Нехай панує спокій: чи можливо позбутися мото- та автотерористів, які роз'їжджають по вулицях без глушників?

Волає сирена протиповітряної тривоги, противно дзижчить "Шахед", по ньому працює ППО, а за вікном "реве" мотоцикл чи автівка без глушника. УНІАН поцікавився, чому правоохоронці не поспішають прибрати з наших вулиць хоча б цих "ревунів".

Вони надягають окуляри нічного бачення, сідають на свої мотоцикли, майстерно маневрують, щоб об'їхати "зуби дракона", блискавично вриваються у сховки російських військових, захоплюють їх та оперативно відходять на свої позиції... Так працюють мотоштурмовики першої у ЗСУ мотоциклетної роти 425-го окремого штурмового полку "Скала". Натомість інші любителі "залізних коней" тероризують не російські позиції, а своїх співгромадян у тилових містах і селищах. І роблять це роками.

"Летять "шахеди", працює ППО, а по району ревуть мотоцикли... Це що, байкерський флешмоб "під сирену"? У всіх стрес, люди в укриттях, діти прокидаються від вибухів, а в цей момент вулицями проносяться мотоцикли зі звуком, як у винищувача", - пожалілася мешканка столичної Оболоні Юлія Тромза після одного з останніх масованих російських обстрілів Києва.

Її невдоволення поділяють й інші мешканці будинків, що стоять уздовж широких міських магістралей. Вони вже давно, ще до початку війни, стали свідками цієї "традиції": коли місто занурюється у сон, активізуються автомобільні гонщики.

Суть проблеми полягає не лише в самій нічній швидкій їзді (хоча перевищення допустимої швидкості є порушенням Правил дорожнього руху), а й у тому, що їхні автомобілі не мають глушників або навіть спеціально модифіковані для генерації максимального шуму. Внаслідок цього, рухаємося тими спокійними нічними вулицями під супровід оглушливого реву.

В Україні встановлені державні санітарні норми, які визначають максимально допустимі рівні шуму. Наприклад, на територіях, що прилягають до житлових будинків, дозволений рівень шуму становить до 55 децибел вдень і до 45 децибел вночі. Щоб краще уявити, 45 децибел відповідає звуку звичайної розмови. Це приблизно такий же рівень шуму, як під час перегляду фільму чи телепередачі на середній гучності, або ж звичний "фоновий" шум в офісі формату OpenSpace.

У цей час мотоцикл із глушником видає звук приблизно 80 децибел, що вважається досить гучним і може негативно позначатися на здоров'ї та поведінці людини. А що вже говорити про рівень шуму від "прямотоку"...

Іноді в комендантську годину можна почути "рої" мотоциклів і гонщиків на "крутих" автомобілях без глушників, які "катаються" містом. Це трапляється досить часто під час "шахедних" або ракетних атак з боку Росії, або ж відразу після них. Таким чином, вони завдають українцям, які і так страждають від недосипу та стресу, ще більше нервового напруження.

Тож виникає справедливе питання: а місцевій владі та правоохоронним органам взагалі є до цього діло?

Справа в тому, що внаслідок такого терору над мешканцями, які прагнули відпочити, місцеві адміністрації та правоохоронці постійно отримували величезну кількість скарг. Проте їхня відповідь, м’яко кажучи, залишала бажати кращого.

У 2022 році, після початку повномасштабної агресії, місцеві органи влади в українських містах почали послідовно ухвалювати рішення про заборону на рух автомобілів, чия вихлопна система не обладнана шумопоглиначами. Спочатку це зробили у Дніпрі, потім у Білій Церкві, Фастові, Гощі... У червні 2022 року до них приєднався Київ, а згодом - Одеса...

Як раніше зазначав міський голова Києва Віталій Кличко, гучні звуки викликають страх у мешканців і створюють панічні настрої: "Ми вирішили заборонити рух автомобілів без глушників по столиці. В Україні триває війна, наші міста піддаються артилерійським обстрілам, а деякі люди роз'їжджають містом на своїх автомобілях, немов на реактивних літаках! За це має бути відповідальність".

Крім того, як повідомили в Центрі боротьби з дезінформацією при РНБО, у певних ситуаціях є можливість конфіскації транспортного засобу та переміщення його на спеціально відведений майданчик.

"Річ у тім, що відсутність або відключення шумопоглинача (глушника) фактично робить вихлопну систему несправною, а експлуатація транспортного засобу з такими несправностями - порушення пункту 31.4.6 Правил дорожнього руху (ПДР). Штраф за це, згідно з ч.1 ст.121 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), становить 340 грн. Якщо ж мотоцикл чи авто свідомо були перероблені для гучної їзди, правоохоронці мають право тимчасово затримати та евакуювати такий транспорт", - розповів УНІАН адвокат практики кримінального права юридичної компанії ADER HABER Богдан Врублевський.

На думку адвоката, існує юридична відповідальність за зайвий шум відповідно до статті 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що регулює порушення тиші в містах і селах.

"Вона передбачає штраф від 85 до 255 грн, а при повторному протягом року порушенні - від 255 до 510 грн з можливістю вилучення предметів, які були джерелом шуму. Фактично, гучний транспортний засіб може підпадати і під ст. 182, де закон прямо дозволяє конфіскувати знаряддя порушення тиші", - зазначив адвокат.

Таким чином, рішення, що були ухвалені багатьма громадами, особливо в зонах, близьких до фронту, мали на меті покращити умови життя українців, принаймні в аспекті зменшення кількості "ревунів" на вулицях.

Якщо дослідити Єдиний державний реєстр судових рішень, то з моменту повномасштабного вторгнення за статтею 182 КУпАП було розглянуто понад 21,5 тисяч справ. По частині 1 статті 121 КУпАП - понад 86,7 тисяч справ. Однак чи припинилося нічне гарчання двигунами? Вочевидь, ні.

За три роки любителів "прямотоку" на вулицях українських міст не поменшало. А мешканці змушені були вкотре нагадувати про це міській владі. Так, на початку жовтня 2024 року, кияни, приміром, звернулись до мера міста Віталія Кличка з петицією.

В ній вказали, що деякі водії продовжують ігнорувати здоровий глузд і влаштовують шумні перегони в житлових кварталах. Звернення швидко набрало потрібних для розгляду шість тисяч голосів, Кличко пообіцяв посилити контроль за транспортом без глушників. Але віз і нині там. Можливо, тому, що мер і сам байкер?

Згадаємо, що приблизно десять років тому Віталій Кличко змінив велосипед на мотоцикл, активно підтримуючи щорічні зустрічі байкерів у Києві та "перевіряючи" стан столичних доріг на своєму байку.

Вочевидь, усе це в сукупності не дуже сприяє бажанню розібратись з мотоциклістами-порушниками громадського спокою в столиці. Особливо, якщо є ймовірність натрапити при цьому на своїх друзів. Чи хтось справді вважає, що ганяти в комендантську годину може зараз будь-хто? Та й бездіяльність правоохоронців наштовхує на таку думку.

Річ у тім, що контролювати усе це - зупиняти порушників, складати протоколи та накладати штрафи - мала би поліція. Та, як це доволі часто буває, в цьому питанні у правоохоронців "лапки".

Адвокат Богдан Врублевський зазначає, що головна проблема для правоохоронців полягає у необхідності підтвердити факт порушення: "В українській поліції відсутні портативні шумоміри та інше обладнання, яке могло б офіційно зафіксувати перевищення допустимого рівня шуму від автомобіля. Інспектор не в змозі визначити "на слух", чи мотоцикл перевищує встановлені норми шуму. За державними стандартами, рівень зовнішнього шуму транспортного засобу не повинен перевищувати 87 дБ, якщо немає технічних характеристик від виробника. Однак, щоб довести провину водія у порушенні тиші, потрібен спеціальний пристрій та сертифікована методика вимірювання".

Тут, знову ж таки, варто нагадати, що проблемі - не один і не два роки. І надати правоохоронцям можливості протидії "ревунам" можна було б на законодавчому рівні. Тим більше, що частина депутатів тієї ж Київради і сам мер були народними обранцями. Але тоді, от біда, якось не склалося.

Сучасний склад Верховної Ради також не зробив значних кроків у вирішенні питання "прямоточних". Законопроєкт №9564, що передбачав накладення штрафів за перевищення допустимого рівня шуму від транспортних засобів (17 000 грн за перше порушення, а за повторне – 34 000 грн з можливістю позбавлення прав на термін до шести місяців), вже два роки, з 2023 року, залишається без розгляду.

Чи можливо було б забезпечити поліцейських шумомірами хоча б на місцевому рівні? Цікаво, що це питання вже піднімалося раніше. Зокрема, у жовтні 2024 року заступник начальника патрульної поліції Києва Дмитро Євдокимов запевнив, що докладе всіх зусиль для зменшення гучності автомобілів на столичних вулицях. Тим часом депутати Київради висловили своє невдоволення через нерегулярне виконання рішення про заборону використання двигунів без глушників. Як ми бачимо, далі слів справа не зрушила.

Проте чи справді це означає, що немає жодної можливості для дій?

УНІАН поставив питання про "ревунів" патрульній поліції, проте там відповіли, що підготовка відповідей потребує двадцяти робочих днів.

Отже, давайте наважимося обдумати цю тему.

Отже, навіть беручи до уваги, що правоохоронці не зовсім пристосовані для боротьби з "ревучими" транспортними засобами, в їх арсеналі достатньо засобів, аби виявляти порушників.

По-перше, враховуючи численні скарги мешканців та популярність певних вулиць серед "ревунів", було б доцільно організувати патрулювання в цих зонах.

Наприклад, у Києві (особливо напередодні комендантської години) можна побачити групи шанувальників "прямоточних глушників" та "подвійних спортивних систем" у центрах міста — на вулицях Саксаганського, Антоновича, Великій Васильківській, Лесі Українки (пацієнти Військового госпіталю також будуть вдячні за це). Не менш популярні Набережне шосе, Дніпровська набережна, вулиця Олени Теліги, а також проспекти Глушкова, Лобановського і Берестейський. Оболонь також не відстає — проспект Івасюка став улюбленим місцем для гонщиків. Список можна продовжувати ще довго.

З одного боку, дійсно, патрульні не мають у своєму арсеналі шумомірів. Проте для виявлення порушень цілком вистачить звичайного додатку-шумоміра на смартфоні. Враховуючи, що гонки часто проходять із порушенням комендантської години та перевищенням швидкості, зупинка таких водіїв – абсолютно виправдана.

Таким чином, можна вважати, що правопорушник, ймовірно, спробує втекти від патрульних. Згідно з неофіційними правилами, правоохоронці зазвичай уникають переслідувань мотоциклістів, оскільки під час втечі у них значно зростає ризик загибелі (раніше подібні випадки траплялися досить часто, адже водії можуть мчати без належного захисту або шоломів).

Але тут згадаємо, по-друге: для того, щоб встановити особу "ревуна", не обов'язково за ним гнатись. Немає жодних заборон на використання правоохоронцями відеодоказів. А лише в Києві встановлені тисячі систем відеоспостереження для охорони публічного порядку!

"Правоохоронці можуть використовувати записи з міських камер відеоспостереження (такі як система 'Безпечне місто' чи камери Міністерства внутрішніх справ) для пошуку правопорушників. Хоча автоматично штрафи за шум, як це відбувається з перевищенням швидкості, не накладаються, відеозаписи можуть слугувати важливими доказами у справі або допомагати в ідентифікації особи порушника", - коментує адвокат Богдан Врублевський.

Так, якщо порушник намагається втекти від патруля і є відповідне відео цього, це вже серйозний аргумент у суді при розгляді протоколу за статтею 122-2 КУпАП. Звісно, штраф тут майже не відчутний, але судова тяганина і перспектива втратити водійське посвідчення на півроку - вже зовсім інша справа.

Або ж інший випадок: патрульні "не змогли" оперативно відреагувати на повідомлення, і правопорушники вже залишили місце інциденту. У такій ситуації нічого не заважає правоохоронцям проаналізувати записи з найближчих камер спостереження та ідентифікувати "гонщиків" за їхніми номерними знаками. Після цього водія або власника просто запрошують для роз'яснення обставин. Головне — мати бажання.

Поки що це бажання не виникло, мешканці міста під час гучних ночей, що супроводжуються ревом автомобільних двигунів без глушників, будуть обговорювати, хто є "рівним", а хто "рівніший". Вони не без підстав підозрюватимуть місцеву владу та правоохоронців у спробах "прикрити" своїх друзів або заробити на таких VIP-порушниках "легкі гроші", а також кидатимуть виклик на самосуд. У соціальних мережах вже почали з’являтися заклики "стріляти на звук".

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.