Міністерство оборони Росії формує уявлення про перемогу: огляд пропагандистських матеріалів за 2 грудня.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 2 грудня
Авангардний текст, опублікований на ресурсі "Центру стратегічних комунікацій", доступний за цим посиланням.
Як Міністерство оборони Російської Федерації "бореться" з привидними бригадами Збройних Сил України
Підбиваючи підсумки листопада, у Росії не припиняють фантазувати. До великої кількості "уражених" ATACMS й HIMARS додались "переможні" реляції про бойові зіткнення з підрозділами ЗСУ. Наприклад, 27 листопада МО РФ повідомило, що "відбито три контратаки підрозділів 76-ї десантно-штурмової бригади ЗСУ".
11 листопада Міністерство оборони Росії повідомило, що "частини угруповання військ 'Центр' продовжують наступальні дії вглиб ворожих оборонних позицій, завдаючи ударів по особовому складу та техніці 132-ї механізованої бригади".
Насправді, у Збройних силах України таких підрозділів не існує. Проте в зведеннях Міністерства оборони Росії регулярно фігурують бойові зіткнення з цими та іншими вигаданими бригадами ЗСУ. Важко уявити, що військове відомство Росії, скажімо, могло переплутати свою 76-ту бригаду ВДВ, яка вже не раз зазнавала поразок і відома як "псковська дивізія", з українською.
У Збройних Силах України не існує "132-ї механізованої бригади". Натомість у російських військах функціонує 132-га окрема мотострілецька бригада, сформована десять років тому з підрозділів, які очолював Безлер. Якщо детально вивчити звіти Міністерства оборони Росії, можна виявити безліч подібних випадків, і це стосується не лише листопада.
Навіщо МО РФ воює з українськими бригадами-привидами зрозуміти не важко - це створює ілюзію успіху. А без ілюзій ніяк не обійтись, адже про остаточну "демілітаризацію України" Пєсков оголосив ще в червні минулого року.
У Кремлі знову прогнозують "ослаблення долара".
2 грудня Пєсков заявив, що "долар зазнає все більшої ерозії".
Цю ідею Кремль активно просуває вже тривалий час. У квітні 2022 року Пєсков також стверджував, що "у світі спостерігається зниження довіри до долара і євро, багато країн починають сумніватися в їхній стабільності і працюють над впровадженням розрахунків у національних валютах".
Насправді, частка долара в світових резервних активів на сьогодні становить понад 58%, а в міжнародних транзакціях — близько 50%. Якщо розглядати міжнародні платежі через систему SWIFT, то з 2019 року його значення також продовжує зростати.
Свою грудневу "ерозію" Пєсков прив'язав до нещодавньої заяви обраного президента США Трампа, який пригрозив країнам БРІКС митом у 100% у разі створення власної єдиної валюти, альтернативної долару. "Ідея про те, що країни БРІКС спробують відійти від долара, а ми стоятимемо і спостерігатимемо за цим, ЗАКІНЧИЛАСЯ. Ми вимагаємо від цих країн зобов'язання не створювати нову валюту БРІКС і не підтримувати жодну іншу валюту в спробах замінити долар. Будь-яка країна, яка спробує зробити це, повинна помахати Америці на прощання", - пригрозив Трамп.
Центр стратегічних комунікацій відразу після обрання Трампа висловлював припущення, що подальші обговорення питання "дедоларизації" можуть обернутися проти Росії. І дійсно, так і сталося. Варто зазначити, що насправді немає серйозних підстав для виникнення "валюти БРІКС", оскільки вона не викликає інтересу у жодної країни, окрім Росії. Уряд Південної Африки вже відкрито заявив, що не має наміру брати участь у створенні так званої валюти БРІКС.
Навіть сам Путін під час форуму "Валдаї-2024" визнав, що країни БРІКС ще не готові перейти до власної валюти. Більше того, у вересні на Східному економічному форумі він запевняв, що Росія не має наміру відмовлятися від долара: "Ми не відмовлялися від розрахунків у доларах. Це нам відмовили, і ми змушені шукати інші варіанти".
Але Кремль, як бачимо, все не вгамується й продовжує брехати про "ерозію долара". Вочевидь, така риторика спрямована насамперед на росіян, яким з кожної "праски" зараз розповідають, що "долар їм не потрібен". Саме тому, як вже кепкують в Мережі, надалі курс рубля визначатиметься не відносно долара, а відносно його "ерозії".
Російський "яструб" на шпальтах Bloomberg
Тепер розглянемо заяви Трампа щодо його обіцянок "оперативно завершити конфлікт в Україні". Відомий як "православний олігарх", Константін Малофєєв поділився своїми думками в інтерв'ю Bloomberg, зазначивши, що вимоги Кремля, ймовірно, залишаться незмінними навіть після зміни адміністрації в США.
Насправді, Малофєєв є частиною "партії війни" в Москві та інвестував мільйони в просування відповідних ідей, зокрема через свій телеканал "Царьград". Варто зазначити, що він підпадає під всі можливі західні санкції з 2014 року. На жаль, ці санкції не стосуються інформаційної діяльності, що дозволяє йому та іншим прокремлівським діячам продовжувати поширювати свої погляди через відомі західні медіа.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Москва "вогнетривко" наполягатиме на капітуляції Києва
Щодо "компромісів", про які зараз говорять багато авторитетних експертів, Київ має свою чітку позицію. Реальний шлях до стійкого та справедливого миру полягає у військовому зміцненні України, адже лише так можна змусити Кремль піти на чесні переговори. Поки цього не відбудеться, Москва продовжуватиме використовувати мову ультиматумів як з Києвом, так і з Вашингтоном, а також з іншими світовими столицями. І "раптовий" виступ Малофєєва в Bloomberg є ще одним підтвердженням цієї очевидної істини, з якою доведеться зіштовхнутися всім, включно з новим керівником Білого дому.
Чому Гріша Путін обирає гру "Африканський світанок"?
І на завершення знову повернемося до теми відеоігор. Нещодавно російські пропагандисти поширили дезінформацію, що нібито студія GSC Game World, яка стоїть за створенням S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, активно сприяє виявленню військовозобов'язаних осіб.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фара з "Call of Duty" стала курдською "терористкою"
Замість цього, Кремль активно поширює свою пропаганду не лише через ефіри різноманітних "царьградов" та соціальні мережі, але й через комп'ютерні ігри. Наприклад, напередодні початку повномасштабної війни в Україні російський кіберспортсмен на псевдонім Гріша Путін "випадково" опублікував відео з назвою "Як завоювати Україну, якщо ти Росія", використовуючи гру Hearts of Iron IV. Пізніше він висловив підтримку російській армії, що призвело до його виключення з усіх кіберспортивних турнірів, а згодом і до блокування на платформі Twitch.
НАСПРАВДІ цього персонажа звуть Григорій Корольов. Йому 18 років, у 2023-му він створив Z Shaker Central - спільноту проросійських іноземців. За донати Гріша може організувати малюнок на боєприпасі, який запустять по Україні. Прейскурант наступний: мінометний снаряд - 20 євро, артилерійський - 35, запуск ракети "Град" - 100 євро. За 450 євро можна купити дрон, підписати його і отримати відповідне відео під будь-яку замовлену музику. Майже за півтора року роботи спільнота зібрала трохи понад $47 тисяч на снаряди і гуманітарну допомогу, стверджує Гріша.
В даний момент він активно займається просуванням доповнення до гри Hearts of Iron IV під назвою African Dawn ("Африканський світанок"), яке було випущено у партнерстві з проросійською організацією "Африканська ініціатива". Західні медіа вже вважають African Dawn частиною російського впливу у світі відеоігор, а Грішу Путіна називають "одним із ключових гравців на цій арені". Це вже не просто розвага, а новий фронт у боротьбі з російською пропагандою.