Голова COMECE про українців: їхня віра дарує їм силу для витривалості - Vatican News

Світлана Духович - Ватикан

"Відчувається потужна енергія, що об'єднує людей, а віра виступає як ядро цієї енергії — джерело єдності, стійкості, готовності реагувати і рухатися вперед", — такими словами поділився своїми враженнями від візиту в Україну єпископ Маріано Крочата, президент Комісії єпископатів Європейського Союзу (COMECE), в інтерв'ю для української редакції Радіо Ватикану-Vatican News. Він очолив делегацію, до якої також входили генеральний секретар комісії отець Мануель Барріос Прієто та радник з питань зовнішніх відносин ЄС Марек Мішак.

У комюніке COMECE зазначається, що візит, який проходив з 16 по 18 липня 2025 року, підтвердив глибоку прихильність комісії до українського народу та непорушну солідарність з тими, хто потерпає від наслідків тривалої агресії з боку Росії. Протягом триденного візиту делегація COMECE зустрілася з Блаженнішим Святославом Шевчуком, Главою УГКЦ, а також з Мечиславом Мокшицьким, Львівським Митрополитом латинського обряду. У комюніке підкреслюється, що "ці братерські зустрічі стали важливою можливістю для зміцнення зв'язків між Греко-Католицькою та Римо-Католицькою Церквами в Україні, які нещодавно отримали статус спостерігачів в Асамблеї COMECE". Під час бесід обговорювалися сучасні виклики та майбутнє України, а також роль Церков у підтримці місцевого населення в умовах труднощів, спричинених війною.

Програма візиту делегації COMECE передбачала знайомство з різноманітними установами, які займаються підтримкою осіб, що найбільше постраждали від війни. Серед них були "Львівський центр допомоги учасникам бойових дій", "Будинок для одиноких матерів" та інші організації. Під час візиту до Українського Католицького Інституту делегація зустрілася з представниками Інституту екуменічних студій. У ході розмови піднімалося питання становища молоді в Україні, і, як зазначив у комюніке єпископ Крочата, попри виклики війни, молоді українці "не відмовляються від своїх мрій та прагнень".

Ключовим моментом візиту представників COMECE до України стало їхнє активне залучення до богослужінь та молитовних заходів. Делегація відвідала Святу Месу в римо-католицькому катедральному соборі Успіння Діви Марії, яку провели архиєпископ Мечислав Мокшицький та єпископ Віталій Скомаровський, президент Конференції римо-католицьких єпископів України. Також вони взяли участь у Божественній Літургії в візантійському обряді під керівництвом Блаженнішого Святослава (Шевчука). В комюніке COMECE зазначено, що делегація також відвідала військове кладовище у Львові, де вшанувала пам’ять про численні людські жертви, викликані агресією Росії.

Несподіваною складовою цього візиту стала участь у прощанні з військовослужбовцем у Гарнізонному храмі Львова. Похорон відбувся на честь Дмитра Переменщікова, уродженця Нікополя Дніпропетровської області, який загинув 9 липня у віці 46 років. Владика Степан Сус, голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ, у коментарі для Радіо Ватикану - Vatican News, зазначив, що представники СОМЕСЕ співслужили під час церемонії та висловили свої співчуття рідним загиблого. "Вони були вражені, коли бачили, як воїни без ніг прощались зі своїм товаришем," – підкреслив владика Степан. Він наголосив, що похорони військових для українців мають особливе значення: "Це момент гідності та вшанування людського життя. Навіть на похороні ми віддаємо шану життю людини. Ми вдячні за те, що кожен воїн, прощаючись, залишає нам важливий урок, що перегукується зі словами нашого Спасителя: 'Немає більшої любові, ніж та, що виявляється у жертві за друзів і близьких.' Це не просто похорон, це естафета відповідальності. Учасники церемонії не лише присутні, вони беруть на себе обов'язок перейняти всі позитивні, світлі та добрі цінності, пов'язані з жертовністю, любов'ю, повагою і пам'яттю. Це відповідальність цінувати кожен день нашого життя, пам’ятаючи, що для нас, українців, це дарунок від Господа, адже Він є Владикою нашого існування. Це також дарунок від тих, хто захищає мир і дбає про те, щоб люди могли жити, діти гралися на майданчиках, а поранені отримували лікування, щоб життя тривало, навіть під час війни."

Коментуючи свою присутність на цих похоронах, президент COMECE, єпископ Маріано Крочата, акцентував увагу на тому, що "в цей тяжкий момент, який також є глибоким і насиченим з релігійної та духовної перспективи, відчувається невимовний біль народу, який пережив такий жорстокий напад, з величезною кількістю жертв, серед яких багато молодих людей". Італійський єпископ підкреслив, що на похороні простежувався подвійний аспект: з одного боку, "зворушлива, інтенсивна та близька участь кожної людини, навіть на вулицях: всі зупиняються і схиляються на коліна"; з іншого боку, "відчувається потужна єдність, і розуміється, що віра є джерелом цієї сили, а також основою для єдності, здатності витримати, реагувати та рухатися вперед".

Відповідаючи на запитання про плани COMECE щодо подальшої підтримки народу та Церкви в Україні найближчим часом, зважаючи на досвід нещодавнього візиту, голова комісії підкреслив важливість контактів та зустрічей. Він зазначив, що вони мають намір продовжувати такі ініціативи і не виключають можливості ще одного візиту, потенційно до Києва. "Ще одним ключовим аспектом для нас є присутність спостерігачів на асамблеї COMECE," – зауважив єпископ. "Ця присутність є важливою, оскільки вона забезпечує постійний обмін інформацією та дає змогу отримувати прямі та уважні свідчення про те, що відбувається в країні та серед Церков." Єпископ Крочата також додав, що ще одним способом їхньої діяльності залишиться налагодження контактів і діалогу з багатьма європейськими організаціями, що займаються питаннями солідарності, такими як Карітас Європи. Він підкреслив важливість "закликів та інституційних діалогів на різних рівнях, зокрема з Європейським Союзом, починаючи від Європейської Комісії та Європейського Парламенту." "Звичайно, ми постійно взаємодіємо зі Святим Престолом, як безпосередньо, так і через Нунція Святого Престолу в ЄС. Це створює умови для сподівань, що в єдності з неодноразово висловленими словами та ініціативами Папи, ми зможемо просувати діалог, переговори та мир, досягаючи значних результатів у цьому напрямку," – резюмував він.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.