Олександр Левченко: Дональд Трамп до Путіна: переходжу на формальний стиль спілкування -- Блоги | OBOZ.UA

Дональд Трамп офіційно був проголошений 47-м президентом Сполучених Штатів Америки 20 січня. Президент України Володимир Зеленський привітав Трампа з його інавгурацією, підкресливши важливість спільних дій для забезпечення успішного розвитку демократій у XXI столітті. Він зазначив, що зміцнення американського лідерства тісно пов'язане з досягненням справедливого і надійного миру в Україні. Володимир Зеленський також відзначив, що принцип "мир через силу" є дієвим засобом для стримування агресивних авторитарних режимів. Хоча президент Путін заявив, що Росія готова до "діалогу" з новою адміністрацією США, фактичні дії Москви свідчать про відсутність бажання до чесної дипломатії. Київ впевнений, що США залишаться надійним союзником України.

Невдовзі після свого вступу на посаду, президент США Дональд Трамп висловив думку, що Володимир Путін, лідер Росії, "руйнує" свою країну, відмовляючись від мирних угод щодо конфлікту в Україні. Трамп також зазначив, що може найближчим часом провести розмову з Путіним, хоча не вказав конкретні дати. "На мою думку, Росія зіткнеться з серйозними труднощами... Багато людей вважали, що війна завершиться за тиждень... Я впевнений, що для Путіна було б корисно, якби він припинив цю війну," - заявив він журналістам. Трамп підкреслив, що конфлікт триває вже три роки, і що російські війська понесли величезні втрати, наближаючись до мільйона загиблих. Пряма комунікація з російським лідером стане суттєвим відхиленням від політики Джо Байдена, який не спілкувався з Путіним протягом майже трьох років, як повідомляє CNN. Натомість, Трамп вважає, що така пряма взаємодія є необхідною для досягнення мирного рішення і завершення війни.

За кілька годин до інавгурації Дональда Трампа, Володимир Путін скликав засідання з постійними членами Ради безпеки Росії. Він привітав Трампа та висловив готовність до "рівноправного та взаємоповажного діалогу" з його новою адміністрацією. Крім того, російський лідер висловив намір обговорити можливості мирного вирішення конфлікту в Україні. "Головне — усунути корінь проблеми, про що ми вже не раз говорили," — зазначив Путін. Він та міністр закордонних справ Сергій Лавров неодноразово наголошували, що Москва не має наміру йти на компроміси та змінювати свої вимоги. Серед цих вимог — нейтральний статус України, обмеження чисельності її збройних сил, зміна влади в країні та зобов'язання України не приєднуватися до НАТО.

Офіційний Київ попередив команду Трампа, що примус України до переговорів із країною-агресором Росією до того, як ЗСУ заволодіють ініціативою на полі бою, матиме катастрофічні наслідки, написало британське видання The Telegraph. Якщо не змусити російського диктатора Володимира Путіна "відчути біль" перед потенційними переговорами, це додасть йому сміливості, послабить позиції України та завдасть удару по репутації та інтересам Заходу. Президент Емануель Макрон під час традиційної промови перед Збройними силами Франції заявив, що "війна не закінчиться ані завтра, ані післязавтра. Виклик сьогодні полягає в тому, щоб дати Україні можливість вистояти і розпочати будь-які майбутні переговори з позиції сили. Виклик завтра, коли бойові дії припиняться, полягатиме в тому, щоб дати Україні гарантії проти будь-якого повернення до війни на її території, а також гарантії нашої безпеки". При цьому канцлер Німеччини Олаф Шольц не очікує скорочення допомоги Україні з боку Сполучених Штатів Америки з приходом до влади 47-го президента США Дональда Трампа. Шольц заявив, що "не очікує негайного скорочення підтримки України з боку США в найближчому майбутньому. Ми побачимо, що станеться в довгостроковій перспективі". Свою позицію канцлер обґрунтував тим, що Дональд Трамп має намір знайти шляхи вирішення конфлікту найближчим часом. Водночас Олаф Шольц наголосив, що закінчення війни, яку Росія веде проти України, не має відбутися через голови українців та європейців. А Марко Рубіо, якого 20 січня, Сенат США одноголосно затвердив на посаді держсекретаря США, заявив, що вирішення війни між Росією та Україною потребуватиме компромісів з обох сторін. При цьому він наголосив, що Росія є агресором у цьому конфлікті. Новопризначений очільник Держдепу ще не може назвати конкретні терміни завершення війни між Росією та Україною. Він зазначив, що в процесі завершення будь-якого конфлікту сторони, які не можуть досягти своїх максимальних цілей, мають бути готові до поступок. Водночас держсекретар утримався від конкретики щодо можливих поступок України. "Ми не будемо забігати наперед, обговорюючи деталі переговорів. Ці питання мають вирішуватися дипломатично, а не публічно. Остаточні рішення щодо того, на що погоджуватися, будуть ухвалювати самі країни-учасниці - як українці, так і росіяни", - додав він. На запитання про ймовірні терміни припинення вогню в Україні Рубіо відповів: "Це буде пріоритетом для президента США, тому процес розпочнеться майже негайно".

Є сподівання, що американська сторона усвідомлює: уступки з боку країни-агресора і держави, яка стала жертвою російського нападу, мають бути зовсім іншими. Коли російський злочинець нападає на перехожого та краде в нього гаманець, проте не вбиває його, це зовсім не означає, що жертва повинна змиритися з втратою лише через те, що залишилася живою. Це було б абсолютно новим підходом у правових відносинах. Жертва може погодитися відмовитися від вимоги суворого покарання злочинця та компенсації за завдані збитки, але це аж ніяк не означає легалізацію вкраденого та виправдання злочинних дій.

Курт Волкер, колишній спецпредставник США з питань України під час першого президентського терміну Дональда Трампа, виступив на саміті в Давосі з рішучою заявою про те, що Вашингтону не слід проводити жодних переговорів з Росією. Він підкреслив, що президент має продемонструвати силу та вжити заходів для припинення бойових дій. Волкер нагадав, що під час однієї з зустрічей з новою адміністрацією Трампа він вказував на те, що Володимир Путін не буде вести переговори добросовісно, тому будь-які перемовини з ним є безглуздими. На його думку, Трампу слід сконцентруватися на швидкому завершенні конфлікту, продемонструвавши силу й зупинивши насильство. "Вони не мають права голосувати на референдумі в Херсоні. Вони не можуть вирішувати, чи стане Україна членом НАТО. Не варто навіть обговорювати ці питання. Переконайте Путіна, що ми здатні не дозволити йому перемогти", – закликав Волкер Трампа.

Одним з перших указів, виданих новообраним президентом США, стало призупинення допомоги іншим країнам і організаціям. Це викликало занепокоєння щодо України, яка з 2022 року отримала від США 66,5 млрд доларів у вигляді військової підтримки. У документі зазначено, що всі державні установи та агентства, відповідальні за програми розвитку, мають на 90 днів зупинити нові фінансові зобов'язання та виплати. Відновлення фінансування буде можливе лише після аудиту програм, який має на меті перевірити їх відповідність інтересам США, а остаточне рішення буде залежати від державного секретаря. Допомога, яку надають США, охоплює різні аспекти, зокрема економічний, соціальний та політичний розвиток країн. В американській термінології військова допомога Україні класифікується як підтримка безпеки, що, за словами експертів, не підпадає під обмеження нового указу. Проте інші форми допомоги, зокрема ті, що надаються через USAID для відновлення інфраструктури, можуть опинитися під загрозою. Ситуація з американською допомогою Україні залишається невизначеною. Джон Гербст, колишній посол США та аналітик Атлантичної ради, підкреслює, що Дональд Трамп повинен продовжити підтримку України. Він пропонує, щоб це були кредити, які включали б сучасну зброю, такі як тактичні ракети ATACMS та винищувачі F-16, а можливо, й інші види озброєння. Це, на думку Гербста, може дати зрозуміти російському лідеру Путіну, що подальша агресія не призведе до розширення території. Така стратегія могла б сприяти встановленню стабільного миру та потенційно принести Трампу Нобелівську премію миру.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.