FT: Мерц намагався вирішити конфлікт між Макроном і Мелоні щодо питання України.
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц намагався залагодити напружену дипломатичну суперечку між Римом і Парижем, що виникла через те, що італійську прем'єрку Джорджу Мелоні не запросили до складу групи європейських лідерів, які координують свої дії з Білим домом стосовно ситуації в Україні.
Цю інформацію наводить видання Financial Times, як зазначає "Європейська правда".
Напруга виникла в минулий п’ятницю, коли президент Франції Емманюель Макрон звинуватив Джорджію Мелоні у розповсюдженні "дезінформації" щодо її відсутності на зустрічі європейських лідерів з президентом України Володимиром Зеленським, яка відбулася під час телефонної розмови з Дональдом Трампом, лідером США.
16 травня Мелоні перебувала в Албанії, де проходив саміт Європейської політичної спільноти, однак не приєдналася до Макрона, Мерца, очільника британського уряду Кіра Стармера та польського прем'єра Дональда Туска, які зібрались на закриту зустріч, щоб обговорити результати мирних переговорів між Росією та Україною, що відбулися того дня в Стамбулі.
Європейські керівники, які згодом запропонували провести розмову з Трампом, згодом випустили заяву, в якій рішуче засудили вимоги російського президента Владіміра Путіна як "недопустимі".
Мелоні заявила італійським журналістам, що її не включили до групи через відмову надіслати війська до України.
Однак Макрон заявив, що питання про розгортання військ не обговорювалося ні в Тирані, ні в Києві, куди він їздив разом зі Стармером, Мерцем і Туском, але без італійської прем'єрки.
Мерц зустрівся з Мелоні напередодні недільної інавгураційної меси Папи Лева XIV і спробував заспокоїти напруженість, заявивши, що Італія "повинна відігравати роль" у всіх європейських мирних ініціативах в Україні.
"Ми не маємо права на розкол", - зазначив він, підкресливши, що в Європейському Союзі немає країн "вищого" або "нижчого" рівня, і всі держави прагнуть "якомога швидше завершити цю війну".
Відсутність Мелоні на зустрічі європейської четвірки, де обговорювалися питання України в присутності Трампа, а також відверта критика з боку Макрона, викликали значну реакцію в Італії. Її опоненти звинуватили у тому, що вона відсторонила Італію від можливості впливати на важливі рішення.
Її підозрюють у тому, що вона неправдиво говорить про реальні причини своєї відсутності, а деякі з її прихильників висловлюють думку, що особисте неприязнь до Макрона вплинула на її рішення.
Конфлікт між лідерами Франції та Італії неодноразово виникав з моменту, коли Джорджія Мелоні стала прем'єркою наприкінці 2022 року. Одним з яскравих прикладів цього стало рішення Макрона не запрошувати її на приватну вечерю з Зеленським на початку 2023 року.
Окрім давньої ворожнечі з Макроном, Мелоні мала напружені стосунки з попередником Мерца, Олафом Шольцом, який разом із партнерами по коаліції із партії "Зелені" публічно критикував її міграційну політику.
Однак Мерц намагався продемонструвати теплі стосунки з Мелоні, називаючи її "Джорджею" і використовуючи неформальну форму звернення "ти".
"Ми прагнемо бачити Європу сильною, безпечною та здатною до конкуренції. Я щиро вдячний, Джорджу, що зуміли встановити тісний зв'язок одразу в перші дні," - зазначив він.