"Ми прагнемо зайняти позицію лідера серед девелоперів", - зазначив Марко Марченко, засновник і генеральний директор Sensar Development, у коментарі для Delo.ua.
До повномасштабного вторгнення компанію Sensar Development добре знали у Запоріжжі, де з 2018 року вона будує сучасні житлові комплекси. Після початку великої війни Sensar не тільки не зупинила будівництво, а й значно примножила кількість нових обʼєктів, здійснивши потужну експансію на захід України.
У розмові з Марком Марченком, засновником та генеральним директором Sensar Development, ми обговорили особливості будівництва в умовах війни та релокації, а також зростаючий попит на малоповерхову забудову. Він поділився амбіційними планами стати провідним девелопером в Україні, потрапивши до рейтингу "ТОП-100".
Які фактори дозволяють компанії продовжувати будівельні роботи навіть під час масштабного конфлікту та завершувати проекти? Чи виникали ситуації, коли роботи доводилося зупиняти, і яке ставлення до цього було у інвесторів, підрядників та інших зацікавлених сторін?
З моменту початку повномасштабної війни ми ініціювали сім нових проєктів. Один з них вже успішно реалізований, два плануємо завершити наступного року, а решту три проєкти передбачаємо ввести в експлуатацію у 2026 році.
У нас не стандартна історія, бо до війни було набагато складніше розпочати і будувати обʼєкти. Для когось початок повномасштабних дій став причиною заморожування будівництва, але ми ризикнули продовжувати, і для нас це стало поштовхом до розвитку.
За час війни ми добудували 75% обʼєктів, розпочатих до 24 лютого 2022 року. Також ми зробили експансію на захід України -- Київ, Львів, Ужгород, Славське тощо. Натепер Sensar Development має найширший пакет обʼєктів будівництва по всій країні. Зараз ми лідер з будівництва дохідної нерухомості преміумкласу.
Які найбільші виклики зараз стоять перед девелоперським ринком?
Найбільшим викликом для бізнесу з початку повномасштабної війни стало не залишити все і не виїхати за кордон. За майже три роки конфлікту ситуація в будівельному секторі лише ускладнилася: податки зростають, купівельна спроможність знижується, а величезна кількість спеціалістів залишає галузь через рейди ТЦК. Бізнесменам, які не готові до вирішення цих проблем, легше призупинити будівництво і перечекати події за межами України. Але ми не такі -- ми залишилися і продовжуємо працювати.
Яким чином вам вдається продовжувати діяльність і здавати об'єкти так поряд із лінією фронту?
Здача об'єкта для нас є справою репутаційної відповідальності. Ми не могли дозволити собі не завершити будівництво запорізьких проектів. Чесно кажучи, більшість об'єктів інших девелоперів у місті залишилися замороженими. Проте ми вирішили продовжувати будівництво. Якщо порівняти обсяги продажів, то за той час, поки ми реалізуємо одну квартиру в Запоріжжі, в Ужгороді продаємо 45 квартир, а в Києві – 15.
Чому для експансії вибрали захід України і чим будівництво там відрізняється від будівництва на батьківщині?
Після початку повномасштабної агресії Львів на півтора року став економічним центром України. Сотні тисяч людей знайшли тут прихисток, а багато підприємств та складів перенесли свою діяльність до цього міста. Тому, після двох місяців роздумів, ми вирішили перевести наш бізнес сюди. Це було справді складно, адже навіть у мирний час на будівельному ринку панує конкуренція, а тепер, коли всі компанії перемістилися на захід, правила гри змінилися — лише найсильніші можуть вижити.
Після Львова ми почали будувати в інших великих містах регіону або місцях з великим туристичним потенціалом -- Славське, Буковель. І тут ми зіткнулися з новими для себе викликами у вигляді клімату гірського регіону. Будувати у горах технологічно складно і потребує спеціальних знань, часто у процеси втручається погода. Наприклад, якщо в Яремчі, де у нас декілька обʼєктів, може бути плюс два, то у горах вже 20 сантиметрів снігу і мінус шість.
Окрім того, будівництво в великих містах суттєво відрізняється від такого в малих через чіткість встановлених норм і регуляцій. Наприклад, у Києві ринок нерухомості має багаторічний досвід, і завдяки численним забудовникам процеси здійснюються за зрозумілими і відпрацьованими правилами. Натомість у невеликих містах ситуація є набагато складнішою для ведення діяльності.
У спокійні часи інвестиції в нерухомість вважалися досить вигідними. А як виглядає ця ситуація сьогодні?
-- На початку війни люди, які мали великі гроші, вивозили їх за кордон. З часом, коли стало зрозуміло, що "Київ за три дні" не візьмуть, люди почали працювати і знову заробляти в Україні. Почали думати, куди вкладати зароблене. Так, в усіх регіонах літають ракети, але потрібно продовжувати жити. А інвестувати у нас до війни було популярно саме у нерухомість -- житлову чи комерційну.
В даний момент ми спостерігаємо швидке відновлення інвестиційних проектів, але лише на заході України, де ситуація є більш стабільною. Запит на інвестиції залишається значним: дві третини інвесторів походять зі східних регіонів.
Ваші житлові комплекси малоповерхові. Що це -- данина моді, безпеці чи щось інше?
-- Для того щоб ваш товар був популярним, важливо враховувати потреби ринку. На сьогоднішній день він однозначно вимагає зростання попиту на невисоку забудову.. Якщо взяти два житлові комплекси, один з 6-7 поверхами, а інший з 20, то перший значно швидше продасть квартири за однакової їх кількості в обох.
Звичайно, коли над головою пролітають шахеди, відчуваєш себе значно спокійніше у низькому будинку, ніж у пентхаусі на 26-му поверсі. Також не слід забувати про можливість відключення електрики – підніматися без ліфта в наших багатоповерхівках не є таким уже складним завданням.
Ще одним важливим аспектом є інвестиції. В сучасних реаліях люди не прагнуть чекати три роки на завершення зведення великого комплексу; максимум, що вони готові витримати, це півтора-два роки від моменту інвестування до фіналу будівництва. Такий термін можливий лише за умови, що здійснюється малоповерхова забудова.
Які у вас перспективи на найближче майбутнє?
Із планами все ясно: ми бачимо свій розвиток лише в Україні, тому всі наші наміри зосереджені тут. Країна навчилася жити в умовах війни, хоч це і звучить парадоксально. Життя продовжується. Сучасний ринок — це наша нова реальність, і ми будемо активно її формувати.
Наша амбітна мета -- стати девелопером номер один в Україні, тому плануємо плідно працювати.
Для того щоб ваш товар був популярним, важливо враховувати потреби ринку. На сьогоднішній день він однозначно вимагає зростання попиту на невисоку забудову.