Гегсет не повідомив Білий дім про зупинку фінансової підтримки Україні, згідно з інформацією ЗМІ.

Згідно з відомостями п'яти джерел, які мають уявлення про ситуацію, рішення міністра оборони США спричинило значні внутрішні розбіжності в команді президента Дональда Трампа. Вищі посадовці намагалися зрозуміти причини призупинення, щоб донести цю інформацію до Конгресу та офіційного Києва.

Відповідаючи на запитання представників ЗМІ під час урядової наради у вівторок, 8 липня, президент Трамп підтвердив, що Сполучені Штати продовжать надавати Україні оборонні озброєння. Проте він уникнув конкретної відповіді на питання про те, хто дав дозвіл на призупинення.

На повторне запитання, хто санкціонував зупинку поставок, він відповів: "Я не знаю, а чому б вам не сказати мені?".

Згідно з інформацією від джерел, цей інцидент ще раз вказує на брак ефективної координації при ухваленні рішень в адміністрації Трампа, особливо у Міністерстві оборони, яким керував Гегсет.

Це вже другий інцидент у 2025 році, коли міністр оборони США без узгодження з іншими відомствами власноруч призупинив постачання американської зброї для України.

Згідно з інформацією трьох джерел CNN, Гегсет вперше прийняв таке рішення ще в лютому, але незабаром скасував його. Схожа ситуація сталася і в понеділок, 7 липня: після оголошення про нову зупинку поставок Трамп зробив заяву про їх відновлення.

Відповідно до даних, отриманих від одного з високопрофільних представників, а також ще двох джерел, спецпредставник США по Україні та Росії Кіт Келлог разом із держсекретарем Марко Рубіо, який також виконує функції радника президента з питань національної безпеки, не були ознайомлені з рішенням Гегсета і дізналися про нього через засоби масової інформації.

У коментарі для CNN прес-секретар Пентагону Кінгслі Вілсон зазначив, що міністр оборони "представив президенту загальну оцінку військової допомоги та стану існуючих запасів", додавши, що "ця діяльність здійснювалася у тісній координації з урядом".

У свою чергу, прес-секретар Білого дому Керолайн Левітт зазначила, що Міноборони провело перевірку, щоб переконатися чи відповідає допомога іноземним державам інтересам США.

Вона зауважила, що президент Трамп вирішив продовжити надходження оборонного озброєння в Україну "з метою зупинення вбивств у цій жорстокій війні", і підкреслила, що глава держави "повністю покладається на міністра оборони".

За інформацією двох джерел, одним із чинників, що призвів до ухвалення рішення без належного погодження, є відсутність у Гегсета керівника апарату та близьких радників, які могли б забезпечити координацію з іншими відомствами.

Одразу після того, як Трамп дізнався про зупинку, він наказав Гегсету поновити щонайменше частину постачання - зокрема, перехоплювачі для систем ППО Patriot, які відіграють критичну роль у захисті цивільного населення України від атак ракет і дронів з боку РФ.

Згідно з інформацією від високопосадовця, більшість з вказаних боєприпасів вже знаходяться на польській території і можуть бути швидко відправлені до Києва. Цей пакет зброї був запланований ще попереднім керівництвом і вже рухався до України, коли Гегсет своїм рішенням призупинив його доставку.

Під час телефонної бесіди з президентом України Володимиром Зеленським в п'ятницю, Трамп зменшив значення своєї участі у рішенні щодо призупинення постачань. У понеділок увечері Пентагон офіційно оголосив про відновлення відправлення зброї відповідно до розпорядження президента. Це сталося після того, як Трамп відкрито висловив думку, що Україні необхідна оборонна зброя для захисту.

У вівторок президент Сполучених Штатів знову висловив цю думку:

"Я можу з упевненістю сказати одне: українці, незважаючи на те, чи було справедливим наше фінансування, продемонстрували велику відвагу. Хтось мусив працювати з цією технікою. Багато з людей, яких я знаю, не зважилися б на це через брак сміливості," - підкреслив Трамп.

Згідно з інформацією з двох незалежних джерел, Трамп нині менш готовий йти на компроміси з Росією, зокрема, зупиняти військову допомогу Україні. Президент США все більше втрачає віру у російського лідера Володимира Путіна, який, схоже, не планує вступати у серйозні мирні переговори.

За інформацією одного з дипломатів Європи, під час саміту НАТО, який відбувся в Нідерландах у червні, Трамп ясно висловив своє невдоволення діями Путіна.

За інформацією дипломата, в Брюсселі дійшли до висновку, що рішення про тимчасове припинення постачання озброєння для України "насправді не було запропоноване безпосередньо Трампом".

Згідно з інформацією, отриманою від джерел CNN, міністр оборони США ухвалив рішення призупинити поставки, включаючи перехоплювачі Patriot і артилерійські боєприпаси. Це сталося після того, як під час саміту НАТО президент Трамп доручив Гегсету провести аналіз запасів озброєнь США. Таке рішення було прийнято на фоні загострення напруженості між Іраном та Ізраїлем, оскільки президент прагнув впевнитись, що американські сили в регіоні мають всі необхідні ресурси для власної безпеки.

Речник Пентагону Шон Парнелл минулого тижня підтвердив, що відомство проводить "оцінку спроможностей... для забезпечення відповідності військової допомоги оборонним пріоритетам США".

Одночасно три джерела повідомляють, що президент Трамп не давав чітких вказівок щодо призупинення допомоги Україні. За словами всіх п'яти джерел, цю пропозицію висловив заступник міністра оборони з питань політики Елбридж Колбі, який вже тривалий час виступає проти значної військової підтримки України.

"Політика "Європа передусім" - це не те, що потрібно Америці у цей надзвичайно небезпечний час. Ми маємо зосередитися на Китаї й Азії", - писав Колбі у мережі X в 2024 році.

Невдовзі він передав свої пропозиції першому заступнику міністра оборони Стіву Файнбергу, котрий висловив підтримку ініціативі, зважаючи на свою тривогу щодо швидкості оновлення американських запасів озброєння. Остаточне рішення ухвалив міністр Гегсет, вважаючи, що цей крок відповідає принципу "Америка на першому місці", повідомило одне з джерел.

Після отримання інформації про призупинення, представники Білої домівки спочатку підтримали погляд Пентагону. Однак вони також наполягали на тому, щоб оборонне відомство надало роз'яснення для Конгресу, який залишився не поінформованим про це рішення.

Два джерела повідомили, що останніми днями Пентагон переконував працівників Конгресу в необхідності такого рішення через начебто дефіцит американських озброєнь. Водночас, за словами джерел, Конгрес не отримував жодних офіційних даних або термінових запитів про критичну нестачу зброї.

За словами одного зі співрозмовників, "Конгрес із радістю співпрацював би з Пентагоном, якби отримав достовірні докази критичної нестачі, яка вимагала б подібних односторонніх дій".

"Однак наразі від Пентагону не надходило жодного термінового запиту щодо додаткового фінансування чи дозволу на закупівлю цих боєприпасів", - зазначило джерело.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.