"Не варто одразу піддаватися паніці": Огризко роз'яснив деталі заяви Трампа про доступ Сполучених Штатів до рідкісноземельних мінералів в Україні.

Заява президента США Дональда Трампа про бажання отримати доступ до українських рідкоземельних металів наразі є предметом ранніх дискусій через брак конкретних деталей. Проте сама концепція, за умови належного ведення переговорів, має потенціал принести Україні вигоди. Адже для розробки цих природних ресурсів потрібні значні інвестиції, які наразі Україна не може забезпечити самостійно.

У будь-якому випадку, між оголошенням заяви та її втіленням пройде чимало часу. Свої думки з цього приводу в інтерв'ю для OBOZ.UA висловив колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко.

Гучна заява Трампа про його бажання отримати доступ до рідкісноземельних металів України в обмін на подальшу підтримку викликала безліч обговорень. Проте, на думку дипломата, ці дискусії є надто поспішними.

На мою думку, це аналогічно обговоренню того, як ми будемо розміщувати іноземні війська на нашій території в умовах триваючої війни. В той час, як конфлікт іде повним ходом, деяким вже хочеться говорити про розташування та озброєння без належного аналізу мандату і без врахування того, що Росія може завдати удару, вбити чи розпочати напад. Щодо пропозиції обміняти українські природні ресурси на підтримку та захист, ідея виглядає привабливою, але для її реалізації потрібно врахувати безліч аспектів, про які наразі навіть не хочуть думати, - підкреслив Огризко.

Він зазначив, що Сполучені Штати "через Трампа" прагнуть використовувати українські природні ресурси. Проте, ключові запаси рідкісноземельних металів, які є об'єктом інтересу США, розташовані на територіях, що перебувають під російською окупацією, що може призвести до несподіваних висновків.

"З цього можна зробити позитивний висновок, що Трамп обіцяє звільнення цих захоплених територій. Які саме території йдеться? Це Луганська та Донецька області. Безперечно, було б чудово, якби Трамп дійсно виконав цю обіцянку. Ми будемо щиро його підтримувати і аплодувати", - прокоментував колишній міністр закордонних справ.

З іншого боку, підкреслив він, Україна наразі навряд чи спроможна видобувати ці поклади самотужки. Однак у разі, якщо справа дійде до обговорення умов доступу США до надр, наша держава може висувати власні вимоги - і отримати від подібної співпраці переваги.

Видобуток цих корисних копалин є досить витратним процесом. Для того, щоб витягувати ці метали з надр, необхідні значні інвестиції, яких у нас, безумовно, на даний момент немає. Крім того, кожна країна, яка надає дозвіл іноземним компаніям на проведення діяльності на своїй території, встановлює власні умови. Існує безліч випадків, коли великі корпорації приходили і, так би мовити, пропонували мізерні суми, вимагаючи отримати все, що їм потрібно. Уряди, які цінують себе, а також країни, що зберігають свою гідність, відповідають відмовою і просять їх подумати ще раз. І коли вони, після кількох спроб, усвідомлюють, що з таким підходом нічого не вийде, тоді починається серйозна розмова про те, як ми можемо спільно ділити прибутки від нашої співпраці. Врешті-решт, ніхто не зобов'язаний віддавати всі свої активи комусь іншому і почуватися при цьому незахищеними на своїй власній землі, - зазначає Огризко.

У будь-якому випадку, від моменту висунення концепції до її втілення пройде чимало років і вимагатиме проведення численних важливих переговорів.

"Тому це питання, знову ж таки, дуже довгих і дуже серйозних переговорів. Я думаю, якщо ми справді суб'єкт міжнародних відносин, а не територія для заробляння грошей для вітчизняних чи світових олігархів, то тоді ми будемо себе вести відповідним чином. Тому не треба, мені здається, відразу впадати в ступор і говорити одні радикальні речі на заміну іншим. Потрібно спокійно розібратися в тому, що насправді має відбутися, як воно має відбутися. І це, до речі, перспектива не одного місяця і навіть не одного року", - резюмував дипломат.

Нагадаємо, раніше Трамп озвучив умови для продовження надання допомоги Києву. Президент США зажадав отримати доступ до видобутку рідкісноземельних металів, поклади яких є в Україні.

Президент України, відгукуючись на цю вимогу, охарактеризував її як "повністю обґрунтовану". Він зазначив, що ця умова включена в План перемоги, і вже мав можливість обговорити її з Трампом під час особистої зустрічі у вересні.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.