Обмеження на автошляхах, процедура бронювання, контроль на кордоні: які нововведення вступлять в силу в Україні з 1 листопада.
Ідентифікація для пенсіонерів. Кому треба пройти
З 1 листопада на автомобільних шляхах запроваджуються нові, суворіші обмеження швидкості. Якщо раніше на певних ділянках у містах, таких як Київ і Дніпро, дозволялося їхати зі швидкістю до 80 км/год, то з завтрашнього дня максимальною швидкістю буде 50 км/год.
У Департаменті патрульної поліції пояснюють, що нові норми діятимуть у зв'язку з початком зимового періоду, який потенційно є більш небезпечним для учасників дорожнього руху.
Скриншот facebook.com/UA.National.Police
Термін дії воєнного стану та мобілізації в Україні, що пов'язаний з повномасштабним вторгненням Російської Федерації, буде продовжено з 10 листопада на наступні 90 днів, до 7 лютого 2025 року. Це рішення було прийнято Верховною радою в кінці жовтня.
Останній раз військовий стан було продовжено з 11 серпня по 9 листопада 2024 року. Спеціальний режим було запроваджено в Україні 24 лютого 2022 року, і з того часу парламент вже 13 разів встановлював нові терміни його дії.
Під час воєнного стану в країні можливе тимчасове обмеження певних прав і свобод громадян, які забезпечуються Конституцією України.
В Україні зараз здійснюється урядова перевірка організацій, підприємств та установ, що мають статус критично важливих і користуються правом бронювання своїх співробітників від мобілізації.
Аудит був ініційований через значне зростання як кількості цих компаній, так і заброньованих об'єктів.
Уряд визначив крайній термін для проведення перевірок до 15 листопада 2024 року, внаслідок чого тимчасово зупинено функціонування послуги бронювання в "Дії".
Наразі продовжити відстрочку від мобілізації можуть лише працівники, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024.
Щодо бронювань впродовж останніх 4 місяців, рішення буде після завершення аудиту.
Після 15 листопада уряд планує посилити критерії, за якими підприємства можуть бути класифіковані як критично важливі, зокрема:
Усі компанії, що отримали статус критично важливих з червня 2024 року, підлягатимуть додатковій перевірці, аби оцінити обґрунтованість цього статусу. Варто зазначити, що деякі з цих підприємств після отримання такого статусу зменшують заявлені зарплати або різко збільшують чисельність своїх працівників.
Середина жовтня стала знаковою, оскільки Верховна Рада затвердила законопроект, що передбачає підвищення податкових ставок. В даний момент документ очікує підпису президента Володимира Зеленського, і його положення набудуть юридичної сили тільки після затвердження главою держави та публікації в офіційній парламентській газеті "Голос України".
Попри те, коли саме набере чинності закон, українцям доведеться сплатити деякі нові податки "заднім числом" – починаючи з жовтня 2024 року.
Згідно з законодавством:
РБК-Україна детально висвітлила аспекти нового законодавства, що стосується рекордного зростання податків, у спеціальному матеріалі.
У листопаді Національний банк України розпочне процес вилучення з обігу банкнот номіналом 50 та 200 гривень. Мова йде про купюри "попереднього зразка", які були випущені у 2003 та 2007 роках.
Зображення: банкноти номіналом 50 грн та 200 грн старого зразка будуть вилучені з обігу (bank.gov.ua)
Слід підкреслити, що ці банкноти зберігатимуть свою чинність, і немає необхідності їх обмінювати.
Вилучення з обігу проходитиме поступово. Банки не видаватимуть із кас такі банкноти за всіма видами готівкових операцій. НБУ припинить видавати ці банкноти банкам, інкасаторським компаніям та компаніям з оброблення готівки.
Старі банкноти будуть обміняні на нові номінали 50 гривень та 200 гривень, випущені зразка 2014 року та пізніше.
З 1 листопада Польща вводить нові норми прикордонного контролю. Ці правила торкнуться іноземних перевізників, які не є частиною ЄС, Швейцарії чи Європейської асоціації вільної торгівлі, включаючи й українських перевізників.
Нововведення вимагає обов'язкової реєстрації перевезення у системі електронного нагляду за транспортом перед перетином кордону Польщі. Це правило стосується всіх видів вантажів, що транспортуються, без винятків.
Водій буде зобов'язаний постійно мати при собі реєстраційний номер RMPD з системи SENT. Крім того, необхідно забезпечити постійне передавання геолокаційних даних транспортного засобу.
Скриншот с страницы facebook.com/LVcustomsUA
У разі виявлення порушень можуть бути накладені штрафи в діапазоні від 1,5 тисячі злотих (еквівалентно 15 тисячам гривень) до 12 тисяч злотих (120 тисяч гривень).
У листопаді одна з груп українців отримає можливість пройти процедуру ідентифікації, що дозволить їм продовжити отримання пенсій.
Це стосується пенсіонерів з-поміж внутрішньо переміщених осіб, які отримали цей статус до початку повномасштабної війни 24 лютого 2022.
Існує кілька методів для підтвердження особи:
Процедуру фізичної ідентифікації потрібно проходити кожні пів року.
Якщо ідентифікаційний процес не буде завершено в установлений термін, виплата пенсії буде зупинена. Після завершення процедури всі невиплачені суми будуть зараховані на рахунок пенсіонера.