"На основі сумного досвіду": у Міністерстві закордонних справ України повідомили про відмову країни від гарантій, що можуть слугувати альтернативою членству в НАТО.
У день відкриття міністерської зустрічі НАТО, Міністерство закордонних справ України опублікувало свою офіційну позицію стосовно потенційних гарантій безпеки, які можуть бути використані як засіб запобігання агресії з боку Росії. У заяві було підкреслено, що країна не приймає ті гарантії, які можуть замінити її членство в Північноатлантичному альянсі.
Цей текст був опублікований на веб-ресурсі Міністерства закордонних справ з нагоди тридцятиріччя підписання Будапештського меморандуму, що відбулося 5 грудня 1994 року. Відомство наголосило, що цей документ покликаний був надати державі гарантії безпеки, суверенітету та територіальної цілісності в обмін на відмову від ядерного арсеналу, який займав третє місце у світі за своїми можливостями.
"Меморандум мав стати важливим кроком у посиленні глобального ядерного роззброєння та слугувати прикладом для інших країн, які прагнуть відмовитися від ядерної зброї. Проте у 2014 році Російська Федерація, яка була одним із гарантій безпеки України відповідно до Будапештського меморандуму, грубо проігнорувала цей документ та міжнародні норми, розпочавши агресію проти України, що в 2022 році призвело до повномасштабного вторгнення", - зазначили в Міністерстві закордонних справ.
Будапештський меморандум вважається "символом недалекоглядності у прийнятті стратегічних рішень з безпеки". У відомстві підкреслили, що створення європейської системи безпеки без урахування інтересів України, а навпаки — за їх рахунок, неминуче призведе до невдачі.
"Ми впевнені, що єдиною справжньою гарантією безпеки для України, а також ефективним стримуючим фактором проти подальшої агресії з боку Росії щодо України та інших країн, є лише повноправне членство України в НАТО. Враховуючи гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми відмовляємось від будь-яких альтернатив, компромісів або замінників повноправного членства в НАТО", - наголосили в Міністерстві закордонних справ.
В уряді дотримуються думки, що вже сьогодні надання Україні запрошення вступити до Північноатлантичного альянсу стане дієвою реакцією на тиск з боку агресора Росії. Крім того, це позбавить Кремль надій щодо можливості завадити євроатлантичній інтеграції України.
Окрім того, в Міністерстві закордонних справ зазначають, що це являє собою неповторну можливість "зупинити підрив основних принципів ядерного нерозповсюдження" та відновити віру у процеси ядерного роззброєння.
Нагадуємо, що 3 грудня в Брюсселі відбудеться засідання Ради Україна-НАТО. Експерти вважають, що Альянс, ймовірно, не зверне уваги на прохання щодо надання Україні запрошення до вступу, що означає, що Київ не зможе отримати політичні переваги напередодні можливих мирних переговорів щодо завершення конфлікту.
Як повідомляло OBOZ.UA, раніше президент Володимир Зеленський зазначив, що Україна не прагне повернення ядерної зброї, від якої відмовилася на початку 1990-х років в обмін на "гарантії безпеки", закріплені в порушеному Росією Будапештському меморандумі. Водночас Київ вважає несправедливим, що, відмовившись від ядерного статусу, країна нині стикається з відмовою Західних держав у вступі до НАТО як форми забезпечення безпеки.