Обмін 1200 солдатів, епізодичні "тривоги" та стримана атмосфера: які підсумки третього раунду переговорів між Україною та Росією.
В МЗС розповіли, що для Києва перемир'я -- це тиша на землі, на морі й в повітрі, а не періодичні затишшя, які й без того постійно відбуваються на фронті за домовленості командирів низового рівня.
Учора у Стамбулі відбувся третій раунд переговорів України та Росії на гуманітарному треку, за підсумками якого сторони провели спільний брифінг та поспілкувалися з медіа. Глава української делегації, секретар РНБО Рустем Умєров розповів, що на зустрічі Київ та Москва домовилися продовжити обміни ще для понад 1200 полонених з кожного боку. Перший заступник глави МЗС та член української делегації Сергій Кислиця уточнив, що мова йде саме про військових. До операцій не входять діти та цивільні громадяни, яких також потрібно повернути.
Тим часом, керівник російської делегації, так званий історик Владімір Мєдінській повідомив, що РФ нібито готова запропонувати обмін ще більшої кількості людей. Це означає, що обміни можуть стати ще більш масштабними, якщо Україна "знайде у себе наших". Варто зазначити, що в червні російська пропаганда вже поширювала неправдиву інформацію про нібито зменшення обмінного фонду в Україні, що довелося спростовувати ГУР МО.
Згідно з інформацією від Мєдінського, планується обмін тілами загиблих військових у кількості 3 тисяч осіб. Він також зазначив, що Москва виступила з ініціативою запровадити на фронті короткочасні "перемир'я" тривалістю 24 та 48 годин, які дозволять здійснити забір тіл.
Прес-секретар Міністерства закордонних справ Георгій Тихий зазначив, що під час третього гуманітарного раунду атмосфера на зустрічі суттєво змінилася порівняно з попередніми: вона стала менш емоційною, зменшилася кількість ліричних моментів та зросла конструктивність і спокій у розмовах. Він також підтвердив, що російські делегати знову піднімали питання про короткочасні "перемир'я", які обговорювалися на попередніх зустрічах. Проте це не є справжнім припиненням вогню, як, наприклад, перемир'я на Пасху. Україна ж прагне досягти стабільності у всіх сферах: на суші, на морі та в повітряному просторі.
"Якщо ми говоримо про якісь гуманітарні паузи на невеликих ділянках фронту, то треба розуміти, що це вже відбувається час від часу: українські та російські командири низового рівня узгоджують між собою такі речі, щоб забрати тіла солдат, це коротка гуманітарна пауза", -- пояснив Тихий.
Він зазначив, що президент Володимир Зеленський залишається готовим до діалогу з головою Кремля Владіміром Путіним і може зустрітися з ним "навіть завтра". Мєдінскій у відповідь підкреслив, що організація саміту можлива лише після досягнення попередніх угод щодо умов майбутньої угоди, наголошуючи, що його мета — "завершити" переговорний процес.
Висловився Тихий і щодо документів, які обговорювали Київ та Москва, закликавши не називати їх меморандумами, що є наративом росіян. У Києві їх розцінюють як "проєкти, пропозиції, бачення". До того ж український документ є реалістичним та конструктивним, тоді як російський ультиматум містить багато максималістичних вимог та заяв.