FT провела розслідування, щоб з'ясувати, хто стоїть за таємничими вибухами на танкерах, які здійснювали рейси до Росії.
Серія таємничих вибухів на нафтотанкерах викликала занепокоєння в міжнародних морських перевезеннях. Експерти висловлюють припущення, що ці інциденти можуть бути елементом державної кампанії з дестабілізації.
Про це пише газета Financial Times.
Від початку року вже п'ять суден зазнали цілеспрямованих атак. Останній інцидент стався минулого тижня -- у грецькому танкері Vilamoura, що перебував біля узбережжя Лівії, затопило машинне відділення.
Всі ці кораблі прибували до російських портів за кілька тижнів перед нападом, що викликало у деяких експертів з безпеки підозри про можливу участь України. Офіційний Київ не коментував ситуацію, проте українські спецслужби вже не раз проводили секретні операції проти російських інтересів.
Один із консультантів у сфері безпеки підкреслив, що спочатку "всі підозри" були спрямовані на Україну. Проте специфіка недавньої атаки — вибух, що стався в нижній частині, а не збоку корпусу — відкрила можливість для розгляду інших версій про потенційних диверсантів.
Чотири з атакованих суден відвідали порти Лівії, де тривають збройні конфлікти між різними угрупованнями, які фінансують свої дії через експорт нафти. Окрім того, всі танкери мають в своєму минулому зупинки біля Мальти для поповнення запасів.
Атака на Вілламуру є продовженням низки аналогічних подій — одна з них відбулася в січні, а ще три — у лютому. В основному, ці атаки мали місце в Середземному морі, хоча один із танкерів зазнав удару й у Балтійському морі.
Мартін Келлі, керівник аналітичного напряму компанії EOS Risk Group, яка спеціалізується на морській безпеці, зазначив, що лише "деякі" елементи останньої атаки схожі на попередні.
"Існують також альтернативні варіанти, включаючи участь лівійських гравців або країн, які володіють як технічними ресурсами, так і потенційними інтересами," – зазначив він.
Чотири з ушкоджених танкерів є власністю грецьких та кіпрських судновласників. Один з них, Vilamoura, який зазнав пошкоджень на минулому тижні, належить компанії Cardiff Group, що знаходиться під контролем судноплавного підприємця Георгіоса Економоу.
Seacharm, що піддався атаці в січні поблизу турецького узбережжя, та Seajewel, атакований в лютому біля берегів Італії, є частиною флоту компанії Thenamaris, яку контролює Ніколас Мартінос.
Танкер Grace Ferrum, який зазнав ушкоджень у лютому поблизу Лівії, є власністю кіпрської компанії Cymare.
А судно Koala постраждало від вибуху у російському порту Усть-Луга в лютому. У травні його внесли до списку санкцій ЄС через перевезення російської нафти з порушенням правил.
Щодо решти суден порушень правил G7 щодо перевезення російської нафти дорожче $60 за барель не зафіксовано. Дані трекінгу свідчать, що судна заходили переважно в російські порти, які експортують нафту з Казахстану -- вона не під санкціями.
Нагадаємо: