Величезні вибухи на Житомирщині, ймовірно, стали наслідком дій недобросовісних підприємців.
Правоохоронці повідомили про підозру п'ятьом фігурантам у справі про вибухи на підприємстві Житомирщини 2 липня. Тоді загинули 2 людини, а ще 83 -- постраждали.
Цю інформацію оприлюднила Національна поліція України.
Слідство встановило, що влітку 2024 року 60-річний житель Сумщини разом із чотирма спільниками налагодив незаконне виготовлення сумішевої вибухової речовини та вибухових пристроїв задля отримання прибутку.
Для цього підприємець придбав під таке виробництво приміщення колишнього корівника, вагової та складу в селі Березина на Житомирщині.
Його бізнес-партнер, 31-річний киянин, забезпечив підключення приміщень до необхідних комунікацій та їхню експлуатацію, а також налагодив постачання необхідних хімічних компонентів і функціонування виробництва.
Ще один учасник розслідування – 50-річний мешканець Сумської області, що має диплом хіміка, створив формулу для виробництва вибухових матеріалів.
За інформацією правоохоронців, він також відповідав за організацію виробництва та координував діяльність працівників: 37-річного жителя Сумської області та 41-річного мешканця Київської області. Обидва чоловіки постійно мешкали на території підприємства та займалися виготовленням вибухових речовин.
Правоохоронні органи повідомили, що готові вироби зберігалися в приміщеннях, які не призначені для цього, без наявності будь-яких дозволів, ліцензій, сертифікатів або інших необхідних документів, і розташовувалися в безпосередній близькості до житлових зон.
Отже, через недотримання фігурантами встановлених правил і норм під час виробництва та зберігання вибухових речовин, 2 липня близько 18:00 виникла пожежа в приміщеннях, що спричинило детонацію та ряд подальших вибухів.
Слідчі повідомили всім п'ятьом чоловікам про підозри у вчиненні злочинів за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28 Кримінального кодексу України) за такими статтями:
ч. 2 ст. 263-1 -- виготовлення вибухових речовин і пристроїв без законного дозволу; ч. 1 ст. 263 -- незаконне зберігання вибухових матеріалів та пристроїв без відповідної ліцензії; ч. 2 ст. 267 -- порушення норм зберігання вибухових речовин, що призвели до людських жертв та інших серйозних наслідків.
В Офісі генерального прокурора підтвердили, що троє осіб отримали підозру: два керівники компаній та один з їхніх співробітників.
Приблизно о 18:00 на дорозі М-06 Київ -- Чоп у районі Житомира сталося два вибухи. Унаслідок інциденту загинули дві людини. Як повідомили правоохоронці, ще 83 -- постраждали, з них 8 неповнолітніх.
Спочатку Житомирська міська рада інформувала про вибух на автозаправній станції, але пізніше спростувала цю інформацію, уточнивши, що подія сталася на території приватного підприємства.
Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб радив жителям зачинити вікна, мінімізувати перебування на вулиці, пити більше води та увімкнути очищувач повітря, якщо такий є.