Маркус vs. Шаламага: причини загострення конфлікту в 47-й бригаді та інформація про командира.

У липні 2023 року Валерій Маркус, який на той момент займав посаду головного сержанта 47-ї окремої механізованої бригади "Магура", подав рапорт з проханням перевести його на нижчу позицію — командира бойової машини. Він обґрунтував своє бажання тим, що спільна служба з заступником командира частини Іваном Шаламагою "принижує його честь і гідність", а також висловив думку, що командир є "аморальним дегенератом".

Тоді Маркус не розкривав причин конфлікту із колегою. Після того, як він пішов із бригади, він практично зник з інфопростору. Шаламага також ніяк не коментував ситуацію, оскільки не є публічною людиною, а командир бригади Олександр Сак закликав "відкинути конфлікти, образи, суперечності і примножити зусилля для спільної боротьби".

11 грудня 2024 року Маркус на своєму каналі випустив серію відео, де поділився історією формування бригади та вніс ясність у деякі аспекти конфлікту між військовими. Валерій презентував чотири частини: "Мрія", "Боротьба", "Компроміс" і "Прийняття", а також анонсував вихід п’ятої частини "Обов'язок" 13 грудня.

Маркус поділився, що в квітні 2022 року Івану Шаламазі була висунута пропозиція очолити новий 47-й окремий стрілецький батальйон. У відповідь на це, він запропонував Маркусу взяти на себе роль командира цього підрозділу.

"У моїй голові миттєво виникли різноманітні ідеї. Як перетворити цей батальйон на щось унікальне? Під час тієї ж бесіди я почав пропонувати концепції для відбору людей через співбесіди, створення фонду, організації тренувань, розробки геральдики, формування ідеології та багато іншого," - поділився Валерій.

Валерій і Іван під час виконання своїх обов'язків (джерело: chas.news)

За словами Маркуса, Шаламага проявляв зацікавленість у формуванні батальйону "з меркантильних причин" і практично не брав участі в організаційних аспектах, не вносячи нових ідей і затягуючи прийняття рішень. Усі питання, пов'язані з публічним іміджем бригади та її взаємодією з зовнішнім середовищем, лягли на плечі Маркуса, оскільки він турбувався, що в майбутньому медійний образ підрозділу можуть використати недоброчесні особи, зокрема для покращення іміджу певних політиків.

Новий батальйон мав відійти від радянських армійських принципів, тому військові розробляли "нову філософію". Зокрема, Маркус заявив, що вони першими у ЗСУ почали набирати бійців саме через рекрутингові центри - мотивованих людей, а не всіх під ряд мобілізованих. Зі слів Маркуса, Шаламага був присутнім на відборі кандидатів лише у перший день.

Також Маркус став співзасновником БФ "Markus Foundation", яка забезпечувала потреби бійців підрозділу.

"Коли ми інвестували наші ресурси, Шаламаза виявився настільки безсоромним, що піднімав своє фінансове становище, використовуючи свою посаду, але про це ми дізналися лише згодом," - зазначив Маркус.

Пост Маркуса щодо перетворення батальйону на полк (екранний знімок)

Валерій також вказав на значні втрати особового складу, які поніс Іван під час захисту Вуглегірської ТЕС у Донецькій області.

"Вчинки Івана Михайловича Шаламаги майже зруйнували наше батальйонне існування. Ми втратили численну кількість гідних та важливих особистостей. До речі, одне з майна одного з загиблих намагатиметься привласнити саме Шаламага", - зазначив Маркус.

Згідно з висловлюваннями Валерія, конфлікт досяг свого піку, коли командування 47-м батальйоном, що вже став полком, запропонували Маркусу, а не Шамалазі. Це, як стверджує Валерій, торкнулося амбіцій Івана. Тим не менше, сам Валерій активно наполягав на тому, щоб керівництво обрало Шаламагу на цю посаду.

Також варто зазначити, що Маркус у своїх відеоматеріалах записав анонімні короткі інтерв'ю з іншими бійцями 47 ОМБР, які підтверджують його точку зору. Відео Валерія доступне за наданим посиланням. Протягом доби перша "серія" зібрала більше 700 тисяч переглядів.

Офіційно 47-ма бригада поки що не коментувала резонансні заяви Валерія Маркуса. Проте, пресофіцерка бригади, лейтенант Анастасія Блищик, уже поділилася своєю думкою у соціальних мережах. Вона зазначила, що з моменту свого вступу до підрозділу 4 грудня 2022 року, Маркус почав намагатися залучити її до "своєї групи прихильників" і переконувати, що Шаламага "просто особа, яка займає посаду".

"Я ніколи не підтримувала блогера Маркуса і не була його фанаткою. І зараз ви можете спостерігати за його публічними висловлюваннями, які викликають подив. Але найцікавіше, що це не його власна ініціатива, а результат впливу тих, хто тримає його у своїх руках, перетворивши на маріонетку", - зазначила Анастасія.

Вона звинуватила Маркуса в тому, що він "узурпував" контроль над соціальними мережами команди, при цьому прив'язавши їх до свого особистого номеру телефону. Хоча зазвичай для цього використовують новий номер, щоб у разі загибелі або демобілізації бійця можна було передати доступ іншим особам. Крім того, Блищик натякнула, що Маркус "перебував у безпеці в Києві" в період війни.

"Як і тисячі інших військових, я прагну повернутися додому та отримати чіткі терміни служби. Але звідки Маркус міг знати про це, якщо він півтора року спокійно відпочивав у ресторанах Києва? Однак я не збираюся вдаватися до публікації прихованих записів, адже це може мати серйозні наслідки", - зазначила Блищик.

На провокаційну заяву Маркуса відреагував також засновник благодійної організації "Повернись живим" Віталій Дейнега, який висловив свою підтримку військовослужбовцю.

"Тільки почав дивитись відео Маркуса, але вже повністю на його стороні. Я завжди на боці засновників - тих, хто здатен створювати щось нове. Навіть якщо я не згоден з окремими думками. Бо саме їх кров, піт, успіх і помилки рухають цей світ вперед. Потім, коли приходить успіх, з ним приходить людська іржа у вигляді пристосуванців та різної безликої х**ні і починає рватись до влади в тому, чого не створювала. Це не робить їх рівними. Навіть якщо вони перемагають. Вони, все так же, іржа", - написав Дейнега.

У відповідь Аліна Михайлова, яка очолює медичну службу "УЛЬФ" Першого окремого штурмового батальйону "Вовки Да Вінчі" на честь Дмитра Коцюбайла, висловила різку критику на адресу Маркуса.

"Будь ласка, не витягайте цього безглуздого Валєру у публічний простір. Він лише сумує за увагою та пожертвами. Порівнювати молодих бойових офіцерів з цим скалолазом-письменником - це справжній абсурд", - написала Аліна у своїх історіях в Instagram. Вона також закликала своїх підписників звернути увагу на ситуацію на Покровському напрямку та поділилася картами бойових дій.

Відповідь Аліни Михайлової на висловлювання Маркуса (скріншот)

Журналістка Яніна Соколова також висловила свою думку щодо цього скандалу, підкресливши необхідність змін у системі.

"Я не можу давати оцінки ефективності вказаних прізвищ у відео. Я не знаю особисто Шаламагу і інших. Щодо них я чую протиріччя в оцінках військових. Але з відео ясно одне. Система вихаркує неугодних. Система не хоче розвитку і демотивує свіжі сили", - написала Соколова.

Мислення звичайних українців також виявилося неоднозначним. Одні переконані, що Маркус займається власним піаром, тоді як інші вважають, що він виступає проти існуючої системи, і що принципи функціонування армії дійсно потребують змін.

Валерій Маркус, 31-річний уродженець Миколаївщини, вирішив стати добровольцем у військових рядах одразу після початку антитерористичної операції в березні 2014 року. Він служив у 25-й повітрянодесантній бригаді та активно брав участь у боях за звільнення таких міст, як Краматорськ, Жданівка, Вуглегірськ, Шахтарськ, Добропілля, Комунара та Дебальцеве.

Після двох років служби в армії я покинув її через отримане поранення. Проте, з початком повномасштабного вторгнення я знову приєднався до Збройних Сил України, ставши розвідником у 30-й механізованій бригаді.

Маркус здобув популярність (початково під прізвищем Ананьєв) у 2018 році, коли випустив свій дебютний роман "Сліди на дорозі". У ньому описані події, що розгортаються на Донбасі під час антитерористичної операції. Ця книга швидко стала бестселером.

Валерій має одну з найбільших військових аудиторій у соціальних мережах. Він також потрапив до рейтингу "30 до 30: обличчя майбутнього", а також до списків "25 найвпливовіших українських військових" і "30 Under 30".

Валерій Маркус (зображення: instagram.com/valerii_markus)

27-річний капітан Іван Шаламага родом із Львівщини. Він є кадровим військовим, свою першу ротацію у зоні АТО відбув у 2018 році. Тоді він як командир взводу вивів підрозділ на Світлодарську дугу. Також виконував бойові завдання під час оборони Попасної, Новолуганського, Зайцевого.

У 2021 році він обійняв посаду заступника командира механізованого батальйону 30-ї окремої механізованої бригади імені князя Костянтина Острозького. У цій ролі він активно працював над розвитком напрямку ударних безпілотних літальних апаратів та брав участь в оборонних операціях України на початку масштабної війни. У березні 2022 року під його керівництвом підрозділ успішно зупинив наступ противника в районі Новолуганського.

У травні 2022 року він став керівником новоутвореного штурмового підрозділу – 47-го окремого батальйону. У листопаді того ж року, після перетворення 47-го полку на бригаду, обійняв посаду заступника командира цієї бригади.

Зазначимо, що Іван є одним із наймолодших командирів в ЗСУ, його називають грамотним і поважним офіцером. Оскільки Шаламага не веде соцмереж, то, ймовірно, публічно не відповідатиме на закиди Маркуса.

Також варто зазначити, що в даний час 47 ОМБр діє на Курському фронті і за майже два роки свого існування здобула репутацію високоефективного військового підрозділу.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.