Пастка для України: аналітики оцінюють результати переговорів у Стамбулі.
За словами експертів, Володимир Путін, запрошуючи Україну до переговорів у Стамбул, намагається підловити її на гачок і водночас зберегти шанси на діалог зі Сполученими Штатами. Чи вдасться йому це?
Президент Росії Володимир Путін відхилив пропозицію європейських лідерів та українського президента Володимира Зеленського про оголошення 30-денного перемир'я, запланованого на 12 травня. Натомість він запропонував Україні відновити безпосередні переговори між Києвом і Москвою "без жодних попередніх умов", які можуть відбутися в Стамбулі 15 травня.
Свій виступ кремлівський лідер зробив у ніч з суботи на неділю, 11 травня, після важливої зустрічі в Києві, де зібралися президент Франції Еммануель Макрон, прем'єр-міністри Польщі та Великобританії Дональд Туск і Кір Стармер, а також канцлер Німеччини Фрідріх Мерц. Ці лідери також провели телефонну бесіду з президентом США Дональдом Трампом. У результаті зустрічі "коаліції охочих" понад 20 керівників країн взяли участь у спільному дзвінку, під час якого закликали Росію, країну-агресора, до безумовного 30-денного припинення вогню, яке має розпочатися з 12 травня. Україна підтвердила свою готовність до такого перемир'я.
Путіну конче треба було відреагувати на пропозицію України за підтримки "коаліції охочих" щодо припинення вогню, вважає політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. "Але ця реакція (пропозиція переговорів у Стамбулі. - Ред.) - не для нас чи європейських лідерів, а для Дональда Трампа. Тому що почалася гра за увагу Трампа, бо для нього дуже важливо, аби зберігалася перспектива переговорів з Трампом. Якщо б цього не було, жодних переговорів про завершення війни взагалі б не було", - сказав у розмові з DW Фесенко.
За його словами, Путін поспішав зробити свій хід першим, аби гра пішла за його правилами. Саме тому, за словами експерта, він запропонував для переговорів Стамбул як алюзію на переговори 2022 року одразу після початку повномасштабного вторгнення, де Путін фактично вимагав капітуляції України. "Це, по суті, за логікою Путіна, має нагадувати, що переговори мають йти на російських умовах", - каже політолог.
На думку експерта, російський президент, висуваючи цю пропозицію, намагається спровокувати Україну. Адже відмовитися від переговорів і підтримки з боку США Україні буде вкрай складно. "Якщо ми не приймемо цю пропозицію Путіна, це буде сприйнято як відмова від діалогу, і нас звинуватять у небажанні вести переговори, що дасть можливість Путіну використовувати це у своїх аргументах перед Трампом. А якщо ми погодимося, то в Стамбулі можуть знову виникнути ті ж вимоги, які висувалися в квітні 2022 року – про демілітаризацію, денацифікацію та інші нові умови," – зазначив Фесенко.
Ознайомтеся також: Ердоган заявив, що Туреччина відкрита до проведення переговорів між Росією та Україною.
Українські фахівці вважають, що Київ повинен максимально використовувати пастку, яку Путін підготував для України, на свою користь. "Необхідно знайти такий формат переговорів, який дозволить Україні брати участь, але водночас уникнути звинувачень у відсутності доброї волі щодо припинення вогню і миру. Варто наполягати на розширенні формату переговорів у Стамбулі, адже це стосується безпеки всієї Європи. Хоча для Трампа головним є якомога швидше завершити війну на будь-яких умовах і зняти з себе відповідальність", - зазначив директор центру суспільних досліджень "Український меридіан" Дмитро Левусь.
Експерти вказують на те, що Дональд Трамп вже опинився в ретельно спланованій пастці, створеній Володимиром Путіним. У своєму пості на платформі Truth Social, президент США висловив думку, що Україні слід терміново прийняти пропозицію кремлівського лідера щодо переговорів у Туреччині 15 травня, незважаючи на те, що ці переговори не містять умов для укладення 30-денного мирного угоди.
Довго не роздумуючи, український резидент Володимир Зеленський заявив, що очікує від РФ на припинення вогню від 12 травня і особисто чекатиме на лідера Кремля Володимира Путіна в Туреччині 15 травня. "Немає сенсу затягувати вбивства. І чекатиму на Путіна в четвер у Туреччині. Особисто. Сподіваюсь, що росіяни цього разу не шукатимуть причин, чому вони не можуть", - написав Зеленський у Telegram.
Віктор Чумак, колишній головний військовий прокурор України (2019-2020), зазначив, що хоча Путін не виконав вимог для переговорів, українській делегації доведеться їхати у Стамбул. Він припускає, що 12 чи 13 травня росіяни "для символізму" можуть влаштувати чергову масовану атаку по Україні, щоб представники української делегації у Стамбулі були "м'якими та піддатливими". "В Стамбулі запропонують капітулювати, на що ніхто не погодиться, і цей етап виходу на переговори та перемир'я закінчиться", - прогнозує Чумак на своїй сторінці у Facebook.
Олександр Краєв, експерт аналітичного центру "Українська призма", висловив думку, що російська делегація в Стамбулі представить ті ж наративи та вимоги, які були раніше. Він підкреслив, що якщо європейські союзники та США нададуть Україні чітке бачення майбутнього і підтримку, здатну допомогти відкинути всі російські претензії, то Київ може уникнути переговорів на умовах Путіна.
Якщо партнери відмовлять Києву у підтримці, українській стороні доведеться продовжувати переговори просто заради самого процесу, щоб досягти режиму припинення вогню та зберегти його. "Якщо росіяни зірвуть ці переговори, президент США Трамп може опинитися в ситуації, коли йому не залишиться вибору. Він буде змушений тиснути на Росію, оскільки інакше його сприймуть як слабку особистість. На даний момент він зробив значні ставки на ці переговори, і від їх успіху залежить не лише його імідж, а й політичні та економічні позиції. Тому, якщо росіяни зрештою відмовляться від конструктивного діалогу, тиск буде спрямовано саме на них — адже Україна демонструвала значно більш продуктивну позицію протягом усього цього часу", — зазначив Краєв у коментарі для DW.