Голова Європейського парламенту Роберта Метсола заявила: "Ніхто не бажає зустрічати Путіна в Києві".
У інтерв'ю для РБК-Україна голова Європарламенту Роберта Метсола обговорила, чи наближається мир в Україні на тлі численних зустрічей і переговорів. Також вона висловила свою думку про роль Євросоюзу в процесі мирного врегулювання та можливість самостійного захисту ЄС без залучення США.
Протягом кількох останніх днів інтенсивність дипломатії довкола російсько-української війни вийшла на справді безпрецедентний рівень. Фактично кожного дня відбуваються нові і нові візити, зустрічі та переговори.
Зокрема, питання України стало центральним на одному з найвідоміших світових форумів з безпеки - Мюнхенській конференції. Однак, незважаючи на всю цю активність, досі ніхто не має чіткого уявлення про те, коли, як і за яких умов війна завершиться.
Водночас європейці несподівано усвідомили свою власну вразливість щодо зовнішніх загроз, оскільки нова адміністрація США відкрито повідомляє про намір позбавити європейські країни звичної безпекової підтримки.
У своєму інтерв'ю для РБК-Україна президентка Європейського парламенту Роберта Метсола підкреслила, що посилення оборонних можливостей є ключовим завданням для Європейського Союзу, і у випадку необхідності Європа "буде готова" до дій.
В загальному, після проведення Мюнхенської конференції у вас виникає відчуття, що мир в Україні став більш реальним?
Усі ми бажаємо миру для України. Обговорення цього питання відбувалися чимало, і спостерігається певний прогрес у цьому напрямку. Проте остаточне рішення про те, коли настане час для мирних переговорів, залишається за Україною. Коли цей момент настане, саме Україна матиме право визначати, яким чином виглядатиме мир. Ніхто не може приймати рішення щодо України без її участі. Європейський Союз продовжить підтримувати Україну так, як робив це з самого початку.
Ми підтримаємо будь-який мирний план, який буде справедливим, стійким і відповідатиме інтересам України. Але також очевидно, що ЄС має бути в центрі цього процесу. Адже російська загроза виходить за межі України, тому справжній мир не може бути просто припиненням вогню, яке винагороджує агресора. Для Росії має бути безсумнівним, що вона більше ніколи не зможе напасти -- ні на Україну, ні на Європу, ні на своїх сусідів.
Сполучені Штати стверджують, що Європейський Союз не має бути учасником переговорів (хоча його думка буде врахована), водночас підкреслюючи, що саме Європа повинна забезпечити Україні гарантії безпеки у випадку досягнення миру. Чи не виникають тут парадокси? Яким чином ЄС може реагувати на таку позицію з боку Вашингтона?
- Я вважаю, що справедливий і тривалий мир в Україні відповідає також інтересам Сполучених Штатів. Ніхто не хоче бачити Путіна в Києві. Щодо гарантій безпеки, то надзвичайно важливо, щоб міжнародна спільнота, яка поділяє спільні цінності, виступала єдиним фронтом, і тут Європа несе особливу відповідальність.
Ми вже зробили свою частину і продовжимо це робити. На сьогодні ЄС надав 135 мільярдів євро допомоги для забезпечення фінансової стабільності та оборони України -- більше, ніж будь-який інший союзник.
Безпека України є невід'ємною частиною європейської стабільності, і тому Європейський Союз повинен займати ключову позицію в процесі мирних переговорів. Це є загальноприйнятим фактом. Однак, щоб діяти з максимальною ефективністю, ми повинні посилювати наші оборонні спроможності. Якщо ми справді серйозно ставимося до питань безпеки, наші фінансові зобов'язання повинні відображати ті виклики, які ми зустрічаємо.
У минулому році військові витрати Росії збільшилися на 42%, досягнувши 430 мільярдів євро, в той час як європейський оборонний бюджет, включаючи Великобританію, зріс лише на 12% і становив 425 мільярдів євро. Наші виборці вже висловили свої уподобання під час голосування в червні минулого року. Вони прагнуть, щоб ми діяли швидше, більш рішуче і, перш за все, з більшою впевненістю.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте зазначив, що Європа має знайти спосіб "долати перешкоди" на шляху до переговорного процесу. Які кроки планує вжити ЄС для реалізації цього?
Це підводить нас до моєї думки про важливість підвищення оборонних витрат в Європі та зміцнення нашої впевненості. На сьогоднішній день ми повинні продемонструвати лідерство і, що найважливіше, єдність. Ми вже підтвердили цю єдність, ухваливши спільно п'ятнадцять пакетів санкцій проти Росії, і маємо повторити цей успіх. Наша сила та вплив будуть лише тоді, коли ми говоритимемо в унісон.
Забезпечення майбутнього України необхідно починати вже тепер, і це завдання повністю покладається на Європу. Як країна-кандидат на членство в ЄС, Україна має спільні перспективи з нами, тому ми зацікавлені у забезпеченні її безпеки та стабільності. Якщо нам вдасться зберегти єдність, ми зможемо стати сильним партнером у процесі переговорів.
Які заходи забезпечення безпеки може запропонувати Європа Україні? Чи будуть ці заходи ефективними, якщо Сполучені Штати не виявлять бажання надати свої гарантії Україні?
- Люди очікують, що Європа не лише говоритиме відверто, а й діятиме рішуче. Ми маємо посилити нашу безпеку, інвестуючи більше в оборонні можливості, водночас роблячи їх ефективнішими. Почати можна з покращення того, що вже є - 27 європейських армій, які повинні працювати разом більш злагоджено. Для цього наші збройні сили мають стати більш інтегрованими, що забезпечить безперебійну співпрацю та підвищить ефективність. Це зміцнить нашу здатність стримувати загрози та захищати Європу. Час покладатися на інших минув.
На даний момент ми зібрали 48,5 мільярда євро на критично важливу військову підтримку для зміцнення обороноздатності України. Ми вже передали понад мільйон боєприпасів і в даний час навчаємо 75 тисяч військовослужбовців. Окрім цього, ми плануємо продовжувати використовувати доходи від заморожених російських активів для подальшого укріплення оборони України та фінансування термінового відновлення енергетичної інфраструктури. Паралельно ми нарощуємо інтеграцію оборонних промисловостей Європи та України, щоб забезпечити стійкість і безпеку в перспективі.
Отже, ми вже розпочали дії, проте, безумовно, повинні аналізувати обставини та бути готовими надати всі необхідні запевнення щодо безпеки, щоб забезпечити стабільний мир. Це критичний момент, і Європа візьме на себе відповідальність.
Чи зможе Європа самостійно справитися із загрозами з боку Китаю чи Росії в разі, якщо США вирішать зменшити своє залучення в забезпечення колективної безпеки?
Покращення нашої оборонної спроможності та забезпечення безпеки є найважливішим завданням для нас. Упродовж останніх років ми підвищили спільні витрати на оборону на 30% і досягли значних успіхів у сфері спільних закупівель озброєнь та розширення виробництва боєприпасів. Завдяки Європейському оборонному фонду ми надаємо підтримку державам-членам у створенні інноваційних та взаємозалежних оборонних технологій і систем.
Окрім того, ми вперше отримали єврокомісара, який відповідатиме за оборонні питання, а Європейський парламент підвищив рівень свого підкомітету з оборони до статусу повноцінного комітету. Ці кроки стали значущими, але нам потрібно вжити ще більше заходів, і ми це обов'язково здійснимо.
Справжня проблема, з якою ми стикаємося, - це фрагментація. Якщо в США існує лише 30 систем озброєнь, то в Європі їх вже 178. Ця фрагментація призводить до збільшення витрат і зниження ефективності. Нам необхідно створити єдиний ринок для оборонної промисловості. Як вірно підкреслив прем'єр-міністр Туск: "період геополітичного аутсорсингу завершився".
Отже, щоб відповісти на ваше запитання: ми будемо підготовлені.
Віце-президент США Джей Ді Венс висловив думку, що основна загроза не походить від Китаю чи Росії, а скоріше зсередини Європи, де відбувається відхід від ключових цінностей, спільних зі Сполученими Штатами. Які ваші думки щодо таких коментарів, і чому, на вашу думку, американці вирішили поширювати такі меседжі? Які чинники сприяють зростанню популярності популістських рухів в Європі, зокрема тих, яких активно підтримує команда Трампа?
- Я з повагою не погоджуюся з оцінкою віце-президента Венса щодо стану нашої демократії. І дозвольте мені прояснити це: Європа -- це континент свободи слова. Мільйони європейців виросли за "залізною завісою", яка позбавляла їх цієї свободи. Ми знаємо, що означає жити без свободи.
Водночас віцепрезидент слушно зазначив, що ми стикаємося з новою політичною реальністю, коли люди дедалі частіше тяжіють до крайніх політичних позицій, і нам варто запитати себе -- чому? Можливо, ми стали надто самовпевненими, вважаючи, що виборці завжди підтримуватимуть традиційні партії, незалежно від обставин. Але зараз ми бачимо зміну тенденцій. Як парламент, ми вже помітили це під час торішніх виборів до Європейського парламенту.
Критично важливо вивчити ці зміни, зробити необхідні висновки та адаптуватися до нових умов. Нам потрібно відновити довіру виборців, аби вони знову повірили в можливості традиційних партій покращити їхнє життя, роблячи його легшим, справедливішим і більш процвітаючим. Єдиний спосіб протистояти спрощеним і маніпулятивним наративам, які поширюють екстремістські політичні сили, полягає у виконанні своїх обіцянок, пропонуючи чіткі, конкретні та стійкі рішення. Це наше завдання на найближчі роки.