"Хоча я користуюсь візком, моя працездатність залишається незмінною" -- Сушкевич 3.12.2024

Валерій Сушкевич. Зображення: westsportcenter.com.ua

Особи з інвалідністю нині відчувають страх і невпевненість, оскільки не можуть знайти вихід із ситуації.

Які є об'єктивні фактори, що сприяли виникненню законопроєкту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів з метою забезпечення комплексної та справедливої соціальної підтримки людей з інвалідністю"?

Ситуації з корупційними схемами, які були у МСЕК, ситуації, коли сотні прокурорів, суддів, державних службовців незаконно отримали інвалідність й одержують відповідні пенсії, спонукали до термінового рішення зробити екстремально швидко ці реформи. Розібратися в тому, наскільки те, що написало Мінсоцполітики, корелюється та гармонізується із законопроєктом, який стосується реформи МСЕК, практично неможливо. Якщо уважно подивитися, то між цими двома-трьома законопроєктами від МОЗ та Мінсоцполітики є дуже багато суперечностей, неузгодженостей, проблемних чинників, що не зрозуміло як будуть адмініструватися. Люди з інвалідністю зараз у паніці, бо не можуть розібратися. Мінсоцполітики нікому не показав ці законопроєкти, терміново протиснув їх через Кабмін та кинув у Верховну Раду -- і миттєво у першому читанні були прийняті надзвичайно небезпечні з точки зору системності та ефективності законопроєкти. Якщо говорити про реформу МСЕК, прописану МОЗ, то у мене багато критики, але вони вчиняли гідно стосовно громадянського суспільства, експертного середовища, триває обговорення, опрацювання у Верховній Раді. Тобто це публічно й прозоро опрацьовувалося, хоча там є багато проблемних моментів та неузгоджень. Хочу подякувати Міністерству охорони здоров'я за те, що вони дають можливість експертному середовищу, яке знається на законодавстві щодо людей з інвалідністю, взяти участь у роботі. А Мінсоц -- вони все штовхають бігом.

Війна сприяла поширенню проблеми людей з інвалідністю на глобальному рівні.

Ви маєте на увазі, що ці швідкісні рішення були ухвалені з метою пригасити суспільний резонанс після оприлюднення інформації про "прокурорів-інвалідів" або просто щоб заплутати людей?

Я маю на увазі те, що використали цей бум, суспільний резонанс, щоб проштовхнути та мінімізувати кошти на те, що стосується людей з інвалідністю. Згадаймо, що рік тому було розгорнуто кампанію "А давайте приберемо взагалі поняття інвалідності. Єдина країна, де немає інвалідності, це буде Україна". І це під час війни! І для більшої аргументованості знищили департамент, який займався проблемами людей з інвалідністю. Вперше за роки незалежності, саме під час війни, Мінсоцполітики знищило підрозділ, який займається проблемами людей з інвалідністю. Але ж людей з інвалідністю більшає внаслідок війни. Війна глобалізувала проблему. На моє переконання, Мінсоцполітики знищить поняття інвалідності ІІІ групи. Я бачу, що на цьому хочуть зекономити державні кошти.

Чоловік з ампутаціями у вишиванці сидить в кріслі колісному та дивиться на військовий меморіал на Майдані Незалежності, Київ, Україна, 24 серпня 2024 року. Yan Dobronosov/Global Images Ukraine via Getty Images

До Дня людей з обмеженими можливостями – кілька цікавих фактів.

У День людей з інвалідністю хочу поділитися кількома важливими фактами. Яка ж сьогодні пенсійна виплата для особи з інвалідністю? Вона становить всього 2361 грн. А як щодо витрат на спеціальні пенсії для прокурорів, суддів та представників силових структур? Їх щомісячні пенсії коливаються від 50 до 120 тисяч грн. Держава виділяє на це вражаючі 120 мільярдів грн щороку.

Ось ще один випадок. Ситуація з внутрішньо переміщеними особами є вкрай складною. Минулого року Міністерство соціальної політики не змогло освоїти 30 мільярдів гривень, призначених для виплат ВПЛ, серед яких були й люди з інвалідністю. Цього року також залишилися невикористаними мільярди на реабілітацію дітей з обмеженими можливостями та на забезпечення протезами для військовослужбовців.

"Навіть перебуваючи в інвалідному візку, я залишаюсь працездатним."

У новому законопроєкті фігурує термін "непрацездатність". Я як народний депутат, після розпаду СРСР, почав воювати з лікарсько-трудовими комісіями, які визначали інвалідність за ознакою непрацездатності. Тоді я заявив: "Навіть перебуваючи в інвалідному візку, я залишаюсь працездатним.". Держава мені платить пенсію по інвалідності, дає візок, допоміжні та реабілітаційні засоби, щоб компенсувати мої проблеми, пов'язані із втратою функціональності в результаті втрати тих чи інших функцій здоров'я. Ось за що держава платить, а не за непрацездатність.

Згадаймо особу, яка за критерієм Мінсоцполітики є непрацездатною. Це геній людства Стів Гопкінс. Він не бачив, не чув, не рухався зовсім, але він зробив неймовірні речі. Опустимось тепер на землю -- до звичайного нардепа Сушкевича. У мене не працює спина, не працюють ноги, кисті рук. Я маю І групу. В колишньому СРСР мене не пускали працювати математиком-програмістом за ознакою І групи інвалідності "стійка непрацездатність". Але я добився порушення радянського законодавства і почав працювати. При цьому мені потрібні були пенсія по інвалідності, автомобіль-мотоколяска, візок, санаторно-курортне лікування та реабілітація. Це все вкрай потрібне. Але сьогодні усе це хочуть знищити за ознакою працездатності-непрацездатності. І визначатиме це Мінекономіки та Служба зайнятості, відповідно до нового законопроєкту, а не Міністерство охорони здоров'я.

"Це здатне зменшити рівень корупції."

Чи є позитивні моменти у цих законодавчих нововведеннях, які зараз пропонуються?

Дії Міністерства охорони здоров'я містять значні раціональні аспекти в процесі визначення інвалідності, що може суттєво зменшити рівень корупції. Мені імпонують ініціативи Міністерства економіки, спрямовані на працевлаштування осіб з інвалідністю. Я підтримую всі зусилля інших органів влади і вважаю, що в Офісі президента проводяться важливі зустрічі. Сподіваюся, що прийняті рішення зможуть протидіяти безвідповідальності та утиску всього, що пов'язане з соціальною підтримкою, допомогою, реабілітацією та повноцінною участю людей з інвалідністю в українському суспільстві. На жаль, кількість таких людей зростає.

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ МАЄ ЗМОГУ ВИСЛОВИТИ СВОЮ ДУМКУ ЩОДО ЦИХ ТВЕРДЖЕНЬ ТА ОЦІНОК ГОЛОВИ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ГРОМАДСЬКОГО ОБ'ЄДНАННЯ "НАЦІОНАЛЬНА АСАМБЛЕЯ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ УКРАЇНИ" ВАЛЕРІЯ СУШКЕВИЧА В ЕФІРІ УКРАЇНСЬКОГО РАДІО.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.