Кому Трамп делегував відповідальність за завершення конфлікту в Україні та які перспективи варто від нього очікувати?
Обраний президент США Дональд Трамп оголосив, що збирається призначити генерал-лейтенанта у відставці Кіта Келлога спеціальним представником з питань України та Росії.
"Спільно ми досягнемо МИРУ ЗА ДОПОМОГОЮ СИЛИ та повернемо безпеку Америці й усьому світу!" - заявив Трамп у своєму характерному стилі.
Сам Келлог також запевнив, що на новій посаді він "гарантує мир за допомогою сили, захищаючи інтереси Сполучених Штатів".
Про те, що відомо про людину, якій Дональд Трамп доручив, напевно, найбільш серйозний виклик своїй майбутній адміністрації, читайте в статті журналіста "Європейської правди" Олега Павлюка Розмови про мир з позиції сили: що відомо про Кіта Келлога, спецпредставника Трампа щодо України. Далі - стислий її виклад.
Кіт Келлог провів близько 36 років свого життя, служачи у війську, що становить майже половину його існування.
Останнім етапом кар'єри Келлога була одна з ключових позицій в Об'єднаному комітеті начальників штабів США. Він залишив цю посаду у 2003 році і завершив свою військову службу, отримавши звання генерал-лейтенанта у запасі.
Після цього він не поспішив залишити державні справи: приєднався до діяльності тимчасового уряду Іраку, сформованого коаліцією під керівництвом США після вторгнення у 2003 році.
Поза тим Келлог дванадцять років працював у приватному секторі.
До передвиборчої команди Дональда Трампа Келлог приєднався навесні 2016 року на посаді радника з питань зовнішньої політики.
Після того, як Трамп здобув перемогу, генерал отримав призначення до перехідної команди республіканця, яка відповідає за передачу справ від чинної адміністрації. Згодом він став на чолі апарату Ради національної безпеки.
У лютому 2017 року, після відставки радника президента Трампа з національної безпеки Майкла Флінна через його зв'язки з російськими представниками, Келлог певний час обіймав посаду виконуючого обов'язки радника з національної безпеки.
Хоча були пропозиції залишити його на цій позиції, Трамп у підсумку обрав Герберта Макмастера - особу, яка згодом заявила, що Владімір Путін маніпулював президентом США.
У квітні 2018 року Келлог зайняв подібну позицію в офісі віцепрезидента США Майка Пенса, проте паралельно продовжував надавати консультації Трампу з питань національної безпеки.
Після завершення роботи в адміністрації Трампа Келлог долучився до протрампівського мозкового центру America First Policy Institute, де став співголовою Центру національної безпеки - і де доклався до Трампового бачення завершення війни в Україні.
Більш детально свій "мирний план" для України Кіт Келлог розкрив у співпраці з колегою Фредом Фляйцом в America First Policy Institute.
Її суть така: США за президентства Трампа офіційно почнуть політику мирних переговорів між Україною та Росією, а щоб змусити обидві сторони брати в них участь, застосують важелі впливу. Для України це - призупинення постачання військової допомоги, а для Росії, навпаки, - посилення військової підтримки Києва.
Замість "пряника" виступає зобов'язання надання Україні подальшої військової підтримки під час або після підписання угоди, а також оподаткування доходів від російських енергоносіїв, які будуть використані для відновлення країни. В обмін на це Росії пропонують часткове послаблення санкцій.
"План" Келлога-Фляйца не містить вимоги про відмову України від своїх територій.
Замість цього від Києва сподіваються на визнання, що ці регіони не будуть повернуті силою.
Тож відновити українську територіальну цілісність вдасться лише через деякий час - можливо, в дипломатичний спосіб та після смерті Путіна.
Членства в НАТО Україні також не варто очікувати найближчим часом, але натомість союзники можуть запропонувати їй дієві "гарантії безпеки", йдеться в "мирному плані".
Згідно з поглядом майбутнього спецпосланника, успішність предстоящих переговорів буде залежати від того, що Трамп відкрити до діалогу "з усіма сторонами".