Європейський Союз не планує продовжувати "безвізовий торговий режим" з Україною: які альтернативи розглядаються, - Politico.
Термін проведення цього заходу закінчується 5 червня, і продовження не планується.
Європейський союз у червні 2025 року припинить дію антикризових заходів для підтримки української економіки через повномасштабне вторгнення Росії. Його ще називали торговельним безвізом".
Цю інформацію наводить Politico, посилаючись на виступ єврокомісара з питань сільського господарства Крістофа Гансена у Європейському парламенті. Він підкреслив, що існуючі заходи будуть скасовані в будь-якому випадку.
"Рада однозначно висловилася, що продовження можливе не буде," -- зазначив він, посилаючись на думку держав-членів Європейського Союзу.
Гансен додав, що Комісія готує нову систему тарифних квот, але "не на такому рівні", як сьогоднішній необмежений доступ. Водночас він запевнив, що результат буде більш сприятливим для України, ніж повернення до умов угоди про вільну торгівлю, яка діяла до вторгнення.
ЄС призупинив мита та квоти навесні 2022 року і потім продовжував дію цього режиму, хоча деякі обмеження на обсяги імпорту, наприклад, цукру та птиці, згодом були додані.
Термін проведення цього заходу закінчується 5 червня, і продовження не планується..
Фермери з Польщі, Угорщини та Словаччини висловили незадоволення режимом безмитної торгівлі для України, вказуючи на те, що надходження дешевої української продукції негативно вплинуло на їхні аграрні ринки.
Українські чиновники та фермерські асоціації попереджають, що припинення дії нинішніх правил може призвести до скорочення експорту на 3,3 млрд євро та падіння ВВП на 2,5%. Київ сподівався, що Брюссель представить нові пропозиції, але цього поки що не сталося.
У четвер Гансен зустрінеться з міністром сільського господарства України Віталієм Ковалем, щоб обговорити подальші кроки, розповіли чиновники, знайомі з графіком єврокомісара.
Україна сподівається, що Європейський Союз продовжить дію існуючого механізму торговельної лібералізації, термін дії якого закінчується 5 червня, до кінця 2025 року. Це дозволить знайти альтернативні рішення. Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час пресконференції після засідання Ради асоціації Україна-ЄС, що відбулося в Брюсселі 9 квітня.
Він наголосив, що для України важливе продовження автономних торговельних заходів (АТМ) до кінця 2025 року, щоб мати достатньо часу для закріплення умов вільної торгівлі в статті 29 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
"Ми зосередили значну увагу на цьому питанні, пов'язаному з "торговельним безвізом". На всіх рівнях обговорювалася необхідність продовження автономних торговельних заходів до кінця року, принаймні для того, щоб встигнути внести відповідні зміни до 29-ї статті Угоди про асоціацію та закріпити ці заходи, які забезпечують фактично безмитну торгівлю", - поділився Денис Шмигаль.
Раніше "Телеграф" повідомляв, що економіст розвіяв міф щодо рідкісноземельних елементів і розкрив, яким чином Україна може стати важливим елементом економіки Європейського Союзу.