Після проведення обшуків у "смотрящего" за Києвом, НАБУ затримало семеро осіб: хто вони (фото)
Про підозру повідомили 10 учасникам злочинної організації
У четвер, 6 лютого, Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) разом із Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП) здійснили значну операцію під назвою "Чисте місто", спрямовану на боротьбу з корупцією в земельній та бюджетній сферах Києва. В рамках цієї акції було викрито і зупинено діяльність злочинної групи, очолюваної відомим у медіа колишнім депутатом Київської міської ради.
Національне антикорупційне бюро України інформує, що у період 2023-2024 років територіальна громада Києва втратила земельну ділянку в центрі міста, вартість якої становить 11,6 мільйона гривень, внаслідок незаконних дій.
"Один з ключових напрямів діяльності - заволодіння цінною столичною землею під забудову та взяття під повний контроль процедури ухвалення місцевою владою рішень про надання прав на землю", - йдеться у публікації.
У колі підозрюваних:
Прес-служба повідомляє, що відповідно до статті 208 Кримінального процесуального кодексу України, було затримано семеро членів злочинного угруповання, а також 10 осіб отримали повідомлення про підозру.
Суть схеми полягала у виявленні перспективних земельних ділянок та оформленні прав власності на будівлі, які насправді ніколи не були зведені на цих територіях, на осіб, які підпадали під контроль. Потім до міської ради подавалися клопотання про надання прав власності на ці земельні ділянки для обслуговування неіснуючих споруд, що дозволяло обходити процедуру торгів, - зазначено у публікації.
Також зазначається, що депутати мерії та посадовці КМДА, частина з яких входила до злочинної організації, а деякі перебували під її впливом, забезпечували ухвалення рішень про надання відповідних прав на землю. За свої дії вони одержували неправомірну вигоду грошима та нерухомістю.
"Одночасно, процес ухвалення таких рішень перебував під суворим контролем членів злочинної організації: 'потрібні' люди отримували доступ до земельних прав, тоді як інші стикалися із штучними труднощами і змушені були звертатися за допомогою до представників цієї організації", - повідомляють у пресслужбі.
Згідно з отриманими даними, лідер злочинного угруповання здійснював вагомий вплив на внутрішні процеси в Київській міській раді та Київській міській державній адміністрації. Це включало маніпуляції з діяльністю посадовців, призначення на ключові посади осіб, які були йому вірні, звільнення підконтрольних працівників, а також розподіл бюджетних коштів на користь злочинної організації.
Лідер організованого злочинного угруповання підтримував тісні зв'язки з численними впливовими персонами, серед яких були заступники голови КМДА, депутати, голова земельної комісії КМР та інші. Варто зазначити, що центр ухвалення рішень, зокрема в сфері земельних питань, перенісся з адреси Хрещатик, 36 в інше приміщення, де "вирішення" питань відбувалося за участю міських високопосадовців і інших важливих фігур.
"Учасники злочинної групи застосовували різноманітні методи для маскування своєї діяльності, зокрема спеціалізовані мобільні термінали, псевдоніми, техніки контрспостереження та інші заходи, щоб уникнути покарання. Проте, це не завадило детективам, - зазначили у НАБУ."
Внаслідок дій злочинного угрупування в період 2023-2024 років з території громади Києва незаконно було виведено земельну ділянку в центрі міста, оцінювану в 11,6 млн грн. Таким чином, правопорушники завдали значних втрат місту. Однак, вдалося уникнути захоплення ще шести земельних ділянок у столиці, загальна вартість яких становила 83,7 млн грн.
"Окрім цього, виявлено спробу примусити приватну компанію зупинити свою легальну діяльність у сфері торгівлі та оренди торгових площ в одному з районів столиці шляхом погроз та штучних перешкод, з метою захоплення земельної ділянки підприємства для подальшої забудови", - зазначено у публікації.
Зафіксовано спробу надання неправомірної вигоди у розмірі 100 000 доларів США одному з членів земельної комісії та депутатці Київської міської ради. Це було пов’язано з їхнім зловживанням службовими повноваженнями та впливом на користь злочинного угруповання.
Зеленський раніше висловився щодо Фрідмана про корупцію в Україні та на Заході, зазначивши: "На Заході це називають лобізмом".