Європейський Союз відновив електропостачання та обігрів в окупованій Росією частині Молдови.
Придністров'я було залежним від російського газу, який транспортувався через територію України. Однак після Нового року Київ вирішив не продовжувати угоду про транзит, стверджуючи, що це сприяє фінансуванню російської агресії.
Енергетичний холдинг Молдови "Молдовагаз" 1 лютого здійснив поставку своєї першої партії природного газу, що склала 3 мільйони кубічних метрів.
"На даний момент головним завданням є активація системи опалення", - повідомив журналістам Вадим Красносельський, самопроголошений "президент" Придністров'я.
Він зазначив, що для забезпечення тепла в домівках мешканців потрібно підняти температуру в системі центрального опалення. "Віялові відключення електрики вже не відбуваються", - підкреслив він.
Красносільський висловив свою вдячність голові Європейської комісії Урсулі фон дер Ляєн за виділення 64 мільйонів євро для фінансування постачання газу.
Він також висловив особливу вдячність молдовським експертам за їхню роботу щодо моніторингу газових постачань, що допомогло уникнути критичного зниження тиску в трубопровідній мережі.
Жителі регіону з населенням 350 000 осіб відчули полегшення, оскільки повсякденне життя поступово повертається до нормальної рутини. Це відбувається в умовах тривалого перебування російських "миротворців", які залишаються тут понад тридцять років після короткочасного конфлікту між цією територією та новоствореною незалежною молдавською державою.
Фінансування з боку Європейського Союзу орієнтоване на задоволення потреб Придністров'я в газі впродовж перших десяти днів лютого, проте поки що ніяких угод з цього приводу не укладено. Красносельський підкреслив, що наявні запаси газу повинні бути використані "з максимальною продуктивністю".
Державна газорозподільна компанія "Енергоком" з 1 лютого закуповує газ для Придністров'я на європейських ринках - близько 3 млн куб. м на добу.
Частина фінансування з Європейського Союзу буде спрямована урядом Молдови на забезпечення електричною енергією місцевих жителів.
Молдова використовувала теплову електростанцію в Придністров'ї для забезпечення дешевої електроенергії, але вирішила, що економічно вигідніше купувати електроенергію в постачальників у європейських країнах.
Постачання газу вже давно є джерелом напруженості між Росією і Молдовою. Після того, як Україна відмовилася продовжити транзитну угоду, Молдова звернулася до "Газпрому" з пропозицією постачати газ альтернативними маршрутами, переважно через Туреччину.
"Газпром" оголосив, що Молдова повинна спершу погасити борг, який, за його підрахунками, сягає 709 мільйонів доларів. Однак ця сума викликає заперечення з боку Кишинева.