Європейський Союз активно намагається знайти 19 мільярдів доларів для підтримки України, - повідомляє FT.
Згідно з інформацією, яку оприлюднило видання, Європейська комісія веде консультації з країнами Європейського Союзу щодо можливих варіантів підтримки України. Серед розглянутих заходів – надання військової допомоги у формі позабюджетних грантів, авансові кредити в рамках програми G7 на суму 50 мільярдів доларів для Києва, а також подальше використання російських державних активів, які наразі заморожені на території ЄС.
Очікуваний бюджетний дефіцит України на наступний рік поки що не забезпечений зовнішніми фінансовими ресурсами.
"Зростає тривога щодо наступного року, і багато учасників, які сподівалися на укладення угоди про припинення вогню цього року для пом’якшення фінансових труднощів України, змушені переглядати свої витрати та усвідомлювати наявність [фінансового] дефіциту, незважаючи на всі зусилля його зменшити", - зазначив представник ЄС, залучений до переговорів з Києвом.
Єврокомісії вже довелося скоригувати витрати з потоків фінансування, пов'язаних з Україною, протягом 2025 року, повідомили чиновники Financial Times, у відповідь на тривалий конфлікт і відсутність впевненості в швидкому припиненні вогню з Москвою.
Невідкладність ситуації в Брюсселі щодо пошуку нових джерел фінансування зумовлена майбутнім самітом у Римі, який відбудеться цього тижня і буде присвячений фінансуванню відновлення України. У заході візьме участь президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
МВФ оцінює, що потреби України у фінансуванні на наступний рік покриті, але це припускає, що війна закінчиться цього року або в середині 2026 року - сценарій, який Україна і ЄС не поділяють.
Керівниця Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва повідомила в минулому місяці, що Фонд "проаналізує, чи зросте цей фінансовий дефіцит і чи знадобиться додаткове зовнішнє фінансування".
Метою є забезпечення потреб Києва ще до настання зими, зокрема враховуючи непевність щодо майбутньої військової підтримки з боку США, зазначив один з дипломатів ЄС.
Одна з пропозицій, якою Київ поділився з країнами G7 і яка перебуває на розгляді Європейської комісії, полягає в тому, щоб спрямувати військову підтримку Україні у вигляді двосторонніх грантів, що обліковуватимуться окремо як "позабюджетний зовнішній трансферт", і водночас зараховуватимуться до цільових показників видатків на національну оборону.
Цей підхід виконуватиме дві важливі функції: по-перше, допомагатиме реалізації зобов'язань НАТО щодо підвищення витрат на національну оборону до 5% від ВВП, а по-друге, забезпечуватиме підтримку Україні.
"Замість того, щоб дублювати можливості, європейські союзники могли б спільно фінансувати українські сили - розглядаючи це як послугу, яку Україна надає для зміцнення континентальної безпеки", - написав Київ у документі, наданому союзникам із G7 і опублікованому Financial Times.
Комісія мала обговорити цей та інші варіанти з міністрами фінансів ЄС у понеділок увечері, повідомили двоє людей, знайомих із цим питанням.
"Безсумнівно, що військова допомога Україні, яку отримують країни-учасники, є не лише фінансуванням оборонних потреб України, а й захистом Європи в цілому. Частина цих витрат, безумовно, буде класифікуватися як витрати на оборону," - зазначив один із високопрофесійних дипломатів ЄС.
Альтернативою може бути очікування фінансування в рамках діючої програми G7 на суму 50 мільярдів доларів, яка надає Києву кредити, базуючись на доходах від російських державних активів, які заморожені на території Західних країн.
Без припинення вогню для стимулювання внутрішньої економіки України Київ очікує дефіциту щонайменше 8 мільярдів доларів у 2026 році, навіть якщо деякі з обіцяних сум можуть бути надані партнерами, включно з ЄС, Японією та США. Якщо цього не станеться, то дефіцит фінансування може сягнути 19 млрд доларів.