Завершення 50-річної експансії: Москву позбавлять останніх 5 мільярдів доларів від продажу газу.
Згідно з інформацією агентства, Україна отримувала щорічно від 0,8 до 1 мільярда доларів у вигляді зборів за транзит газу з Росії.
Росія заявила, що готова продовжити транзитну угоду, яка закінчується 1 січня 2025 року, проте Київ неодноразово заявляв, що не зробить цього.
Згідно з інформацією Reuters, Росія витратила півстоліття на створення своєї позиції на європейському газовому ринку, яка досягала максимальних показників у 35%.
На даний момент обсяги постачання російського газу до Європи через територію України залишаються досить обмеженими. У 2023 році Росія експортувала приблизно 15 мільярдів кубометрів газу через Україну, що становить лише 8% від максимальних обсягів, зафіксованих у 2018-2019 роках, коли газ надходив до Європи різними маршрутами.
Згідно з оцінками Reuters, у 2024 році загальний обсяг експорту трубопровідного газу "Газпрому" до Європи за різними маршрутами збільшиться до 32 мільярдів кубометрів, порівняно з 28,3 мільярда кубометрів у 2023 році, коли показники досягли найнижчого рівня з 1970-х років.
Газопровід Уренгой-Помари-Ужгород, що належить до радянської інфраструктури, транспортує газ із Сибіру, проходячи через місто Суджа, яке в даний час контролюється українськими збройними силами в Курській області Росії. Далі газ переміщується через територію України до Словаччини.
На словаччині газопровід ділиться на гілки, які спрямовуються до Чехії та Австрії.
Загальний обсяг експорту російського газу цим маршрутом залишився стабільним, незважаючи на припинення постачань від "Газпрому" австрійській компанії OMV у середині листопада через суперечку за контрактом і юридичні сперечання, коли інші покупці викупили ці обсяги.
Австрія продовжує отримувати значну частину свого газу через територію України, тоді як приблизно дві третини газового імпорту Угорщини постачаються з Росії.
Словаччина закуповує близько 3 млрд кубометрів у енергетичного монополіста "Газпрому" на рік, що також становить близько двох третин його потреб.
Минулого року Чехія майже повністю припинила імпорт газу зі сходу, але 2024 року почала закуповувати газ із Росії.
Велика частина альтернативних шляхів транспортування російського газу до Європи вже недоступні, зокрема "Ямал-Європа", який проходить через Білорусь, та "Північний потік", що прокладений під Балтійським морем.
Єдиними активними маршрутами для транспортування російського газу до Європи є "Блакитний потік" і "Турецький потік", які проходять дном Чорного моря до Туреччини. Звідти Туреччина постачає частину російського газу далі в Європу, зокрема в Угорщину.
Угорщина має намір підтримувати відкритим український маршрут, проте підкреслює, що продовжить імпорт російського газу з півдня через трубопровід "Турецький потік", який проходить дном Чорного моря.
Високопоставлене джерело в азербайджанській енергетичній компанії SOCAR повідомило агентству Reuters, що Москва і Київ не змогли домовитися про угоду, укладену за посередництва Азербайджану, щодо продовження експорту російського газу в Європу через Україну.
У 2023 році російська газова компанія "Газпром", що має монополію на експорт газу через трубопроводи, зафіксувала чистий збиток у розмірі 7 мільярдів доларів. Це сталося вперше з 1999 року, і причиною цього стало втрачання частини ринків газу в Європейському Союзі.