Не вдається пересуватися з лівого берега. Які причини "транспортного колапсу" в Києві під час повітряної тривоги?
Під час повітряних тривог у столиці зупиняють міський транспорт, вагони метро курсують лише до підземних станцій, а рух через Дніпро закривають. Зокрема, потяги не їздять на відкритій ділянці Святошинсько-Броварської лінії (від станції "Лісова" до станції "Дніпро") і на Південному мостовому переході Сирецько-Печерської лінії (від станції "Видубичі" до станції "Славутич").
Також частково блокують рух транспорту по Дарницькому мосту - по ньому можна їхати лише з правого на лівий берег, а от у зворотньому напрямку - ні.
8 листопада 2024 року на офіційному сайті Київської міської державної адміністрації була зареєстрована петиція, в якій міститься прохання скасувати обмеження на рух через Дарницький міст або, принаймні, обговорити можливість роботи громадського транспорту чи наземного метро під час повітряних тривог. Протягом тижня петиція зібрала більше 6 тисяч підписів, що є необхідною умовою для її розгляду адміністрацією.
"Ситуація є вкрай складною, адже значно небезпечніше опинитися в автомобілі під час 'мертвого' затору, коли над головою пролітають ракети, ніж доїхати безпечно до найближчого укриття," - підкреслив автор петиції Владислав Борачук.
Він також зазначив, що мешканці лівобережної частини та околиць протягом щонайменше двох годин після завершення сигналу тривоги не мають змоги дістатися до роботи, медичних установ тощо.
Нагадуємо, що з 1 серпня 2022 року було прийнято рішення зупиняти рух громадського транспорту під час повітряної тривоги. Відтоді мешканці Києва вже подали 8 петицій, закликаючи міську раду переглянути це рішення. Останню петицію, яка була ініційована в березні цього року, місцева влада відхилила, обґрунтувавши своє рішення ризиком для безпеки киян.
Петиція за короткий термін зібрала потрібну кількість підписів (скріншот)
"У разі оголошення повітряної тривоги існує суттєва небезпека для життя і здоров'я громадян в умовах військового конфлікту. Тому після сигналу "повітряна тривога" всі повинні терміново перейти в укриття і залишатися там до завершення тривоги, щоб уберегти себе. Це стосується також пасажирів і водіїв громадського транспорту", - зазначили в КМДА у відповідь на запит РБК-Україна.
У міській раді повідомили, що в разі оголошення тривоги громадський транспорт доставляє пасажирів до найближчих укриттів цивільного захисту відповідно до маршрутів, включаючи станції метро, підземні переходи, паркінги та інші безпечні місця.
"Після завершення повітряної тривоги, при відновленні руху, пасажири не повинні повторно оплачувати проїзд на маршруті", - підкреслили в КМДА.
Скупчення людей на зупинках громадського транспорту після скасування тривоги у Києві (фото: РБК-Україна/Віталій Носач)
Також там підкреслили, що при оголошенні повітряної тривоги 46 підземних станцій Київського метрополітену переходять в режим укриття, тому там часто відбувається скупчення людей. Ситуацію посилює ще й те, що збільшується інтервал між рухом потягів у підземці і кількість пасажирів зростає.
"З метою запобігання скупченню людей на станціях, здійснюється диспетчерське контролювання руху поїздів. Після отримання сигналу "Відбій повітряної тривоги", співробітники метрополітену вживають термінових та організаційних заходів для швидкого відновлення руху поїздів з необхідними інтервалами", - повідомили в міській раді.
При цьому у КМДА не відповіли, чи будуть переглядати свої рішення щодо зупинки міського транспорту під час тривоги та "блокування" руху по Дарницькому мосту.