Не союзники, а товариші: NYT описав, як відбувається спілкування між Зеленським і Макроном.
Зеленський та Макрон особисто спілкуються по телефону через WhatsApp і Signal.
Президент України Володимир Зеленський та його французький колега Еммануель Макрон перетворилися на не лише союзників, а й на добрих друзів, регулярно зв'язуючись один з одним по телефону. Як повідомляє The New York Times, їхні взаємини вже давно перевищили межі звичайного стратегічного партнерства, особливо на фоні війни між Росією та Україною.
"Вони мають унікальний рівень довіри та відповідальності у своїх стосунках", - підкреслила колишня заступниця дипломатичного радника Макрона, Еліс Руфо.
Як пише видання, Макрон і Зеленський не зв'язуються один з одним через дипломатичні канали, а дзвонять один одному безпосередньо - по захищених лініях, WhatsApp і Signal. Їхні розмови часто мають чітку мету, але іноді вони телефонують один одному, просто щоб поділитися ідеями або висловити занепокоєння. Зокрема, Макрон телефонував Зеленському після жорстокого російського удару по Кривому Рогу, який забрав 19 життів.
Видання зазначає, що під час передвиборчої кампанії Володимира Зеленського, президент Франції Еммануель Макрон запросив його до Єлисейського палацу в Парижі — це рідкісний жест для будь-якого кандидата. Саме з цього моменту між ними почала розвиватися унікальна форма "фронтової солідарності".
"Макрону сподобалася історія Зеленського, несподіваного президента, тому що Макрон теж був несподіваним президентом. Вони обидва були аутсайдерами, на яких люди не робили ставки", - сказала колишній міністр закордонних справ Наталі Луазо.
Як повідомляє NYT, обидва керівники з'явилися на світ з інтервалом всього в один місяць, і їх об'єднує спільна риса - виразний, енергійний та рішучий підхід.
Водночас період після початку вторгнення Росії став "найнижчою точкою" у відносинах двох лідерів. Макрона критикували в Україні за обережну позицію, заклики не принижувати Росію і повільні поставки зброї. Українські військові навіть перетворили його ім'я на дієслово - "макронити", що означає "багато говорити, але мало діяти".
Однак після візиту Макрона до Ірпеня влітку 2022 року, де він особисто побачив наслідки російської агресії, у його ставленні відбувся перелом - він перестав спілкуватися з Путіним і публічно визнав помилковість недооцінки загрози Росії.
Водночас, на думку опитаних чиновників, Макрон довів свою цінність Зеленському, звівши його з іншими лідерами, включно з Трампом, і ввівши табуйовані ідеї в обговорення війни (у лютому він висунув ідею про те, щоб Європа ввела війська в Україну для забезпечення припинення вогню).
Після неуспішної поїздки Зеленського до Вашингтона в лютому, саме Макрон став тією особою, яка сприявала відновленню зв’язків з Трампом. У грудні 2024 року він влаштував їхню приватну зустріч під час церемонії відкриття собору Нотр-Дам у Парижі.
"Макрон виступає не лише як друг, а й як стратег. Він підтримує Зеленського у передачі його поглядів західним лідерам, зокрема Трампу," - зазначає фахівець з французької зовнішньої політики Рим Момтаз.
За словами дипломатичних джерел, протягом останніх кількох місяців теми діалогу між Зеленським і Макроном зазнали змін. Тепер замість питань військових постачань вони зосереджуються на обговоренні можливостей для мирного врегулювання конфлікту — як на фронті, так і у взаємодії з адміністрацією Білого дому.
"Макрон регулярно отримує інформацію про перебіг війни від своєї армії і розвідувальних служб, і в телефонних розмовах із Зеленським він детально обговорює поле бою - аж до назв прифронтових міст і сіл".
"Еммануель - експерт з війни", - сказав раніше Зеленський французькому філософу Бернару-Анрі Леві.
При цьому, як зазначив Леві, існує справжнє "братство душ і зброї" між Зеленським і Макроном.
"Для Зеленського Макрон перестал быть лишь союзником - он стал настоящим другом", - подытожил он.
Під час свого візиту до Києва 10 травня, президент Франції, разом із європейськими партнерами, підкреслив, що справедливий і стабільний мир в Україні можливий лише за умови повного і безумовного припинення бойових дій. Він додав, що у відповідь на російську агресію необхідно діяти спільно.
Він також заявив, що запропоноване під час зустрічі 30-денне перемир'я в Україні контролюватимуть США за участю Європи.
У цьому контексті, якщо Росія відмовиться від мирних переговорів, Макрон підкреслив, що "ми готові вжити рішучих заходів у співпраці з усіма європейськими партнерами та в тісному контакті зі Сполученими Штатами".