ISW: Незважаючи на обіцянки Трампа про ведення переговорів, Путін продовжує розповсюджувати наративи, спрямовані на дискредитацію України.
Високі посадовці в Росії продовжують відкидати легітимність українського президента, уряду і Конституції, а також суверенітет України. Це відбувається попри нещодавні спроби президента Росії Володимира Путіна продемонструвати зацікавленість у мирних переговорах для завершення війни, зазначає американський Інститут вивчення війни (ISW).
Аналітики розглянули заяви заступника голови Ради безпеки Росії Дмитра Медведєва, який 20 травня сказав, що поки немає українських посадовців, які мають повноваження укладати мирний договір із РФ, поставив під сумнів суверенітет України і повторив давні російські вимоги, рівносильні повній капітуляції України.
В ISW підкреслили, що висловлювання Медведєва суперечать домовленості, про яку заявив Путін під час переговорів з американським президентом Дональдом Трампом, щодо термінового початку двосторонніх перемовин з Україною. Це свідчить про те, що Путін не дав вказівки своїм чиновникам припинити кампанію з дискредитації України, незважаючи на обіцянки, які, як вважається, він висловив Трампу. Крім того, це вказує на ймовірність того, що російський лідер не має наміру вести щирі переговори з українською стороною.
"Російські чиновники неодноразово поширювали хибний наратив про те, що Зеленський і український уряд є нелегітимними, щоб виправдати відмову Росії брати участь у добросовісних переговорах з Україною і сприяти досягненню давньої воєнної мети Росії - встановлення проросійського маріонеткового уряду в Києві. Конституція й українське законодавство чітко зазначають, що Україна не може проводити вибори, поки діє воєнний стан, і що українська влада не може скасувати воєнний стан, поки існує "загроза нападу або небезпека для державної незалежності України і її територіальної цілісності". Зеленський також нещодавно уточнив, що президентський указ від вересня 2022 року не перешкоджає йому вести переговори з Путіним", - зазначили аналітики.
В ISW ще раз підкреслили, що для досягнення тривалої мирної угоди між Росією та Україною необхідно, щоб Росія офіційно визнала легітимність українського президента, уряду та Конституції.
19 травня президент Сполучених Штатів Дональд Трамп повідомив, що його зустріч з російським лідером Володимиром Путіним була "дуже продуктивною". Він підкреслив важливість того, щоб Росія та Україна "терміново" ініціювали діалог щодо встановлення миру та завершення конфлікту.
Президент Сполучених Штатів зазначив, що поінформував про підсумки зустрічі між Володимиром Зеленським та керівниками Коаліції охочих.
Путін після телефонної розмови з Трампом 19 травня сказав журналістам, що Росія та Україна "мають знайти компроміси, які влаштовують обидві сторони". За його словами, "РФ готова працювати з Києвом над меморандумом про майбутній мирний договір".
Ці телефонні бесіди відбулися після того, як представники Росії та України провели особисті переговори в Стамбулі. Це була перша зустріч між сторонами з тих пір, як Росія почала своє масштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
Стамбульські переговори, що охоплювали індивідуальні бесіди з представниками США, не досягли суттєвих результатів, проте призвели до угоди про обмін 1000 військовополоненими. Жодних зобов'язань щодо припинення вогню не було зафіксовано, і протягом вихідних Росія здійснила один з найбільших обстрілів України за допомогою безпілотників, згідно з інформацією української сторони.