"Ми представляємо HR-сервіс вищого класу". Ось як функціонує перший рекрутинговий центр Сухопутних військ у Києві.
Люди на фронті завжди дуже потрібні, і в Україні відкриваються центри рекрутингу різних формувань Сил Оборони, де можна вибрати собі цікаві посади. Вибрати добровільно, без примусу. І врешті потрапити на службу туди, куди планували. Як проходить підбір вакансій і мобілізація в центрі рекрутингу Сухопутних військ - в матеріалі РБК-Україна.
Навесні 2024 року в Україні було ухвалено рішення про заснування центру рекрутингу, покликаного забезпечити укомплектування військових частин та підрозділів Сухопутних військ. Минулої осені Сухопутні війська започаткували свій перший рекрутинговий центр у столиці, Києві.
"Ми усвідомлюємо, що довіра є ключовим елементом функціонування військових підрозділів. Вона забезпечує успішне виконання завдань, охорону життів та ефективність бойових операцій," - зазначали на той час на офіційній сторінці Сухопутних військ.
Основним завданням центру є забезпечення можливості потрапити на ту вакансію та в той відділ, які бажає сама особа.
РБК-Україна відвідало цей центр і ділиться інформацією про те, як записатися на консультацію до рекрутерів, а також про найбільш популярні вакансії, які цікавлять українців.
"Ми представляємо HR-рівень віп-класу. Ми супроводжуємо кожну людину на всіх етапах і завжди готові надати підтримку. Люди звертаються до нас з впевненістю і так само легко залишають нашу команду", - зазначає Ілля Абель, представник 1 центру рекрутингу Сухопутних військ, зустрічаючи відвідувачів.
Центр фізично розташований за адресою: вулиця Ольжича 10А у Києві, проте він приймає заявки від осіб з усіх куточків України. У приміщенні центру є спеціалізовані кабінети, де проводяться співбесіди, видаються направлення для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), здійснюється оцінка психологічного стану кандидатів та завершується формування особової справи. Також функціонує кол-центр, який займається обробкою телефонних дзвінків та заявок, надісланих через сайт.
"Наша ключова перевага в порівнянні з ТЦК полягає в тому, що ми надаємо 100% гарантію на те, що ви потрапите саме туди, де бажаєте служити. Якщо ви плануєте стати оператором БПЛА в 92-й бригаді, то саме туди і будете направлені," - зазначила представниця центру Алла Пунько. Вона нещодавно підписала контракт із Сухопутними військами ЗСУ і наразі працює у відділі комунікацій зі ЗМІ.
Після проведення інтерв'ю з рекрутером, кандидатів безпосередньо з'єднують з командою.
"Ми акцентуємо увагу не на кількості, а на якості. За минулий місяць наш центр прийняв близько 250 осіб, і з кожним днем число бажаючих зростає. Ми надаємо повний супровід. Усі вони - це мотивовані люди", - підкреслив начальник 1-го центру рекрутингу Сухопутних військ Руслан Фурдило.
Завдяки прямій мобілізації, люди потрапляють до необхідних підрозділів, що забезпечує гарантію їхнього прийняття.
"Якщо вас мобілізує сам ТЦК, чоловікові повідомляють, що він порушив вимоги військового обліку або його оголосили в розшук. Тому він повинен відправитися туди, куди вказує мобілізаційний план. У нашому випадку ситуація інша. Тут все відбувається на добровільній основі," - зазначає Руслан.
Центр працює в будні дні з 9 ранку до 6 вечора. Можна приходити без попереднього запису. Спершу з людиною спілкується рекрутер центру, а потім - рекрутер тієї бригади, куди хоче потрапити доброволець.
"Якщо всі питання узгоджені, кандидат і рекрутер дійшли згоди стосовно посади у даному підрозділі, далі ми починаємо наступний етап. Бажаючих служити на контракті відправляємо на проходження ВЛК та вивчення психологічного стану. Якщо за результатами вивчення кандидат рекомендований до проходження служби за контрактом, формуємо особову справу і направляємо людину до навчального центру", - розповідає Алла Пунько.
У центрі передбачено власний транспорт. Доставка до навчального закладу здійснюється не миттєво, а в той момент, коли набирається достатня кількість учасників для формування групи.
"Зараз багато міфів про те, що нібито відразу відправляють на "нуль". Все не так. Насправді близько трьох місяців проходить до того, як людина тільки потрапить на бойові завдання, перед цим є комплексне навчання, і воно якісне.", - каже Алла Пунько.
"В тестування входять тести на IQ, психологічні тести. Загалом це свого роду комплекс тестувань, який має скласти уявлення про психологічний портрет людини. Але такі тести треба проходити тільки тим кандидатам, хто йде на контрактну службу. Мобілізація цього не передбачає і загалом процес оформлення проходить швидше", - додає вона.
У рекрутинговому центрі також займаються обробкою заявок, які надходять з веб-сайту, тоді як кол-центр відповідає на телефонні дзвінки.
Мінімальний термін, на який можна укласти контракт в даний момент, становить 1 рік. Це стосується також осіб у віці 18-24 років, які вирішили добровільно вступити на військову службу.
При укладенні "звичайного" контракту військовослужбовці отримують одноразову грошову виплату в розмірі від 24 до 30 тисяч гривень. Окрім цього, контрактники користуються рядом інших переваг, які регулюються законодавством України.
Військовий центр рекрутингу можна відвідати для вибору посад у випадках, коли особа отримала повістку для уточнення даних або для проходження військово-лікарської комісії. Проте, якщо у вас вже є бойова повістка, це фактично означає, що ви мобілізовані на службу. В такій ситуації оформлення через центр рекрутингу Сухопутних військ Збройних Сил України вже не буде можливим.
"Як тільки ви отримали свою першу повістку, у вас з'являється можливість зробити вибір. Не соромтеся звертатися за допомогою, ми готові підтримати вас", - зазначає Руслан Фурдило.
Відповідно до його слів, фахівці центру рекрутингу Сухопутних військ підтримують кандидатів на кожному етапі процесу: від військово-лікарської комісії до відправлення у військову частину.
Коли людина через знайомих заздалегідь сама вже знайшла собі місце в конкретній бригаді, у 1 центрі рекрутингу можуть допомогти і в такому супроводі.
"Якщо підрозділ належить до Сухопутних військ, то з нашого боку немає жодних обмежень на надання допомоги. Особливо, якщо особа вже знайшла своє місце та її там чекають. Завдяки нашому рекрутинговому центру Сухопутних військ, цей процес можна здійснити набагато швидше," - наголошує Ілля Абель.
Особи, які мають намір вступити на контракт, підлягають проходженню психологічних тестів.
Іноді на блокпостах або в інших місцях військовий комісаріат та служба правопорядку затримують осіб, які вже проходять процедуру оформлення, але ще не завершили військово-лікарську комісію. Щоб уникнути зайвих ускладнень, у рекрутинговому центрі надають довідку-бронь, у якій зазначається, що кандидат вже відібраний, але термін дії цієї довідки обмежений двома добами.
"Його зупиняють для перевірки документів, і, побачивши бронь, він пояснює: 'Я прямує до 1 центру рекрутингу Сухопутних військ для оформлення в підрозділ, рекомендований у листі'. У довідці-броні зазначено номер відповідального особи. ТЦК та СП можуть зателефонувати для підтвердження цієї інформації. Після цього чоловік продовжує свій шлях до військової частини або до 1 центру рекрутингу Сухопутних військ", - розповідає Руслан Фурдило.
Після зустрічі з рекрутерами, коли кандидат обирає свою роль і висловлює бажання приєднатися до збройних сил, він повертається додому з оформленою особовою справою та наказом про прибуття до військової частини.
Це стосується випадків, коли чоловік служив протягом десяти років. Однак довідка-бронь видається всім призовникам, щоб забезпечити їм можливість без труднощів досягти вибраного ними підрозділу.
Після зустрічі з рекрутерами, особа повертається додому з оформленим пакетом документів і вказівкою щодо прибуття до військової частини.
Найбільший інтерес серед добровольців викликають вакансії операторів безпілотних літальних апаратів. У складі Сухопутних військ найбільш затребуваними є підрозділи програми "Лінія Дронів", такі як полки "Ахілес", "К-2", "Рарог" та "Птахи Мадяра". Також активно шукають водіїв і медичних працівників. Велику зацікавленість викликають посади стрільців, кулеметників та гранатометників.
В умовах війни особливо важливу роль відіграють фахівці зі зв’язку. Вони гарантують стабільну комунікацію між військовими підрозділами та штабами, що є надзвичайно важливим під час бойових дій. Крім того, попит мають і військові психологи. Якщо ви ще не визначилися зі своєю майбутньою професією, рекрутери готові надати консультації щодо актуальних вакансій.
"Ми спостерігаємо, що кількість відвідувачів зростає під час запуску різноманітних рекламних кампаній. Коли проводимо смс-розсилки, люди активно на них реагують. Нещодавно завітав молодий кандидат, і його запитали, чому він вирішив приєднатися саме до 72-ї бригади. Він відповів, що його потягнув їхній шеврон, адже він виглядає дуже привабливо," - зазначає Алла.
Ознайомтеся також із: Найбільш затребувані професії у рекрутингових центрах: які підрозділи військової служби обирають кандидати на контракт.
За словами Руслана Фурдила, керівника центру, бажання дівчат служити в Збройних Силах України стає все більш звичним явищем. Однак буває, що вони не завжди підходять до обраної посади. Це, за його словами, не стосується гендерних стереотипів, а зумовлено специфікою виконуваної роботи, яка часто вимагає значних фізичних зусиль. Проте нещодавно до центру звернулася 18-річна дівчина, яка бажала стати стрільцем-санітаром у складі Третьої штурмової бригади.
Від початку реалізації програми добровільної контрактної служби для молоді через один рекрутинговий центр до лав Збройних Сил України приєдналися близько ста молодих чоловіків і жінок у віці від 18 до 24 років. Вражає, що найбільшу активність виявляють особи віком 18-21 рік.
Іноді трапляється, що особа, яка вела медійну діяльність у цивільному житті, прагне продовжити свою кар’єру в Збройних силах України, наприклад, у прес-службі. Зазвичай такі позиції більше відкриті для офіцерів, ніж для рядових військовослужбовців. Проте в рекрутинговому центрі зазначають, що солдати також мають шанс отримати такі вакансії.
Начальник 1-го центру рекрутингу Сухопутних військ Руслан Фурдило
"Вакансії для солдатів-фотографів існують. Їх слід шукати в межах певних бригад. Іноді ці позиції відкриті лише для офіцерів, але також є можливості і для солдатів," - зазначила Алла Пунько.
"Головнокомандувач видав наказ стосовно тих, хто бажає укласти контракт на військову службу: їх не можуть перевести в інші підрозділи протягом шести місяців без їхньої згоди, - зазначає Руслан Фурдило. - Протягом цього періоду ніхто не має права змінити їх місце служби без погодження. Далі все залежить від самого військовослужбовця: його професійні якості та здібності. На практиці командир зазвичай не хоче відпускати таких людей. Раніше я був командиром батальйону і завжди тримав професіоналів у складі однієї команди."
На практиці і вибір вакансії, і кар'єрний ріст в структурах Сил Оборони багато в чому залежить від самої людини, кажуть в центрі Сухопутних військ.
"Насправді, я можу вам сказати, що в Збройних Силах таких людей більшість: багато хто приходить в армію та відкриває для себе нові можливості, про які раніше навіть не здогадувалися, - зазначає керівник рекрутингового центру. - Якщо ж командир дійсно талановитий, це лише сприяє їхньому розвитку. Ви самі бачите, що в усіх престижних підрозділах служать молоді, амбітні командири, за якими готові йти люди. Вони по-іншому підходять до ведення бойових дій і усвідомлюють, наскільки важливо берегти своїх бійців. Багато хто в ЗСУ має можливість швидко піднятися на високі посади."
Перший центр рекрутингу Сухопутних військ розташований у Києві на вул. Ольжича 10А. Для консультації можна дзвонити за номером: 0800503696 або подати заявку на сайті.