Недавні події не створюють оптимістичних настроїв для старту мирних переговорів, адже Путін, схоже, прагне уникнути цього процесу. Інтерв'ю з Єльченком.
Процес підготовки до початку мирних перемовин триває. Принаймні про це заявляє американська сторона, а точніше новообраний президент США Дональд Трамп і представники його команди. При цьому, власне, та ж Росія налаштована дещо по-іншому, виказуючи все більше проблем, які, на думку представників Кремля, "завадять їм сісти за стіл перемовин з Україною та домовлятися".
В ексклюзивному інтерв'ю OBOZ.UA колишній надзвичайний і повноважний посол України в США та експредставник України при ООН Володимир Єльченко висловив свої міркування щодо можливості старту переговорного процесу між Україною та Росією в умовах, що склалися.
Наближається інавгурація нового президента США Дональда Трампа, який відзначив, що одразу після цього має намір ініціювати активні мирні переговори між Росією та Україною. Кіт Келлог, який стане спецпредставником Трампа з українських питань, підкреслив, що зараз є "ідеальний момент" для таких дій. Яка ваша думка стосовно старту підготовки до можливих переговорів?
Якщо бути відвертим, моє ставлення до можливостей реалізації планів нового президента США та його команди є досить песимістичним. Події, які відбулися в останні дні та тижні, не викликають оптимізму. Наприклад, нещодавній ракетний обстріл Києва та продовження військових дій на сході України свідчать про те, що Росія не має наміру зупинятися. Отже, для початку Росія повинна припинити вогонь на лінії фронту, але, чесно кажучи, наразі я не вбачаю жодних підстав для такого розвитку подій.
Отже, на даний момент такі переговори теоретично можуть відбутися тільки за умов, які висуває Путін, але українське керівництво та народ ніколи не погодяться на це. Тому я вважаю, що ми спостерігатимемо за тривалою затяжною ситуацією та численними заявами від американських посадовців.
Кіт Келлог має намір завітати до Києва в перші дні січня, а також відправитися до ряду інших європейських столиць. Серед запланованих міст – Париж, Рим, а можливо, також Берлін і Лондон. Які враження ви очікуєте від цього візиту?
Я вважаю, що основною метою Келлога є прагнення виявити справжню позицію європейських союзників США. Не випадково в останні дні активно обговорюється можливість залучення військових підрозділів з деяких країн НАТО. Зокрема, мова йде про Великобританію, Францію, ймовірно, Німеччину, а також згадуються Італія та країни Балтії. Але постає питання: чи дійсно європейці готові до цього? На мою думку, Вашингтон не має чіткого уявлення про це, саме тому Келлог повинен здійснити візит.
Адже якщо йдеться про введення військового контингенту на територію України, то є така військова операція, яка, наприклад, була здійснена після захоплення Іраком Кувейту, ну і певною мірою, хоча не дуже це було схоже, я згадую ситуацію щодо Косова, коли було введено війська НАТО на територію Косова. Там діяв мандат Ради Безпеки ООН, але неповноцінний. Тобто Радбез не уповноважував, але взяв до уваги те, що військові контингенти деяких країн НАТО будуть залучені в операції щодо стабілізації ситуації всередині й навколо Косова.
Ще одне суттєве питання полягає в тому, чи будуть наші європейські партнери (і, напевно, це також стосується американської сторони) готові ввести військові контингенти без попереднього узгодження з Росією. Очевидно, що Росія ніколи не надасть своєї згоди на таке. Навіть якщо йдеться про введення військ виключно з українського боку, це все одно вимагатиме узгодження з Москвою, щоб уникнути ризиків атаки з боку РФ. Отже, якщо країни НАТО дійсно готові розмістити свої війська в Україні без одержання згоди від Росії, це зовсім інша справа. На даний момент я не бачу жодних підстав для отримання такого дозволу з боку Росії.
Щодо його візиту до Києва, вважаю, що українська позиція стала зрозумілою для американської сторони. Можливо, існують деякі технічні моменти, про які вони бажають отримати додаткові пояснення.
Ви висловили песимістичний погляд на ймовірність початку мирних переговорів у найближчій перспективі. Це свідчить про те, що російська сторона не прагне до заморозки конфлікту з кількох причин. Україна, в свою чергу, не готова до замороження, оскільки не отримала ясних гарантій безпеки. Як ви вважаєте, кого Трамп може звинуватити у затримці переговорів, якщо вони не розпочнуться в запланований термін?
У Трампа існує два варіанти дій. Перший - це, скажімо, звинуватити Україну в небажанні співпрацювати. Проте, на мою думку, він навряд чи зможе це зробити, адже з нашого боку вже було висловлено не одну позицію, зокрема на найвищому рівні, від президента України Володимира Зеленського, про те, що ми готові діяти без будь-яких умов.
В свою чергу, російський лідер Путін і міністр закордонних справ Лавров заявляють про свою готовність до переговорів, але лише за умови виконання їхніх умов, які для України є абсолютно неприйнятними.
Друга опція Трампа, і мені здається, що рано чи пізно він пристане саме на неї, побачивши, що з Путіним абсолютно неможливо ні про що домовлятися. Навіть, якщо у них відбудеться якась особиста зустріч. Він тоді, на мій погляд, виконуватиме власну обіцянку, про яку кілька разів говорив, - посилення України всіма можливими й неможливими видами озброєння для того, щоб країна була здатною вирішити цю проблему військовим шляхом. Ось такі дві опції існують. Яка з них стане реальною, не знаю. Але повторюсь, мені здається, що зараз усе йде до того, що саме відбуватиметься продовження постачання зброї Україні, причому серйозне підсилення.
Щодо питання миротворців, Україна має серйозні побоювання. Є ризик, що контингент іноземних військ не забезпечить очікуваного результату і може виявитися лише "штучною конструкцією". Незважаючи на заяви деяких європейських лідерів, багато країн Європи, включаючи сусідню Польщу, з обережністю ставляться до цієї ініціативи. Виникає питання: якою мірою миротворча місія може бути впроваджена і якими мають бути її умови, щоб вона дійсно стала надійною гарантією безпеки для України?
Для досягнення цієї мети, перш за все, необхідна справжня політична воля, принаймні, з боку провідних держав Західної Європи. Зокрема, мова йде про Німеччину, Францію та Великобританію. Саме від лідерів цих трьох країн буде залежати втілення концепції розміщення миротворчих або, скажімо, військових контингентів на українській території.
Лідери західноєвропейських країн та їхній політичний еліт повинні усвідомити одну важливу істину. Якщо вони не вживають заходів вже сьогодні або завтра, їм доведеться це робити після невдачі України, коли російські війська опиняться на кордонах з Балтійськими державами, Польщею та іншими сусідами Росії. Це може статися набагато швидше, ніж вони здатні уявити. Поразка стане неминучою, якщо ситуація не зміниться і ми не отримаємо реальної підтримки.
Тобто це цілком реалістичні речі, просто треба зрозуміти, відкинути всі внутрішньополітичні міркування, припинити жити від виборів до виборів і турбуватися лише про власний рейтинг. Ви знаєте, не вистачає сьогодні на заході таких реальних лідерів, які колись могли зазирнути за горизонт, а не тільки думати про вибори.
В адміністрації Байдена висловили готовність розглянути можливість участі Китаю в мирному процесі в певних межах. Нещодавно і Дональд Трамп підкреслював, що було б корисно, якби Китай приєднався до цих зусиль. Це свідчить про те, що на Заході розуміють: без китайського лідера Сі Цзіньпіна, який здатний хоч якось вплинути на Володимира Путіна, реальні переговори можуть не відбутися.
- Я думаю, що і Китай був би в цьому вельми зацікавлений, тому що він бореться за збільшення своєї ролі у світі. Присутність Китаю, мені здається, була б на користь Україні, тому що зараз у КНР така, знаєте, незрозуміло нейтральна позиція. Тобто, з одного боку, він увесь час підкреслює, що виступає за територіальну цілісність і незалежність України. З іншого боку, всі бачать, як Китай допомагає Росії, можливо, непрямими якимись постачаннями зброї, але все ж таки. Ті ж самі безпілотники, економічна співпраця, закупівля нафти й газу. Тобто економічно та фінансово Китай продовжує Росію підтримувати й допомагати.
На Заході, ймовірно, вважають, що китайська позиція може зіграти ключову роль у зміні силового співвідношення, яке наразі не є цілком несприятливим для Росії. Китай міг би стати підтримкою для Сполучених Штатів та європейських держав, сприяючи збільшенню тиску на Росію і допомагаючи встановити баланс, вигідний Україні та її партнерам.
Швейцарія, у співпраці з Європейським Союзом, США, Росією та країнами G7, активно займається організацією "конференції з припинення вогню". Про це повідомив міністр закордонних справ Швейцарії Ігнатіус Кассіс. Нещодавно відбулася телефонна розмова між Кассісом і російським колегою Сергієм Лавровим, під час якої вони обговорили ситуацію в Україні та домовились про подальші контакти. Чи є це кроком до створення платформи для можливих мирних переговорів?
Все можливо. Швейцарія може виступити в ролі посередника, забезпечуючи майданчик для майбутніх практичних переговорів між Росією та Україною, залучаючи також інших посередників. Протягом століть Швейцарія здобула репутацію миротворця, і нині вона могла б знову виконати цю функцію, надаючи свою територію для проведення переговорів.
Ми не маємо ще забувати про так званий Глобальний Південь, який на сьогодні вагається. В якого немає чіткої позиції щодо того, яким має бути завершення війни в Україні. Вони не підтримують санкції проти Росії, продовжують вважати РФ "важливим гравцем" на міжнародній арені й таке інше. Тобто з ними також треба комусь працювати, й окрім наших головних партнерів, таких як Сполучені Штати, Франція, Німеччина, Велика Британія, це могла б бути і Швейцарія. Тому що цій країні довіряють, вона не викликає негативу з боку будь-якої країни світу.
Під час прямої лінії з російським диктатором Путіним пролунало чимало абсурдних заяв, серед яких і те, що Кремль не має наміру вести переговори з Україною, оскільки "вся українська влада нелегітимна". Він натякає, що лише після проведення виборів вони готові підписувати угоду з новообраним керівником. Ця заява Путіна відображає його фіксацію на переговорах виключно з США. Тому він стверджує, що з Україною вести діалог неможливо, адже всі її представники не мають легітимності. Якось так, мовляв, Трамп нещодавно виграв вибори — з ним я готовий спілкуватися, а з усіма іншими навіть не намагайтеся.
На мою думку, ці слова можуть мати різні тлумачення. Особисто я ніколи не брав участі у справжніх виборах. Власне, справжні вибори на території Росії, як в сучасності, так і в минулому, ніколи не відбувалися. Це підтверджують навіть російські експерти, а не лише я. Усі ці 150 відсотків, які Путін колись отримував на виборах, виглядають просто смішно і несерйозно.
Отже, не йому визначати, чи є влада в Україні легітимною, чи ні, і чи це президент, чи Верховна Рада. У нас вже неодноразово проходили вибори, які були абсолютно легітимними та відкритими, і це визнано всією демократичною спільнотою. Але, вибачте, ця "відмовка" може бути використана як привід для уникнення переговорів. Йому потрібно знайти якісь виправдання, чому він не бажає вести розмову з тією чи іншою стороною. Наприклад, він може заявити, що в Україні немає з ким спілкуватися. Завтра він може вигадати щось нове. Але це не змінює суть справи. Я вважаю, що американська сторона це добре усвідомлює, і сподіваюся, що після 20 січня ми побачимо конкретну реакцію на такі путінські заяви та ідеї.