Міжнародні експерти "вийшли з гри": чи дозволить уряд судам повернутися до епохи Януковича?

Автори: Фонд DEJURE, Громадська організація "Автомайдан", Центр боротьби з корупцією.

Літо може початися з хороших новин для тих суддів, які мріяли про згортання судової реформи і про повернення своєї безкарності зразка 2013 року. Саме 1 червня спливають повноваження міжнародних експертів в Конкурсній комісії, яка добирає членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС). Якщо люди, які не глибоко в темі, навіть не зупиняться очима на цій інформації в стрічці новин, то для касти недоброчесних суддів - це довгоочікувана дата.

Чому важливо, щоб суспільство пильно стежило за збереженням досягнень судової реформи та які ризики можуть виникнути - розглянемо детальніше в наступному матеріалі.

Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) грає ключову роль у двох критично важливих процесах:

Склад Вищої кваліфікаційної комісії відіграє ключову роль у успішності всіх цих процесів. Цей орган також матиме вирішальне слово у відборі суддів для нових адміністративних судів, Вищого антикорупційного суду та Верховного Суду.

Не можна сказати, що Вища кваліфкомісія одразу запрацювала так, як було задумано. Змінити це вдалося завдяки євроінтеграційним нормам: реформа ВККС та Вищої ради правосуддя (ВРП) була другим з семи пунктів вимог, за які нам дали статус кандидата і відкрили перемовини про вступ до Євросоюзу. Вже за нового складу ВККС кожен пʼятий суддя отримує подання про звільнення за наслідками співбесіди. Так були рекомендовані до звільнення "судді Майдану" Марина Лозинська, Андрій Ключник, Олена Ізовітова-Вакім, судді ОАСКу Тетяна Шейко, Петро Ковзель, суддя Господарського суду міста Києва Інна Отрош, яка заперечувала російську агресію, регулярно відвідувала окупований Крим і їздила до Росії, а своє елітне майно отримала від матері - впливової представниці влади Януковича.

Сьогодні цей орган має нестійку, але прогресивну більшість, яка в основному звільняє дискредитованих працівників. І ось, коли Кваліфікаційна комісія наблизилася до оцінювання суперечливих суддів Печерського районного суду Києва та Окружного адміністративного суду, система почала реагувати, захищаючи своїх "зручних" кадрів. 7 березня на веб-сайті ВККС було розміщено оголошення про проведення співбесід із суддями Печерського району та ОАСКу, а вже через чотири дні приміщення Кваліфкомісії зазнало обшуку з боку співробітників Державного бюро розслідувань.

Державне бюро розслідувань (ДБР) одномоментно запустило конвеєр з кримінальних проваджень щодо членів ВККС, в основі яких заяви скомпрометованих осіб і надумані підстави. Детально про ці справи і їхній вплив Фундація DEJURE, Центр протидії корупції та Автомайдан писали в спільному матеріалі: Очищенню судів -- не бути? Як ДБР та Печерський суд намагаються заблокувати судову реформу

Метою подібних атак є зрив кваліфікаційного процесу суддів Печерського суду та Окружного адміністративного суду Києва, а також створення нестерпних умов для роботи, що може спонукати членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів до звільнення. Наразі в цій установі вже є одна вакантна посада, і незабаром може з'явитися друга. Варто нагадати, що член ВККС Володимир Луганський отримав підозру від НАБУ та САП через одержання надбавок за фальшивий науковий ступінь. Наявність серйозних підстав для підозри може спричинити виникнення ще однієї вакансії.

Не виключено, що додаткові вакансії зʼявляться і через атаки ДБР. Утім, насправді навіть одного-двох голосів буде достатньо, щоб похитнути баланс прогресивної більшості у складі ВККС. Для опонентів судової реформи дуже вигідно аби суспільство і влада "забули" продовжити повноваження міжнародних експертів в Конкурсній комісії при ВККС. Пояснюємо чому.

Щоб забезпечити неупередженість роботи ВККС, відбір її членів здійснює Конкурсна комісія, в якій ключову роль відіграють незалежні міжнародні експерти. Проте 1 червня їхні повноваження завершуються, і відповідно до законодавства, їх місця займуть представники національних інституцій, зокрема, Ради адвокатів України, що під керівництвом Лідії Ізовітової, близької соратниці Медведчука. Дивно, що адвокатура, яка відчуває серйозні труднощі та потребує реформ, буде відповідати за відбір членів нової ВККС. Варто нагадати, що й Європейська комісія в своїх звітах за 2023 та 2024 роки зазначала необхідність реформування адвокатури для відповідності вимогам вступу України до ЄС.

Троє представників Конкурсної комісії - делегати від Ради суддів. З 2019 року очолює цю структуру Богдан Моніч, ставленик Павла Вовка, Андрія Портнова та Андрія Богдана. Після оприлюднення "плівок Вовка" Моніч не лише не засудив голову ОАСКУ Павла Вовка, але й публічно став на його захист. Він активно виступав проти ідеї ліквідації ОАСКу, навіть підготував звернення до Президента та парламенту проти такої ініціативи. На чолі Ради суддів Моніч затягував старт реформування Вищої ради правосуддя, також блокував перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів у 2019-му. Більше фактів експерти Фундації DEJURE зібрали в проєкті "Провали Ради суддів".

Ще двома структурами, які зможуть надіслати своїх делегатів, стануть нереформовані Національна академія правових наук та Рада прокурорів. Тож за відсутності міжнародних експертів у складі Конкурсної комісії, переважна більшість цього органу буде складатися із представників старої корумпованої еліти, яка виступає за повернення в часи Януковича.

Внаслідок цього нестабільного прогресивного складу ВККС може бути зруйновано, оскільки до комісії призначатимуть кандидатів, які мають політичні упередження або сумнівну репутацію. Якщо до ВККС потраплять недоброчесні особи, відібрані без участі міжнародних експертів, це нівелює всі досягнення та ускладнить успішне проведення майбутніх конкурсів.

Ситуацію можна покращити тільки через законодавчі ініціативи, зокрема, шляхом продовження діяльності міжнародних експертів у Конкурсній комісії. Якщо цього не буде зроблено, судова система ризикує зазнати суттєвого регресу як у процесі очищення, так і в розвитку справедливих судових інституцій.

Ці небезпеки вплинуть на всі етапи функціонування судової системи - давайте розглянемо це більш детально.

Вже розпочато процес співбесід для відбору суддів в апеляційні суди, адже Вища кваліфікаційна комісія суддів повинна обрати 550 нових суддів. На даний момент до етапу співбесід пройшли 856 претендентів.

Протягом 2025-2026 років члени ВККС розпочнуть процес відбору суддів першої інстанції на 1800 вакансій. Окрім того, ВККС здійснює підбір суддів для двох нових адміністративних судів, а також Вищого антикорупційного суду, а також проводить оновлення складу Верховного Суду.

Якщо парламентарі не ухвалять рішення щодо продовження мандату міжнародних експертів у Конкурсній комісії, а Державному бюро розслідувань вдасться переконати членів ВККС звільнитися, то на вільні місця можуть претендувати кандидати з сумнівною репутацією, що може негативно вплинути на майбутні конкурси.

Мова йде не тільки про ризик призначення недоброчесних суддів на різні судові посади, а й про їх фактичне довічне утримання на службі до досягнення 65-річного віку. Звільнити суддю в нинішній системі є вкрай важким завданням, що призводить до повільного процесу. Таким чином, замість оновлення суддівського складу новими фахівцями, прибічники режиму Януковича заповнять суди своїми родичами, друзями та знайомими. Це було очевидно під час конкурсів на посади у Верховному Суді та при формуванні складу попередньої Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка під час оцінювання рекомендувала звільнити лише 75 з трьох тисяч суддів.

Україна втратить не лише шанс оновити судову систему, а й наповнить суди скомпрометованими кадрами, яких неможливо буде прибрати аж доки вони не вийдуть на пенсію. Такий розворот у судовій реформі закриє шлях і до Євросоюзу, і до побудови спроможної держави.

Продовження мандату міжнародних експертів у комісіях не є складним завданням, адже подібний досвід вже мав місце. Громадська рада міжнародних експертів (ГРМЕ), що бере участь у відборі суддів для Вищого антикорупційного суду, отримала продовження своїх повноважень минулого року. Це свідчить про наявність відповідної практики.

Ситуація наразі вказує на те, що влада, ймовірно, має намір призупинити судову реформу, поки міжнародні партнери зосереджені виключно на питаннях безпеки. Віцепрем'єрка Ольга Стефанішина ще взимку 2024 року висловлювала намір відмовитися від залучення міжнародних експертів до комісій. Водночас у Конституційному Суді перебуває подання, яке передбачає визнання всіх подібних комісій неконституційними, підписане представниками ОПЗЖ, БЮТ та 15 депутатами від "Слуги народу". Це означає, що для скасування всіх досягнень не знадобиться ухвалення нових законодавчих актів — достатньо буде просто дочекатися завершення термінів дії чинних норм і нічого не робити.

На сьогоднішній день у парламенті відсутні будь-які законодавчі пропозиції щодо продовження мандату міжнародних експертів у Конкурсній комісії. Закликаємо народних обранців врахувати наслідки, які можуть виникнути внаслідок нехтування цією проблемою, та ініціювати розробку відповідного законопроєкту.

Якщо уряд не надасть підтримки для продовження роботи міжнародних експертів, це стане чітким сигналом про можливий regres у судовій реформі, повертаючи нас до дореволюційних часів.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.