МАГАТЕ: три атомні електростанції в Україні зменшили обсяги виробництва електричної енергії внаслідок нещодавніх атак з боку Росії.
Уранці 28 листопада три активні атомні електростанції України зменшили обсяги виробництва електроенергії у відповідь на нові російські удари по енергетичній інфраструктурі. Це вже другий випадок за менш ніж два тижні, коли Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська АЕС вжили таких заходів для забезпечення безпеки.
Уранці в четвер, під час атак противника, на трьох об'єктах також були зафіксовані сигнали повітряної тривоги. Таку інформацію озвучив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі.
У офіційному повідомленні, яке з'явилося на сайті міністерства, зазначається, що на українських атомних електростанціях функціонує дев'ять реакторів, і всі вони зазнали зниження потужності. Один з реакторів Рівненської АЕС був повністю відключений від електромережі.
Три станції все ще отримували електричну енергію з зовнішніх джерел, попри те, що Хмельницька АЕС втратила зв'язок із двома електропередавальними лініями.
"Енергетична інфраструктура України є надзвичайно крихкою та вразливою, що ставить ядерну безпеку під великий ризик. Я ще раз закликаю до максимальної військової стриманості в районах, де розташовані основні об'єкти ядерної енергетики та інші об'єкти, від яких вони залежать", - висловився Гроссі.
Від українських офіційних осіб повідомлень про пряме пошкодження АЕС не надходило, проте в МАГАТЕ кажуть, що були поінформовані Києвом щодо російський ударів, які вкотре вплинули на електричні підстанції, які АЕС використовують для передачі та отримання електроенергії за межами майданчика.
Підстанції, які МАГАТЕ визнало критично важливими для забезпечення ядерної безпеки, зазнали ушкоджень внаслідок попередніх атак з боку Росії, зокрема в серпні. У вересні та жовтні фахівці агентства відвідали сім підстанцій, розташованих поза межами атомних електростанцій по всій Україні, для оцінки ситуації. В результаті їхньої роботи було виявлено "значні пошкодження", і експерти дійшли висновку, що здатність енергетичної мережі забезпечувати стабільне електропостачання країни поза межами АЕС "сильно зменшилася".
"МАГАТЕ продовжить аналізувати рівень шкоди, завданої об'єктам та лініям електропередач, які є критично важливими для забезпечення ядерної безпеки. Крім того, ми будемо робити все можливе, щоб знизити ймовірність ядерного інциденту в умовах цієї трагічної війни", - зазначив Гроссі.
Як повідомляє OBOZ.UA, Організація Greenpeace для Центральної та Східної Європи висловила звинувачення на адресу МАГАТЕ за бездіяльність, що ставить під загрозу безпеку атомних електростанцій в Україні. Це твердження було висловлене на фоні масштабної атаки Росії на енергетичну інфраструктуру України, що відбулася 28 листопада.