних пропозицій у нас немає", - зазначив високопрофесійний український представник. "Ми вже досягли значних результатів на початковому етапі, але справжнього чіткого плану все ще не існує."

Які конкретні засоби стримування розглядає Європа?

Французько-британський план має на меті створити сили, оснащені достатньою військовою потужністю, щоб відмовити Росію від повторного нападу на Україну. За словами джерела у Парижі, сили міститимуть важке озброєння та запаси зброї, які можуть бути терміново доставлені протягом годин або днів для допомоги в обороні України.

Однак один з західних представників у Києві, висловлюючи альтернативну пропозицію, зазначив, що у випадку порушення можна буде завдати прямих і миттєвих ударів по російським об'єктам.

Минулого місяця деякі представники Заходу відзначили, що плануються невеликі "миротворчі сили", в основному європейського походження, з чисельністю менше 30 000 військових, а не масштабна армія миротворців, яка повинна зайняти позиції вздовж фронту, що тягнеться на 1000 кілометрів. Однак, інші джерела повідомили, що ці цифри все ще перебувають на стадії обговорення. За однією з версій, війська можуть бути розміщені на відстані від лінії фронту, зосередившись на важливих об'єктах інфраструктури, таких як атомні електростанції, з підтримкою військово-повітряних і морських сил Заходу. Контроль над лінією фронту, в основному, планується здійснювати за допомогою дронів та інших сучасних технологій. Повітряні сили, включно з ВПС США, які можуть бути розташовані за межами України, наприклад, у Польщі або Румунії, будуть у резерві для стримування можливих порушень, а також існує план відновлення комерційних рейсів через український повітряний простір.

Військово-морські сили союзників можуть також внести свій вклад у розмінування акваторії Чорного моря та здійснення патрулювання для гарантування безпеки міжнародних вод.

Основна концепція полягає в "агрегуванні" ресурсів та можливостей, які ці країни здатні надати, щоб запропонувати гарантії безпеки. Це необхідно для забезпечення того, щоб мирна угода виглядала "надійною та перевіреною". Одночасно, це має на меті залучити певну підтримку з боку США, зазначив один з французьких високопосадовців.

"Для того, щоб отримати інформацію про захист США, європейські країни, які мають потенціал і готовність, повинні зуміти об'єднати свої ресурси та потреби", -- зазначив він.

Декілька представників західних країн висловили застереження, що реалізація мирного плану проходитиме через декілька стадій, і в подальшому до коаліції можуть долучитися нові держави. Першим етапом, імовірно, стане 30-денний режим тиші.

Офіційні представники України проявляють оптимізм стосовно коаліції партнерів, визнаючи, що у них залишилося небагато альтернатив, оскільки НАТО не є варіантом на даний момент.

"Я абсолютно впевнений, що це цілком реально," -- зазначив один з українських високопосадовців. "Трампу імпонує ця концепція, вона надзвичайно вигідна для нас, і якщо Європа прагне стати серйозним гравцем, їй потрібно втілити це в життя."

Київський урядовець зазначив, що в разі, якщо Європа не скористається цією можливістю, Україна може опинитися в надзвичайно важких умовах.

Президент України Володимир Зеленський раніше позитивно оцінив цю пропозицію, проте висловив певні сумніви. Він зауважив, що наявність іноземних військових сил сама по собі не зможе забезпечити належний рівень безпеки для України. За його словами, для ефективності такого плану необхідно також отримати озброєння від США та Європи, а також підтримувати Київ у розвитку власних оборонних потужностей.

Як повідомляв OBOZ.UA, 11 березня Україна та США провели зустріч у Саудівській Аравії. Українська сторона погодилась на пропозицію Сполучених Штатів запровадити тимчасове припинення вогню на 30 днів за умови його прийняття та одночасного виконання Росією.

Зеленський підкреслив, що 30-денне затишшя не обмежується лише ракетними ударами та ситуацією в Чорному морі, а охоплює всю лінію фронту. Як зазначив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, це перемир'я не є замороженням конфлікту, а скоріше кроком вперед на шляху до завершення війни.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.