Депутати активно ігнорують правила дорожнього руху, і деякі з них вже отримали десятки штрафів. OBOZ.UA виявив імена "шумахерів" та деталі їхніх автомобілів.
У Верховній Раді та уряді протягом останніх кількох місяців активно ведуться дискусії щодо посилення правил дорожнього руху. Невідповідний контроль і низькі штрафи не зупиняють деяких водіїв від вчинення небезпечних маневрів на шляхах. Серед них є й чимало народних депутатів.
Отже, 155 парламентів вже накопичили борги через несплачені штрафи за порушення правил дорожнього руху. Виявляється, деякі депутати неодноразово ставили під загрозу безпеку на дорогах, порушуючи правила більш ніж 10 разів, і вперто ігнорують необхідність розрахуватися зі штрафами.
OBOZ.UA провів дослідження Єдиного реєстру боржників та виявив імена народних депутатів, які, схоже, не дотримуються правил дорожнього руху. Крім того, стало відомо, на яких автомобілях вони сьогодні подорожують (підказка: це розкішні моделі).
Які депутати є найбільш активними порушниками правил дорожнього руху?
Нардепом, який встановив рекорд за кількістю порушень правил дорожнього руху, став представник "Європейської солідарності" Михайло Бондар. Його штрафи сягнули 397 випадків. Проте цьому є своє пояснення.
Як зазначив Бондар у коментарі для OBOZ.UA, з моменту початку повномасштабної війни він активно забезпечує військових на фронті автомобілями. За його словами, кількість цих автомобілів, які вже досягла сотні, має тимчасову реєстрацію на його ім'я.
Порушення правил дорожнього руху, за словами нардепа, вчиняли військові, яким передавалися ці автомобілі. Однак, оскільки Бондар залишався офіційним власником транспортних засобів, штрафи нараховувалися саме на його ім'я.
У документах Шевченківського районного суду Києва, у справі № 761/804/24, датованій 2024 роком, вказується, що водій автомобіля Volkswagen Transporter, який належить благодійній організації "Благодійний фонд Михайла Бондара 'Боремось, перемагаємо'", перевищив допустиму швидкість на 33 км/год. Це порушення стало причиною накладення штрафу у розмірі 340 гривень.
У матеріалах судового розгляду вказано, що в позовній заяві йшлося про те, що це автомобіль "був переданий представнику 65-ї бригади". У зв'язку з цим, Бондар стверджував, що не порушував правил дорожнього руху, і тому просив скасувати накладений на нього штраф.
Утім, суд робити цього не став. Оскільки, зазначається в рішенні, "твердження позивача про незаконність та необґрунтованість постанови про притягнення до адміністративної відповідальності не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи".
Втім, сплачувати штрафи без примусу, Бондар, здається, намірів не має. Позаяк, поскаржився він, через них виконавча служба блокувала як його особисті рахунки, так і рахунки його благодійного фонду.
На момент підготовки цього матеріалу, за даними OBOZ.UA, у Бондаря налічувалося 103 активні штрафи з загальної кількості 397. Виглядає на те, що народний депутат не поспішає розрахуватися з ними.
Водночас у самого нардепа, за його ж декларацією, автівок наразі немає - навіть орендованих. Тож, маючи купу штрафів за порушення ПДР, на роботу він, судячи зі всього, їздить на таксі. Або на автобусі - бо від метро далеко йти.
На другій позиції у списку знаходиться Ігор Негулевський, представник "Слуги народу". Він має на рахунку 24 штрафи, які наразі вже вважаються погашеними.
Варто зазначити, що статус завершеного не визначений законодавством - як розповіли аналітики YouControl, цей термін використовують лише за ініціативою розробників реєстру автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП). Відповідно, цей статус не завжди означає фактичне завершення справи - тобто, в такому випадку, сплату штрафу.
Згідно з декларацією депутата, він володіє автомобілем BMW М760LI 2017 року випуску. Цю машину він придбав у 2020 році, витративши на неї 1,4 мільйона гривень.
Олександр Сухов (група "Довіра") має 18 завершених постанов про порушення ПДР. Наприклад, у 2023 році в судовому порядку він намагався скасувати штраф у 340 грн за перевищення швидкості на понад 20 км/год. Згідно з матеріалами справи № 460/7418/23:
Цікаво, що у своїй останній декларації Сухов вказав автомобіль Toyota Camry 2023 року випуску вартістю 1,6 млн грн. Проте, цей автомобіль не належить безпосередньо йому, а зареєстрований на невідому особу – Світлану Сухову. Як повідомляється, нардеп користується цим автомобілем на безкоштовній основі.
У декларації за 2023 рік у Сухова вказано іншу Toyota Camry, випущену у 2020 році, вартість якої становить 1,1 млн грн. Можливо, саме на цій машині він "пролетів" по дорозі, що й призвело до накладення штрафу.
На даний момент автопарк народного депутата складається з ще двох автомобілів. Зокрема:
Олександр Фельдман, представник партії "Батьківщина", також має на своєму рахунку 18 оформлених протоколів за порушення правил дорожнього руху. Відповідно до його декларації, він користується автомобілем Land Rover Range Rover Autobiography 2018 року випуску. Проте, це авто не є його власністю, а належить компанії "СВ Транс Інвест".
Згідно з інформацією, представленою YouControl, ця компанія з Волинського регіону, серед інших послуг, спеціалізується на оренді транспортних засобів. Саме з цієї причини Фельдман має можливість користуватися автомобілем.
До речі, якщо орендувати Land Rover Range Rover Autobiography у Києві, то це обійдеться у близько 14 тис. доларів на місяць (з розрахунку 450 доларів за період від 26 днів без застави).
Дружина ж Фельдмана їздить на TOYOTA RAV4 2020 р.в. за 730 тис. грн.
Замикає п'ятірку нардепів, які найчастіше порушують правила дорожнього руху, колишній спортсмен і нинішній представник "Слуги народу" Василь Вірастюк. Він має 13 зафіксованих правопорушень.
За декларацією, нардеп має цілий автопарк із 5 автівок. Серед яких виділяються:
Крім цих депутатів, у ще чотирьох випадках було зафіксовано більше 10 правопорушень у сфері дорожнього руху (усі вони були завершені). Таким чином:
Можливі додаткові порушення.
Водночас зауважимо: до реєстру боржників потрапляють лише ті штрафи, які не були сплачені вчасно. Якщо ж хтось із парламентарів мав десятки штрафів, які він сплатив вчасно, у реєстрі Мін'юсту його ПІБ не з'явиться. Відповідно, реальна кількість порушень ПДР, здійснених нардепами, може бути ще більшою.
І це кидає чергову тінь на законодавців. Адже хоч, з одного боку, ці порушення не є значними, вчинення їх тими, хто встановлює правила життя в країні, створює серйозні підстави для сумнівів у їхній доброчесності та здатності ефективно виконувати свої обов'язки. Що підриває довіру суспільства до інституцій і загрожує стабільності держави.
Більше інформації про те, які народні депутати мають найбільші борги за комунальні послуги, ви знайдете у наступних матеріалах OBOZ.UA.