Невизначеність позиції Трампа та нові санкційні заходи з боку Європи - ключові моменти обговорень щодо припинення конфлікту.

Розмови Трампа з Путіним, Україною та Європою

Основна подія тижня відбулася на його старті – в понеділок. Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп провів низку телефонних розмов. Спочатку він коротко поспілкувався з президентом України Володимиром Зеленським, а потім провів тривалу бесіду з російським лідером Володимиром Путіним. Після цього Трамп знову зв’язався з Зеленським і ще п'ятьма європейськими очільниками.

Переговори відбулися після зустрічі між Україною та Росією в Стамбулі, де представники РФ вели себе надзвичайно агресивно, демонструючи відсутність реальних намірів щодо завершення конфлікту. В Україні та Європі виникли сподівання, що після бесіди з Путіним Трамп зрештою усвідомить справжню ситуацію і прийме рішення щодо впровадження жорстких антиросійських санкцій. Особливо враховуючи, що перед цим він надсилав європейським партнерам відповідні сигнали.

Серед столиць Європи, зокрема і Києва, розчарування посилилося після того, як Трамп, нарешті, зустрівся з Путіним. Як повідомляють американські ЗМІ, президент США доніс до європейських партнерів, що Путін "схильний до переговорів". Додатково, за даними Financial Times, Трамп чітко дав зрозуміти, що США не планують брати участь у переговорах між Україною та Росією, залишаючи обом сторонам можливість самостійно досягати угоди про припинення вогню в двосторонньому форматі.

За даними джерел Axios, деякі з лідерів, яку були присутні під час розмови, виглядали "здивованими" або "шокованими". Видання повідомило, що Зеленський сказав Трампу, що Путін й раніше погоджувався на переговори, а черговий раунд зустрічі відбувся зовсім нещодавно у Стамбулі. Втім, голова Білого дому нічого не відповів. Після цього лідери ЄС та президент України нагадали Трампу, що це була саме його ідея - розпочати мирні переговори з негайного 30-денного припинення вогню. Водночас джерела Bloomberg додали: Трамп "дав зрозуміти, що переконаний у перемозі Росії, повторюючи низку наративів Кремля". Втім, вже в четвер The Wall Street Journal уточнило, що це Путін "переконаний у перемозі Росії", а не Трамп, тож американський лідер лише передавав слова свого співрозмовника.

У вівторок президент Сполучених Штатів заявив представникам медіа, що не планує посилювати санкції проти Росії, оскільки існує "можливість" для досягнення прогресу. Однак він уникнув конкретних відповідей на питання про свої переговори з Путіним щодо 30-денного перемир'я. Крім того, він ще раз підкреслив свою готовність "відступити" від українсько-російських перемовин, якщо не буде досягнуто "суттєвих результатів".

У відповідь на бесіду з Трампом, російський лідер заявив про свою готовність до співпраці з Україною для створення меморандуму, який може стати основою для майбутніх переговорів, що включатимуть можливість тимчасового припинення вогню. Проте всього через кілька годин прес-секретар Путіна Пєсков підкреслив, що питання будь-яких термінів підготовки такого меморандуму "не стоїть і не може стояти на порядку денному".

Пізніше в Росії згадали своє старе пропагандистське гасло, в якому наголошується, що для підписання меморандуму потрібна "нова влада" в Україні. "Важливо, чий підпис стоїть на документах, адже нинішній керівник (Зеленський - ред.) втратив навіть внутрішню легітимність, не кажучи вже про зовнішню. Відповідно, можуть виникнути труднощі з дійсністю будь-якої угоди, укладеної такою особою," - заявив директор правового департаменту Міністерства закордонних справ Росії Максим Мусіхін.

20 травня державний секретар США Марко Рубіо відкрито визнав, що процес переговорів зазнає значних труднощів і фактично зайшов у безвихідь.

"Головна проблема, з якою ми стикаємося в Україні, полягає в наступному: Росія прагне заволодіти тим, чого їй бракує і на що вона не має жодного права, тоді як Україна намагається здобути те, що не може повернути силою. Це і є суть нашої проблеми", - зазначив Рубіо під час свого виступу в комітеті Сенату США.

Водночас, Україна відкрита до продовження прямих переговорів з Російською Федерацією та активно готує військову базу до наступної технічної зустрічі з російськими представниками. Як зазначив Зеленський, триває робота над тим, щоб ці переговори відбулися в найкоротші терміни.

"Світові очевидно, що саме Росія винна, що війна досі триває. Україна готова до максимально швидких кроків - реального припинення вогню й встановлення нової архітектури безпеки. Ми зі свого боку все опрацьовуємо", - заявив президент.України та додав, що потрібна дзеркальна готовність Росії, але зараз її немає.

Про свою готовність провести наступну зустріч оголосив новий Папа Римський, Лев XIV. Як повідомляє Reuters, Святе Престол висловив готовність до можливого проведення переговорів, проте з певною обережністю, "щоб уникнути враження упередженості на користь однієї зі сторін конфлікту".

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц підкреслив, що пропозиція Папи Римського щодо посередництва є останньою надією на мир. Він висловив сподівання, що Ватикан зможе зібрати сторони конфлікту для продуктивного діалогу. Однак, за словами Мерца, наразі немає жодних ознак, які б свідчили про швидкий кінець війни. Як повідомляє WSJ, зустріч може відбутися у Ватикані в середині червня.

Швейцарія також підтвердила свою готовність взяти участь у наступному раунді переговорів. Цю інформацію озвучив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

Не зволікаючи з реакцією, 20 травня Європейський Союз оголосив про впровадження свого 17-го пакету санкцій проти Росії. Цей пакет містить обмеження на 189 суден, що належать до тіньового флоту РФ, які зареєстровані в інших країнах і займаються транспортуванням російської нафти.

Окрім цього, Європейський Союз ввів специфічні санкції щодо тіньового флоту. Ці заходи стосуються судноплавних компаній, які займаються морським транспортуванням сирої нафти та нафтопродуктів. Зокрема, мова йде про компанії з Об'єднаних Арабських Еміратів, Туреччини та Гонконгу.

До санкційного списку також занесено одного важливого страховика російської нафтотранспортної галузі. Крім того, під санкції потрапила велика російська нафтова компанія "Сургутнефтегаз" та понад 45 російських компаній і приватних осіб, які постачають російській армії безпілотники, зброю, боєприпаси, військову техніку, критично важливі компоненти і надають матеріально-технічну підтримку.

Триває розробка нового, 18-го пакету санкцій. Як зазначає Володимир Зеленський, найбільш чутливими сферами для Кремля є нафтова промисловість, енергетична інфраструктура, банківський сектор та фінансові механізми. Однак, за інформацією, отриманою від європейських дипломатів, співрозмовників РБК-Україна, існує консенсус, що без участі США ці санкції не принесуть бажаного ефекту і не змусять Москву змінити свою політику.

Представник уряду Німеччини Штефан Корнеліус 21 травня заявив, що попри все, ЄС та Німеччина ведуть переговори з усіма "гравцями" в США щодо нових санкцій проти Росії через агресію проти України.

На цьому тлі щодо санкцій активізувалися американські конгресмени. Сенат США готовий схвалити законопроєкт про жорсткі санкції проти Росії, якщо Путін протягом кількох днів не покаже прагнення до миру. Відповідний законопроект сенаторів Річарда Блюменталя (демократа) і Ліндсі Грема (республіканця) підтримують 81 сенатор зі 100. Але для того, щоб законопроект став чинним, його ще має підтримати Палата представників Конгресу та підписати президент США. І лідер республіканської більшості в Сенаті Джон Тун дає зрозуміти, що без відмашки з Білого дому не дасть хід законопроекту.

Єдиним напрямком у переговорах, де спостерігається певний прогрес, залишається обмін полоненими в форматі "1000 на 1000". Це питання було узгоджено ще під час зустрічі в Стамбулі 16 травня.

СБУ формує списки російських військових, яких можуть передати Росії, та разом із МОЗ та усіма відповідними структурами України проводить підготовку до прийому українських воїнів, які наразі знаходяться у ворожому полоні. Зокрема готується відповідна інфраструктура, локації, медичний персонал.

Як заявив президент Зеленський, Україна говорить про обмін військовополонених. Однак подавала сигнали протилежній стороні і про обмін політв'язнів і журналістів.

В свою чергу, прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков зазначив, що процес здійснення обміну в форматі "1000 на 1000" вимагатиме певного часу, проте "всі учасники максимально зацікавлені" у його швидшій реалізації. Перший етап обміну відбувся 23 травня, коли з полону було повернуто 270 військових та 120 цивільних осіб.

Of course! Please provide the text you would like me to make unique.

Незважаючи на тиск з боку європейських країн та частини свого оточення, президент США, здається, все ще вірить у російські тези про "переговори для завершення конфлікту". Більш того, здається, що Путін зміг переконати Трампа в тому, що Росія готова до діалогу, що, в свою чергу, дозволило відкласти введення нових санкцій.

У цій ситуації одним із можливих рішень може стати обмеження простору для маневру Трампа. Це може відбуватися як всередині США через Конгрес, так і через продовження інформаційної кампанії, що ілюструє справжні наміри Путіна у війні. Спроби "достукатися" до Трампа, безумовно, триватимуть, але українські та європейські співрозмовники РБК-Україна висловлюють сумніви щодо їхньої результативності.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.