"Гинути в перші миті атак". Як Сили спеціальних операцій захоплювали військових КНДР та які свідчення надали корейці.
У матеріалі, підготовленому журналісткою РБК-Україна Юлією Акимовою, бійці ССО поділилися подробицями про захоплення перших північнокорейських солдатів на Курщині. Вони розповіли, як українським військовим вдалося здійснити цей успішний захоплення, а також висловили думки корейських військових щодо війни. Читайте далі, щоб дізнатися більше.
Зміст:
На старті масштабного конфлікту Кремль був переконаний, що зможе оперативно підкорити Україну за допомогою невеликого контингенту військ. Саме тому перші російські солдати, які рушили в бік Києва, мали при собі парадну форму. Після майже трьох років інтенсивної війни, величезних людських втрат, санкцій та поступової, але невпинної ізоляції, у Москві зрозуміли, що зовнішня підтримка стане в нагоді.
Перші відомості про наміри Росії залучити солдатів з Північної Кореї для участі у війні з Україною з'явилися ще в жовтні. Цю інформацію підтвердили розвідки трьох країн: Південної Кореї, України та США. А в грудні стало відомо, що перші батальйони з Північної Кореї вже були перекинуті до Курської області для підтримки російських військових.
Росія, не зраджуючи собі, особливо не поширюється про те, чи задіює у війні з Україною солдатів дружнього їй Пхеньяна. Але це не заважає розвідкам інших країн регулярно знаходити й оприлюднювати різну інформацію, тим більше, факти незаперечні. За різними даними в Курську область перекинули від 10 до 12 тисяч північнокорейських солдатів і, судячи з того, що говорять розвідки, російське командування їх не шкодує.
Згідно з останніми даними, отриманими від розвідки Південної Кореї, за кілька місяців понад тисячу військовослужбовців з КНДР вже загинули. Президент України Володимир Зеленський, у свою чергу, заявляє про значно більшу цифру — близько чотирьох тисяч безповоротних втрат серед корейських солдатів. Як повідомляють західні ЗМІ, лідер Північної Кореї Кім Чен Ин сам запропонував російському президенту скористатися "ресурсами" своїх військ в обмін на довгострокову підтримку.
Варто зазначити, що Путін не ставить на північнокорейських військових як на останній засіб для досягнення перемоги у цій війні. Його власні збройні сили, хоч і повільно, але все ж таки реалізують наступ, захоплюючи нові українські території. Бійці з КНДР залучаються до дій у Курській області, скоріше для того, щоб не залишати цю ділянку фронту незахищеною і продовжувати поступ. На жаль, їм це вдається.
Путін і Кім Чен Ин (фото: Getty Images)
Українські військові, які беруть участь у боях у Курській області, кілька разів намагалися взяти корейських солдатів у полон, але зазнавали невдач. Наприкінці грудня їм все ж вдалося захопити двох північнокорейських бійців. Їх привезли в Україну, підлікували, а співробітники СБУ навіть встигли записати з ними кілька "інтерв'ю".
Знімки, на яких нібито зображені корейці, що потрапили в полон, почали з'являтися всього через тиждень після того, як в Курській області були зафіксовані перші військовослужбовці з КНДР. Під час первинного аналізу виявлялося, що на фотографіях насправді були тувинці або буряти, внаслідок чого лічба корейських полонених знову скасовувалася.
Наприкінці грудня українським військовим майже вдалося взяти в полон солдата з КНДР, але він помер під час евакуації через рани, несумісні з життям. Ще один наклав на себе руки прямо на очах у ЗСУ. Таку "самовідданість" українські військові та розвідка пояснюють просто - північні корейці дуже ідейні.
За інформацією бійця 84 тактичної групи ССО "Грека", до Курської області були відправлені не звичайні солдати, а військові з Північної Кореї, які належать до Сил спеціальних операцій. Вочевидь, перед тим, як вирушити на фронт, їм дали чіткі інструкції не здаватися в полон. Якщо вони потраплять до рук Збройних Сил України, це може призвести до серйозних наслідків для їхніх родин.
"Якщо керівництво Північної Кореї дізнається про здачу військового, його родині навряд чи пощастить. Існує велика ймовірність, що їм загрожує страта або відправлення в трудові табори. Тому кореєць, який підірвав себе, коли до нього наблизилася наша тактична група, обрав гранату замість полону", - зазначив "Грек" у коментарі для РБК-Україна.
Під час своєї третьої спроби захоплення північнокорейських військовослужбовців, українські військові встигли оперативно відібрати у них гранати та зброю. На відеозаписі, який отримав РБК-Україна, бійці ССО у "кікіморах" (спеціальний маскувальний камуфляж) з'являються перед наляканим корейським солдатом. Після цього вони підносять його і кладуть на ноші. Той, охоплений болем і страхом, вигукує англійською "No!". Весь цей процес супроводжується звуками вибухів та гудінням безпілотників — російські військові не були зацікавлені в тому, щоб корейці потрапили до українського полону.
Українські ССО деякий час вели спостереження за групою північнокорейських бійців, серед яких вже були захоплені в полон солдати. Бійці КНДР готувалися до наступу, накопичуючи свої сили, проте українські військові вирішили діяти проактивно і завдали удару першими.
Бій тривав недовго — корейських солдатів застали зненацька, що призвело до їхньої швидкої дезорієнтації. Це викликало паніку, і вони почали відступати, що сприяло хаосу на полі бою. Тим часом їх уже оточували, і раптом один з військових КНДР, який відірвався від основних сил, привернув увагу. Він виглядав дуже погано і, судячи з усього, страждав від больового шоку через осколкове поранення ноги. Завдяки різним хитрощам і умовлянням вдалося відібрати у нього карабін і гранату.
Зображення з відео Сил спеціальних операцій, на якому зафіксовано захоплення військового з Північної Кореї (джерело: РБК-Україна).
"Він виглядав майже як підліток, дуже юний молодий чоловік. У нас не виникало ні бажання, ні думок про те, щоб завдати йому шкоди чи вчинити насильство. Наша мета полягала в тому, щоб його врятувати, і ми досягли цього. Ми вжили всіх необхідних заходів, аби він почувався комфортно і в безпеці, щоб він зрозумів, що з нашого боку йому нічого не загрожує. Так ми його і захопили. Це було зовсім не важко, просто чітко спланована та злагоджена дія," - ділиться своїми враженнями боєць ССО.
Поки корейця виводили в безпечну зону, російські солдати намагалися вразити евакуаційну команду артилерійським вогнем. У сховищі полоненому ввели знеболювальне. "Він дуже потребував води та їжі, постійно просив про це, а також про сигарети. Ми не відмовили йому, і він отримав усе, що хотів".
Поки військові очікували підкріплення, вони намагалися налагодити контакт із полоненим бійцем, сподіваючись його заспокоїти. Перед відправкою до Курської області українських солдатів навчали декільком корейським словам — "здавайся", "повзи", "йди сюди", а також "так" і "ні". Цього обмеженого словникового запасу виявилося недостатньо для повноцінної бесіди, тож українці по черзі розповідали про своє походження. Проте корейський військовий постійно повторював "Пхеньян".
В цілому його поведінка була адекватною, і можна було помітити, що він ставиться до нас з повагою, адже усвідомлює, що ми не становимо для нього загрози. Проте було очевидно, що він страждає через своє становище у полоні.
Згодом цей полонений висловить бажання залишитися в Україні, але якщо це виявиться неможливим, він готовий вирушити до Північної Кореї. Важливо зазначити, що президент Зеленський неодноразово підкреслював готовність повернути солдатів КНДР Кім Чен Ину. Тим часом у Південній Кореї вже висловили намір забрати їх, оскільки вважають їх своїми громадянами.
Після того як команда ексфільтрації перемістила його та іншого корейського полоненого в укриття, їх обох передали медикам та співробітникам СБУ.
На відео, які першим опублікував Зеленський, обидва корейці сидять у камері. Точніше, один сидить, а другий - той самий із пораненою ногою, лежить одразу на трьох подушках. З першим корейцем силовики плідно поговорити не змогли - його зламану щелепу туго забинтували, тож він лише кілька разів киває.
Один із захоплених солдатів Північної Кореї (зображення: Telegram-канал президента Володимира Зеленського)
Другий кореєць починає говорити. Працівники СБУ спілкуються з ним за допомогою перекладача. Він уважно вислуховує запитання, ніби вловлює суть української мови, а потім повільно відповідає. При перших його словах виникає відчуття дежавю — виявляється, він також приїхав сюди на навчання і навіть не здогадувався, що опиниться у війні.
Через кілька днів він стає більш балакучим і ділиться історією свого потрапляння в полон. "Я не можу точно згадати, але відбувся якийсь бій, під час якого я отримав поранення. Після бою була відступ, і я залишився сам, оскільки не міг рухатися. Близько 3-5 днів я перебував на самоті. Потім ЗСУ мене виявили, зробили мені укол і транспортували сюди на авто".
Корейців теж готували до зустрічі з українськими солдатами, але не змушували заучувати "Стій" і "Повзи". Замість цього дали їм картинки - на одній зображено будинок, а на другій - зброю. За легендою полоненого солдата, ці картинки вони мали показувати українським військовим. Якщо вони обирають будинок, їх відпускають, а якщо зброю - віддають росіянам.
Один із захоплених солдатів Північної Кореї (зображення: Telegram-канал президента Володимира Зеленського)
Кореєць, що потрапив у полон, проходив службу в розвідувальному батальйоні. Як він зазначив, у КНДР всі чоловіки після закінчення школи повинні приєднатися до армії та відбути строкову службу. Він обрав для себе шлях розвідника.
"Моя мама не в курсі, де я перебував. На судні, яким я подорожував з Кореї до Росії, було приблизно сто осіб. Це був цивільний російський пором, призначений для вантажних перевезень, а не військовий. Але нас було лише кілька. У поїзді я зустрів тих же людей, що і на поромі," - ділиться кореєць.
Він зазначає, що під час боїв у Курській області загинуло чимало корейців, проте конкретні цифри не наводить. Важко зрозуміти, коли він вводить в оману, а коли дійсно не володіє інформацією. Проте, безсумнівно, він обережно підходить до вибору своїх слів.
"Я не дуже багато знаю про світ за межами Північної Кореї. Про Південну Корею я знаю те, що там менше гір, ніж у КНДР".
Боець ССО "Грек" ділиться інформацією про те, що корейські війська присутні на кількох ділянках в Курській області, і в деяких місцях вони діють без підтримки російських сил. "Уявіть, що на один напрямок вони можуть відправити 10 тисяч військових. Така стратегія створює значне навантаження не лише на українські збройні сили, але й на їхнє забезпечення. Щоб протистояти такій масованій атаці, потрібні великі ресурси."
У захопленого північнокорейського військовослужбовця виявили новенький військовий квиток Російської Федерації, на якому не було фотографії. У розділі "прописка" зазначено, що цей боєць з КНДР є представником тувинського народу.
Українські військові відзначають, що солдати з Північної Кореї мають вражаючу витривалість. За спостереженнями бійців ССО, корейці здатні переносити значну вагу на тривалі дистанції. Вони професійно працюють у парах, що характерно для підрозділів спеціального призначення. Хоча їхній рівень підготовки досить високий і в окремих випадках вони демонструють розумні тактичні рішення, їм не вистачає найголовнішого - практичного досвіду.
Один із захоплених солдатів Північної Кореї (зображення: Telegram-канал президента Володимира Зеленського)
"Збройні сили КНДР абсолютно не готові до сучасних військових конфліктів, на відміну від російських військ, які мають безперервний досвід участі в бойових операціях і здатні швидко адаптуватися до змін на фронті. Північнокорейські військові, навпаки, не володіють такими навичками. Це стало очевидним у різних ситуаціях, зокрема під час конфлікту з використанням дронів", - зазначає "Грек".
Лише півтора місяця тому корейці взагалі не мали уявлення про безпілотні літальні апарати, тому із цікавістю спостерігали за українськими дронами, не кваплячись шукати укриття. Це призвело до значних втрат серед північнокорейських військових. З часом солдати КНДР почали більш-менш орієнтуватися під час атак дронів — у них навіть з’явилася відповідна інструкція. Проте, виконання цих рекомендацій виглядає досить абсурдно, тому пілоти тактичної групи 81, як зазначає "Грек", виконують свої завдання "на відмінно".
"Північнокорейці ще не зовсім усвідомили, що в сучасній війні протистояння ведуть не лише живі люди, а й технології. Вони намагаються чинити опір, але це безрезультатно. Втрата життів є масовою, оскільки не мають уявлення, як боротися з безпілотниками. В результаті, кількість загиблих серед них величезна. Більшість військовослужбовців КНДР гине вже на початкових етапах атак. А ті небагато, хто залишився, намагаються закріпитися на зайнятих позиціях", - зазначає "Грек".
При цьому в штурми з ними йдуть їхні ж командири, що саме по собі рідко зустрічається. У ССО зазначають, що бійців КНДР не варто недооцінювати - корейці повільно, але адаптуються, до того ж вони дуже ідейні і прагнуть показати відданість своїм ідеалам на полі бою. Залишається незрозумілим, яким саме ідеалам корейці показують відданість, воюючи на боці російської армії, але сама по собі ідейність - досить потужна мотивація.
Проте, в одному бойовому заході українські війська здатні знищити до 15 північнокорейських військовослужбовців. Російська сторона явно не жалкує їх, відправляючи на передову для збору інформації про ситуацію.
Наші артилеристи демонструють вражаючу ефективність, а оператори ССО відзначаються майстерністю в умовах вогневого зіткнення. Насправді, якщо війська Північної Кореї спробують нас атакувати, їхні шанси на виживання наближаються до нуля.
Of course! Please provide the text you'd like me to make unique, and I'll be happy to help.
Колективний Захід висловив рішуче засудження щодо дій Путіна, які стосуються залучення військових з Північної Кореї, і був змушений вжити заходів. У відповідь на активність Кремля Київ отримав дозвіл на використання західних "далекобійників", хоча і з обмеженням до 300 км. У цій ситуації чітко видно, що Путін взяв ініціативу у свої руки — саме він робить перші кроки для перевірки на міцність союзників України. Натомість Захід поки що лише реагує на ці виклики.